tpuan.combeta

Bezmialem Üniversitesi

Bezmialem Üniversitesi
Bezmialem Üniversitesi
Üniversite Türü
Özel
Üniversite Fakülteleri

 • Tıp Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi

Üniversite Yüksekokulları

 • Yabancı Diller Yüksekokulu

Üniversite MYO

 • Sağlık Hizmetleri MYO

Üniversite Genel Bilgiler

Bezmialem Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Vakıf
 • Akademik Personel: 677
 • Öğrenci Sayısı: 3.411

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, İstanbul/Fatih'te yerleşik Bezmiâlem Valide Sultan, Silahtar Abdullah Ağa ve Abdülhamit Sani mazbut vakıfları adına Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2010 yılında  kurulmuştur. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nin temelleri, Sultan II. Mahmud’un eşi Bezmiâlem Valide Sultan tarafından 1845 yılında atıldı. Döneminin en modern, donanımlı, batıyla eş düzeyde sağlık ve eğitim hizmeti sunan kurum olma özelliğine sahiptir. Kurulduğu günden bu yana sağlık alanındaki hizmetini kesintisiz şekilde sürdüren Bezmiâlem, 2010 yılında üniversiteye dönüşerek bilgi birikimini akademik çalışma alanına taşımıştır.

Neden Bezmialem Üniversitesi ?

1845 yılından bu yana sağlık hizmeti veren ve 2010 yılında üniversiteye dönüşümü gerçekleşen Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana sağlıkta kariyer yapmak isteyen öğrencilerin ilk  tercihleri arasında yer alıyor.

URAP 2020 (University Ranking by Academic Performance) sonuçlarına göre Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi; 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler arasında 1,Vakıf üniversiteleri arasında 4,Tıp Fakültesi olan üniversiteler arasında 8, Genel puan sıralamasında ise 16’ıncı sırada yer alıyor.

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu tarafından yapılan değerlendirme ile akreditasyon sürecine kabul alma başarısı göstermiştir

Bezmialem Üniversitesi'nin Eğitim dili:Tıp, Diş ve Eczacılık Fakültelerinde %70 Türkçe, %30 İngilizcedir. Sağlık Bilimleri Fakültesi ve SHMYO' da  %100 Türkçedir.

İstanbul’un merkezinde 55 bin metrekareden geniş bir alana kurulmuş hastanesi 500 den fazla hasta yatağına ve 120 yoğun bakım yatağına sahiptir. Günlük 5000 poliklinik hizmeti verilmektedir. Öğrencilerin eğitimi için kullanılan hastanede öğrenciler, hemen her türlü vakayı görme ve deneyim kazanma olanağı bulmaktadır.​

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi, ulusal ve uluslararası camiada saygınlık kazanmış  akademisyenleri ile Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Sağlık Bilimleri Fakülteleri ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu  öğrenciye eğitim hizmeti sunuyor. Bezmialem Vakıf Üniversitesi, yaklaşık her 7 öğrencisine 1 akademisyen düşmesiyle ön plana çıkıyor. Bezmiâlem, 2 hastanesi ve ek hizmet binaları ile tüm öğrencilerin 1. sınıftan itibaren birebir pratik yapabileceği sayıda hastaya hizmet vererek ideal bir eğitim ortamı oluşturuyor.

Her geçen gün daha iyiye ulaşmayı kendine amaç edinen Bezmialem Vakıf Üniversitesi, araştırmalar ışığında bitkilerle tedaviyi esas alan Türkiye’nin YÖK onaylı ilk Fitoterapi, kadim tedavi yöntemlerini modern tekniklerle uygulayan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp, Deneysel Uygulama ve Araştırma ile Sürekli Eğitim ve Uygulama merkezlerine ev sahipliği yapıyor.

Modern laboratuvarlarının yanında öğrencilerin  Öğrencilerin mezun olmadan hastane ortamını deneyimleyecekleri, gerçek hastalarla karşılaşma öncesinde her türlü senaryoya göre hazırlanan mankenler üzerinde çalışabilmelerini sağlayan Türkiye’nin ilk ileri OSCE Salonları ve Beceri Laboratuvarı da üniversitede yer alıyor.

