Bingöl Üniversitesi

Üniversite Adı
Bingöl Üniversitesi
Devlet

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bililer Fakültesi
 • İlahiyat fakültesi
 • Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Veteriner Fakültesi
 • Ziraat Fakültesi

 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu

MESLEK YÜKSEKOKULLARI

 • Genç MYO
 • Gıda,Tarım ve Hayvancılık MYO
 • Sağlık Hizmetleri MYO
 • Solhan Sağlık hizmetleri MYO
 • Sosyal Bilimler MYO
 • Teknik Bilimler MYO

Bingöl Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Üniversite Türü: Devlet

Akademik Personel Sayısı: 1269

Öğrenci Sayısı: 15.713

Bingöl Üniversitesi; 2007 yılında Fırat üniversitesine bağlı olan Ziraat Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bağlantıları ve adı değitirilereki ve kendi bünyesinde kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimler Enstitüsü ile kuruluş aşamasını tamalamıştır. Bulunduğu bölgenin Tarım ve Havza Bazlı kalkınmasına öncü olacak şekilde maddi ve beşeri kaynaklarını etkin kullanarak ilin ve bölgenin sosyal, ekonomik, kültürel varlıklarına değer katma konusunda bir vizyon belirlemiştir. .

Şu an itibariyle Üniversitede 8 fakülte, 2 Yüksekokul, 5 Enstitü,  6 meslek Yüksekokulu, 23 araştırma merkezi ve 1 laboratuvar ile eğitim-öğretim-araştırma faaliyetleri sürdürülmekte, 82 ön lisans, 52 lisans, 40 yüksek lisans ve 12 doktora programı olmak üzere toplamda 186 program ve 15713 öğrenci bulunmaktadır.

Neden Bingöl Üniversitesi?

Bingöl ili Doğu Anadoluda hem Doğu-Batı hem de Kuey-güney ekseni üzerinde önemli bir uğrak yeri olmakla beraber karlı dağları billur pınarları, çiçekli yaylaları, gizemli gölleri, şifa kaynağı kaplıcaları, kış sporları ile Türkiyenin saklı cenneti denilecek kadar güzel bir ilimiz. Bingöl Üniversitesi doğanın teknoloji ile buluştuğu ihtisas üniversitesi olarak kısa zamanda hem eğitim-öğretim ve ar-ge alt yapısı noktasında, hem öğretim elemanı kadrosunda, hem de akademik performans ve başarı açısından güncel bilgi ve teknolojiyi kullanarak ulusal ve uluslararası standartlarda eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve uygulamalarla çok önemli gelişme kaydeden üniversitelerden biri olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Üniversite 2017 ve 2018 yıllarında iki önemli alanda pilot üniversite seçilmiştir. 2017 yılında Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edilen ve Yüksek Öğretim Kurumu tarafından organize edilen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması” Projesi kapsamında Tarım ve Havza Bazlı Kalkınma alanında, 2018 yılında da Yükseköğretimde “Dijital Dönüşüm” çalışmaları kapsamında pilot üniversite seçilmiştir.

Bingöl Üniversitesi Uygulama Oteli ve Termal Tesisleri 2 adet 42 °C sıcaklıkta termal havuz, 2 adet vücut sıcaklığının altında havuz ve 2 adet termal havuz olmak üzere toplam 6 kapalı havuz bulunmaktadır. Tesislere ait bütün sistemler, otomasyon programlı bilgisayarlar üzerinden kontrol edilmektedir.Tesisler, Fizyoterapi ve Turizm ve Otelcilik Programında okuyan öğrenciler için uygulama alanı olarak kullanılmaktadır.

Üniversitede Engelli Öğrenci Birimi bulunmaktadır Engelli öğrencilerin eğitimlerini sorunsuz ve nitelikli bir şekilde almaları sağlamak üzere çalışmalar yapılmaktadır.

Bingöl Üniversitesinde Erasmus Değişim programı MevalanaDeğişim Programı ve Farabi değişim Programı Bulunmaktadır

Üniversitede Çift Anadal programı ve Yandal Programı bulunmaktadır.

