tpuan.combeta

Biruni Üniversitesi

Biruni Üniversitesi
Biruni Üniversitesi
Üniversite Türü
Özel
Üniversite Enstitüler
Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
Üniversite Fakülteleri

  • Diş Hekimliği Fakültesi
  • Eczacılık Fakültesi
  • Eğitim Fakültesi
  • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Üniversitesi
  • Sağlık Bilimleri Fakültesi
  • Tıp Fakültesi

Üniversite Yüksekokulları

  • Yabancı Diller Yüksekokulu

 

Üniversite MYO

  • Meslek Yüksekokulu

Üniversite Genel Bilgiler

Biruni Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Üniversite Türü :Vakıf Üniversitesi

Akademik Personel  Sayısı: 200

Öğrenci Sayısı:6.000

Biruni Üniversitesi, 2014 yılında Dünya Eğitim Vakfı tarafından İstanbul'da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Adını  Dünya Bilim Tarihi’nin en önemli bilim adamlarından biri olan ve UNESCO tarafından 1974 yılında Evrensel Deha ilan edilen Ebu Reyhan El-Biruni ’den almaktadır. Biruni Üniversitesi, sevgi, başarı ve kalite üçlüsünü yaşamın tüm alanlarına hâkim kılmak ve 21. yüzyılın evrensel dehalarını yetiştirerek “Bilimin Geleceği” olmak idealiyle eğitim dünyasındaki yerini almıştır.

Neden Biruni Üniversitesi?

İstanbul şehir merkezinde konumlanmış, ulaşımı kolay (Marmaray Kazlıçeşme istasyonuna, Cevizlibağ metrobüs durağına, Avrasya Tüneline yakın) Topkapı Surları’nın karşısında, yeşillikler içinde, İstanbul’un tarihi dokusuyla iç içe bir kampüs.2014-2015 eğitim-öğretime başlamıştır bünyesinde 6 Fakülte, 1 Meslek Yüksekokulu 1 Enstitü 24 önlisans programı,44 lisans programı,23 yükseklisans programı 4 Uygulama ve Araiştırma merkezi ile Eğitim, araştırma ve topluma hizmetleri ile örnek alınan, yenilikçi, girişimci ve adı gibi iz bırakan öncü bir üniversite olmak amacıyla faaliyetlerine başalmıştır.

Üniversite ,alanında yetkin, araştırma performansı ve bilimsel yayın verimliliği yüksek, yurtdışı tecrübesi ve evrensel vizyonu olan akademik kadroya sahiptir İstekli ve başarılı öğrencilerin geleceğin bilim insanı olarak yetiştirilmesi amacıyla kapsamlı bir program dahilinde, öğretim üyelerinin danışmanlığında öğrencilere çeşitli projelerde de çalışma olanağı sağlanarak araştırma kültürü kazandırılmaktadır

Biruni Üniversitesi, bilimsel kimliğini 2016 yılında hastaneye taşımıştır  Uluslararası standartlarda sağlık hizmetini topluma sunmak amacıyla kurulan Biruni Üniversite Hastanesi Florya;.İleri tanı ve tedavi yöntemlerinin uygulandığı, güçlü ve deneyimli akademik kadroya sahip üniversite hastanesi nitelikli sağlık hizmeti verilmesinin yanı sıra, öğrencilerine birebir klinik uygulama/staj yapma imkânı sağlanmaktadır.

Üniversitede, öğrencilerin teorik derslerinin yanı sıra laboratuvar çalışması ve alanında staj uygulamaları yapılmaktadır. Öğrenci staj uygulamasına başlamadan önce uygulamalarını laboratuvar ortamındaki cihazlar, malzemeler, maketlerle yapması veya bölümüne göre kadavra ile çalışması sonucu temel bir beceri kazanması amaçlanmaktadır.

Biruni Üniversitesi labaratuvar  olanakları: Laboratuvar uygulamaları teorik dersin hocası tarafından yürütülmektedir.Üniversitede sadece kendi alanına/bölümüne özgü 26 adet laboratuvar bulunmaktadır. Alanına özgü laboratuarlardan bazıları; Dil Konuşma Terapisi, Odyoloji Araştırma, Diyaliz, Beslenme, Eczacılık, Optisyenlik, Mikroskopi, Histopatoloji gibi laboratuvarlardır. 

Ayrıca, ortak olarak birden fazla bölüm tarafından kullanılan 16 adet laboratuvar da bulunmaktadır. Ortak kullanılan laboratuvarlardan bazıları ise; Tıbbi beceri Simüle Hasta Multidisipliner Laboratuvarı, Diş, Biyokimya ve Mikrobiyoloji, Genom, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon/Ergoterapi Uygulama, Anatomi Diseksiyon ve Uygulama, Duyu Bütünleme gibi laboratuvarlardır. 