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nin, başta ABD’nin sağlık alanında önde gelen üniversitelerinden Johns Hopkins olmak üzere dünyanın sağlık alanında en saygın kuruluşlarının yer aldığı toplamda 35 ülkeden 82 üniversite ile iş birliği bulunuyor.

Bezmialem Üniversitesi 2021/2022 yılı Öğrenim Ücreti

 • Tıp Fakültesi: 125.000TL
 • Diş Hekimliği Fakültesi: 120.00
 • Eczacılık Fakültesi: 90.000TL
 • Beslenme ve Diyetetik Bölümü: 60.000
 • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü: 60.000
 • Odyoloji Bölümü: 60.000
 • Ergoterapi Bölümü: 53.000
 • Hemşirelik Bölümü: 50.000
 • Sağlık Yönetimi Bölümü: 42.000

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tüm Bölümleri 37.000 TL. Bezmialem Üniversitesi Meslek Yüksekokulunda Bulunan Önlisans Bölümleri Aşağıdaki gibidir..

 • Ağız ve Diş Sağlığı, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi
 • Eczane Hizmetleri, Elektronörofizyoloji, İlk ve Acil Yardım
 • Optisyenlik, Ortopedik Protez ve Ortez,Patoloji Laboratuvar Teknikleri
 • Radyoterapi, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
 • Tıbbi Laboratuar Teknikleri, Yaşlı Bakımı

Hazılık Sınıfı: 67.000TL

Burs Olanakları

Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’nde, üniversiteye ilk girişte sunulan yerleşme bursları dışında aşağıda belirtilen indirim ve burslar verilmektedir.
%50 ÖSYM İndirimi: Ösym kılavuzu’nda %50 indirimli olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. Bu bursa hak kazanan öğrencilerin eğitim ücretlerinden %50 indirimuygulanır.%100 ÖSYM BursuÖsym kılavuzu’nda %100 burslu olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrencilere sağlanan karşılıksız burstur. Bu bursa hak kazanan öğrencilerden eğitim ücreti alınmaz.Tam Burslu yerleşerek kayıt yaptıran öğrencilere, sağlanan imkânlara ek olarak derslere kaydolduğu yıl itibari ile öğrenim süresince geçerli olmak üzere, derece bursu desteği sağlanmaktadır.Türkiye geneli ilk 100 öğrenci içinde yer alanlara, İlk 101-500, öğrenci içinde yer alanlara, İlk 501-1000 öğrenci içinde yer alanlara, İlk 1001-2000 öğrenci içinde yer alanlara dercelerine göre farklılık gösteren meblalarda burs verilmektedir. 

Akademik başarı bursu Her akademik yılın sonunda o yılki akademik durumuna bakılarak bir sonraki eğitim öğretim yılı geçerli olmak kaydıyla üniversite burs yönergesi esaslarına göre akademik başarı bursu verilebilir.

İlgili akademik yılda kardeş olan öğrencilerin her birine ödenmesi gereken ücret üzerinden %10 indirim sağlanır.

 Yeni kayıt olan öğrenciler, destek bursu talebini beyan ettiği ve belgelediği takdirde ihtiyaç durumuna ve üniversite bütçesinin uygun olması halinde belirli oranlar verilir. Verilen destek bursu oranı öğrencinin ödeyeceği ücret üzerinden indirimi kapsar ve burs komisyonu tarafından belirlenen eğitim-öğretim süresi kadar geçerlidir.

Öğretim ücretinin tamamını akademik yılın başında ödeyenlere ödeyeceği ücret üzerinden %5 indirim yapılır.

Bezmialem Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Fatih yerleşkesi: Merkez kampüs konumunda, İstanbul’un kalbinde, Tarihi Yarımada’nın merkezi Aksaray/Fatih’te kurulu. Tarihi binaları, bakımlı yeşil alanları, temiz ve güvenli çevresi, kolay ulaşım imkânları ile öğrencilere avantajlı bir kampüs hayatı sunmaktadır. Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Merkez kampüsünde İdari Bina, Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık Fakülteleri, Araştırma Merkezleri, Fitoterapi Merkezi, Enstitüler, Diş Hekimliği Fakültesi Kliniği ve Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi yer almaktadır. Ayrıca Eyüp Kampüsünde Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sultangazi Kampüsünde ise Yabancı Diller Bölümü ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu; çağdaş derslikler, son derece modern cihazlarla donatılmış laboratuvarlar ile eğitim vermektedir.