Üniversitenin Merkez Kütüphanesi : Selahaddin-i Eyyubi Kütüphanesi 6000 m2 lik alan ile bölgenin en modern kütüphane binası 85.000 adet basılı kitap ile kullanıcılarına hizmet sunmaktadır. Ayrıca iki adet birim kütüphanesi de hizmete açılmış olup bunlardan ilki, İlahiyat Fakültesi binasında kullanıcılarına hizmet veren Nusrettin Bolelli kitaplığıdır. Diğer birim kütüphanesi ise Fen Edebiyat Fakültesi binasında  Sosyal Bilimler Seminer ve Çalışma Merkezi olarak kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Üniversite: ISO:9001 Dış Tetkik sürecini başarı ile tamamladı. ISO 9001 Kalite Yönetim Standardı Dış Tetkik Sürecini başarıyla tamamlayan Üniversite, ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesini almaya hak kazandı.

Selahaddin-i Eyyubi Kütüphanesi yaklaşık 85.000 adet basılı kitap ile kullanıcılarına hizmet sunmaktadır. Ayrıca iki adet birim kütüphanesi de hizmete açılmış olup bunlardan ilki, İlahiyat Fakültesi binasında kullanıcılarına hizmet veren Nusrettin Bolelli kitaplığıdır. Diğer birim kütüphanesi ise Fen Edebiyat Fakültesi binasında  Sosyal Bilimler Seminer ve Çalışma Merkezi olarak kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Burs olanakları

Bingöl Üniversitesi öğrencileri Kredi Yurtlar Kurumu’nun vermiş olduğu burs ve kredilerin yanında vakıf, dernek, özel sektör ve diğer kurumlardan da burs alabilir. Öğrenciler yeni eğitim öğretim yılı başladıktan sonra Bingöl Üniversitesi’nin internet sitesindeki duyuruları takip ederek burslardan haberdar olabilir. Ayrıca üniversitenin vereceği burslara fakültenin öğrenci işleri panolarından veya burs ofislerinden takip edebilirler. Burs almak için uygun durumda olan öğrenciler başvurularını internet üzerinden veya öğrenci işlerinden yapabilecekler.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs verilenler veya burs alma şartlarını taşıyanlara öncelik verilmek suretiyle hizmetlerine ihtiyaç duyulan öğrenciler, öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarındaki geçici işlerde kısmi zamanlı olarak  üniversite içinde farklı birimlerde kısmi zamanlı olarak çalışabilmekteler. Kısmi zamanlı olarak çalıştırılan öğrencilere verilen ücret, bir saatlik çalışma karşılığında günlük brüt asgari ücretin dörtte biri tutarındadır.  

Yine aynı kapsamda başarılı ama maddi desteğe ihtiyacı oaln öğrencilere yemek bursu verilmektedir. 

Bingöl’de kuracağı dev tesis için temel atmaya hazırlanan SÜTAŞ ile Bingöl Üniversitesi arasında, bazı bölüm ve programlara yüksek puanla giren öğrencilere burs ve genel akademik not ortalaması (GANO) 2,50 olan öğrencilere SÜTAŞ Grup Şirketlerinde işe alım garantisi protokolü imzalandı.

Bingöl’de kuracağı dev tesisin temel atma törenine sayılı günler kalan SÜTAŞ ile Bingöl Üniversitesi arasında çok önemli bir protokol imzalandı. İmzalanan protokolle Bingöl Üniversitesi Veteriner Fakültesi ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Veterinerlik Bölümü Laborant ve Veteriner Sağlığı Programı ile Elektrik ve Enerji Bölümü Elektrik Programını en yüksek puanla kazanan ve kayıt yaptıran ilk üç öğrenciye ‘SÜTAŞ Eğitime Destek Bursu’ verilecek.