Çift anadal /yandal programları var üniversite, programlarında belirli başarı düzeyine ulaşmış öğrencilere bölümler arası geçiş ile birlikte çift anadal ve yandal eğitim yapma imkânı sağlanmaktadır.

Biruni Üniversitesi Kütüphanesi, akademisyenlerimizin ve öğrencilerimizin eğitim-öğretim ve araştırma etkinliklerinde ihtiyaç duydukları bilgi ve belgelere kolaylıkla erişmelerini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Toplamda 1.500 m2’lik kapalı alana kurulmuş olan kütüphanemiz, son tarihli kitap ve dokümanlar ile güncel veri tabanlarını bulunduran bir alt yapıya sahiptir. 

Kütüphanemiz, Türkiye’nin en kapsamlı sağlık üniversitesi olan üniversitemizdeki bütün bölümlerimizin gereksinimlerini karşılayacak nitelikte olup dışarıdan gelebilecek isteklere de cevap verebilecek kaynakların yer aldığı Türkiye’nin en zengin sağlık koleksiyonuna sahip olma amacındadır.

üniversitede 63 öğrenci topluluğu aktif olarak çalışmaktadır. Öğrencilerin toplumsal, kültürel, sanatsal ve kişisel gelişimlerine yardımcı olan ve tamamı öğrencileriin girişimleri ile kurulan topluluklar, danışman öğretim elemanları ve SKS Direktörlüğü işbirliği ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Alanında öncü ve itibarlı uluslararası kurum/kuruluşlarla iş birlikleri geliştiren üniversite, sektörünün lider kuruluşlarıyla stratejik ortaklıklar yapmıştır. Ayrıca Erasmus+ kapsamında Avrupa’da çok sayıda üniversite ile öğrenci değişimi ve staj hareketliliği programları uygulanmaktadır.

Biruni Üniversitesi Burs olanakları

Üniversitede %25, %50, %100 burs imkanları mevcuttur. Burslar karşılıksızdır ve ilk tercih bursu, başarı bursu gibi burslarda vardır.İlk tercihte %10 ikinci ve üçüncü tercihte %5 oranında burs imkanı vardır

Biruni Üniversitesi tarafından sağlanan (YKS burs/indirim, tercih indirimi ile peşin indirimi hariç) burs/indirimlerden birden fazlasını hak kazanan öğrenciler bu burs/indirimlerden en yüksek olanından yararlanır,Öğrencinin kurum içi yatay geçiş yapması halinde, devam eden tüm burs ve indirimleri kesilir

Türkiye geneli LYS sıralamasında ilk yüze giren öğrencilere aylık 3.000 TL, ilk beş yüze giren öğrencilere aylık 1.000 TL, ilk bine giren öğrencilere aylık 500 TL ve ilk iki bine giren öğrencilere de aylık 350 TL destek bursu veriliyor.

Biruni Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

İstanbul şehir merkezinde konumlanmış, ulaşımı kolay (Marmaray Kazlıçeşme istasyonuna, Cevizlibağ metrobüs durağına, Avrasya Tüneline yakın) Topkapı Surları’nın karşısında, yeşillikler içinde, İstanbul’un tarihi dokusuyla iç içe bir kampüs

200'den fazla uluslararası öğrenci olmak üzere 6000'den fazla öğrencisi olan Biruni Üniversitesi, İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan 6 fakültesi ile Türkiye'nin en kapsamlı sağlık üniversitesidir. Biruni Üniversitesi, güçlü uluslararası işbirlikleri ile eğitime yenilikçi bir yaklaşım sunar ve öncüleri güçlü uluslararası bağlarla eğitmeyi amaçlamaktadır

Üniversitede 63 öğrenci topluluğu aktif olarak çalışmaktadır. Öğrencilerin toplumsal, kültürel, sanatsal ve kişisel gelişimlerine yardımcı olan ve tamamı öğrencileriin girişimleri ile kurulan topluluklar, danışman öğretim elemanları ve SKS Direktörlüğü işbirliği ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Yemekhane, Kütüphane, Reyhan Genom Merkezi  çeşitli kafeteryalar konferans salonları, Spor Salonları kampüs alanın içinde öğrencilere hizmet vermektedir.

Barınma olanakları

Üniversitenin kendisine ait yurt bulunmamaktadır ancak anlaşmalı olduğu özel yurtlar vardır.Özellikle il dışında gelen öğrenciler barınma konusunda  yönlendiriilme desteği almaktadırlar

Üniversite YÖK İzleme Raporu
İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız
Üniversite Rektörü

Prof. Dr. Adnan YÜKSEL

Üniversite Adresi
Protokol Yolu No:45, 10. Yıl Cd., 34010 Zeytinburnu/İstanbul
Üniversite Konumu