Kütüphanesi, bilgisayar laboratuvarları, kafeteryaları, büfeler, öğrenci yemekhanesi ve postanesiyle bir üniversite kampüsünde bulunması gereken tüm imkânlar öğrencilerin hizmetindedir.

Bezmialem üniversitesinde Öğrencilerine akademik desteğin yanısıra Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanında Öğrencilerine yapacakları faaliyetlerde Üniversitenin  imkânları dahilinde servis, malzeme, kırtasiye, derslik, salon gibi desteklerin yanında maddi yardımlar da yapılmaktadır. Türkiye’de ilk kez kurulan Kanserle Yaşam ve Dayanışma Kulübünden Fotoğrafçılık Kulübüne kadar 36 farklı öğrenci kulübü bulunuyor.Öğrencilerinin kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak ve keyifle vakit geçirebilmelerine imkân verecek birçok sosyal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Eyüp Sultan Yerleşkesi : Eyüp ilçesi Alibeyköy mevkiinde bulunmaktadır. Yerleşkede 11 katlı binasında faaliyetlerini sürdürmektedir  5 katı fakülte, 2 katı fakülte uygulama poliklinikleri, 1 katı sporcu sağlığı merkezi ve idari katlardan oluşmaktadır. Fakülte bölümleri olan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Beslenme ve Diyetetik ve Ergoterapi bölümlerinin teorik dersleri Eyüp Sultan Yerleşkesi’nde, uygulama dersleri ise Tıp Fakültesi Hastanesi ile Eyüp Sultan Yerleşkesi’nde verilmektedir. Odyoloji Bölümünde ise teorik dersler Eyüp Sultan Yerleşkesi'nde, uygulama dersleri Fatih Ek Hizmet Binası'nda verilmektedir.

Sultangazi İlhan Varank Yerleşkesi :2016 – 2017 eğitim öğretim yılında hizmete girmiştir. Bünyesinde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Hazırlık Bölümü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sürekli Eğitim Merkezi bulunmaktadır. Gerek ulaşım kolaylığı gerekse sosyal alanlar ve sınıf düzeni, 20.000 adet sağlık ve sosyal içerikli kitap, multimedia kaynakları, 100 kişilik çalışma-okuma salonları olan kütüphanesi, masa tenisi, bilardo masaları ve kulüp odaları olan yerleşkede öğrencilerin başka bir yere gitmeden kampüs içinde etkin zaman geçirmesine fırsat vermektedir.

Sağlık, Kültür ve Spor Direktörlüğüne bağlı Psikolojik Rehberlik ve Danışmanlık ile Mediko birimide de yerleşkede hizmet vermektedir.
Anestezi/İlk ve Acil Yardım Beceri Laboratuvarı, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Laboratuvarı, Optisyenlik, Ortopedik Protez ve Ortez ve Genel Uygulama Laboratuvarı olmak üzere toplam 5 adet laboratuvar  bulunmaktadır.

Yemek ve Barınma 

Üniversitenin kendisine ait yurt bulunmamaktadır. ancak Fatih yerleşkesi civarında anlaşmalı yurt imkânları mevcuttur.

Üniversitenin dış bahçesinde bulunan yemekhanede, öğrencilerin sağlıklı, doğru ve bütçelerine uygun fiyatlarla beslenmelerine katkıda bulunmak üzere sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği hizmeti verilmektedir. Ücreti karşılığında seçmeli hazırlanan menüden oluşan yemek hizmeti verilmektedir.

Fatih ana kampüs ile yerleşkeleri  arasında ücretsiz ring seferleri bulunmaktadır.

 

Üniversite YÖK İzleme Raporu
İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız
Üniversite Rektörü

Prof.Dr. Rümeyza KAZANCIOĞLU

Üniversite Adresi
Adnan Menderes Bulvarı, Vatan Caddesi, 34093 Fatih/İstanbul
Üniversite Konumu

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Kullanılan çerez türleri: Zorunlu Çerezler ve Pazarlama Çerezleri. Çerez politikamızı okumak için buraya tıklayın.