Bingöl Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Selahaddin Eyyubi yerleşkesinde Rektörlük binası,Merkezi Kütüphane, Merkezi Kafeterya, Merkezi Labaratuvar,Kongre Merkezi,Spor Salonu,Erkek ve Kız Öğrenci Yurtları Konukevi Kreş bulunmaktadır

Üniversitedeki kültürel etkinlikler Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca gerçekleştirilmektedir. Daire Başkanlığına ve diğer akademik birimlere bağlı kulüp ve toplulukların sosyal kültürel ve sportif etkinliklerini gerçekleştirmelerinde bütçe olanakları çerçevesinde destek verilmektedir. Etkinliklerin amacı; öğrencilerin ilgi alanlarına göre ders dışı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerine, yeni ilgi alanlarıyla birlikte dinlenme ve eğlenme alışkanlığı kazanmalarına; bilimsel gelişmeleri yakından takip etmelerine, isterlerse bu faaliyetlere katılmalarını sağlamak, kültürel açıdan gelişmelerine yardımcı olmaktır.

Kültürel etkinlikler tüm öğrencilere açık olup, etkinliklere katılmak isteyen öğrencilerden herhangi bir ücret alınmamakta ve kendilerine etkinlikleri gerçekleştirmede her türlü destek sağlanmaktadır.
Üniversitenin için artık gelenekselleşen Bahar Şenliği Etkinlikleri oldukça yoğun geçmekte; ünlü sanatçıların konserleri, spor müsabakaları ve yarışmalarla dolu bir haftayı öğrenciler doyasıya eğlenerek yaşamaktadır.

üniversitenin Sosyal Tesisler ve Konukevi birbirine bağlı iki bloktan oluşmaktadır. 

Sosyal tesisler bölümü yerleşim alanı 30x30 m ebatta olup her kat 900 m2’dir. 3 katın toplam kapalı alanı 2700 m2’dir. Zemin katta, çamaşırhane, ısı merkezi, teknik oda, genel depo, ana mutfak, birinci katta 290 m2’lik  giriş salonu,  100 kişi kapasiteli Vip Yemek salonu, 200 kişi kapasiteli  genel yemek  salonu, servis mutfağı, genel kullanım amaçlı bir adet  oda ve ikinci katta 290 m2 lik alan korunmuş olup, Vip dinlenme odası, toplantı salonu, şark odası, oyun odası, çay ocağı bulunmaktadır.

Barınma Olanakları

Üniversite yakınında KYK’ya ait öğrenci yurtları mevcut. Ayrıca kampüse yakın özel öğrenci yurtları da var.

üniversitenin Konukevi  4 katın toplam kapalı alanı 2558.4 m2’dir. Konukevinde 38 misafir oda bulunmakta olup;  odalar 4 adet süit, 10 adet tek yataklı ve 24 adet çift yataklı misafir ağırlama kapasitesine sahiptir. Tüm odalarda Lcd tv, internet, telefon, oda balkonu, duş, klozet, lavabo, komidin, soyunma dolapları ve mini buzdolabı mevcuttur.

Merkezi Kafeterya binası içinde personel ve öğrencilerine hizmet veren oyun salonu, bay ve bayan kuaför salonu da bulunmaktadır.

Spor Olanakları

Sportif Etkinlikler T.C Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Üniversiteler Spor Federasyonu faaliyet programları dahilin de yapılmaktadır. Faaliyet gösteren spor dalları futbol, basketbol, voleybol, tenis, futsal (salon futbolu), judo, kayak, satranç, bilardodur. Bahar Döneminde etkinlikler artarak devam etmektedir.

Konukevi Spor Kompleksi içerisinde, 13x4.4 m ebatta ve 140 cm derinlikte olup, 57.2 m2 lik alan kaplayan yarı olimpik havuz, 3 adet soyunma odası,  elektrik kumanda odası, duşlar, tuvaletler, lavabolar,  dinlenme odası,  sauna,  fitness ön salonu, fitness salonu ve içerisinde 3 adet yürüyüş bandı, 4 adet değişik konumlu egzersiz bisikleti, 10 çift dambıl ve çok fonksiyonlu egzersiz aleti olmak üzere toplamda 8 cihaz ve ağırlık takımı bulunmaktadır. 

.

 

 

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. İBRAHİM ÇAPAK

Selahaddin-i Eyyubi Mah, Üniversite Caddesi No:1, 12000 Merkez/Bingöl
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu