Yeni Arayüze Geçiş Yap

Bitlis Eren Üiversitesi

Üniversite Adı
Bitlis Eren Üiversitesi
Devlet

 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İslami İlimler Fakültesi
 • Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

 

 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 • Kanık Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
 • Sağlık Yüksekokulu

 

 • Adilcevaz MYO
 • Ahlat MYO
 • Güroymak MYo
 • Hizan MYO
 • Sağlık Hizmetleri MYO
 • Sosyal Bilimler MYO
 • Tatvan MYO
 • Teknik Bilimler MYO

Bitlis Eren Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi

Akademik Personel Sayısı: 500

Öğrenci Sayısı: 9.190

Bitlis Eren Üniversitesi:28 Mayıs 2007 tarihinde Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan,17 yeni üniversiteden biri olarak Bitlis ilinde kurulmuştur. Adını Kampüs yapımında destek veren Eren Holding ten almıştır. Bilim ve teknolojide yeniliği, eğitim ve öğretimde evrensel değerler ile birlikte niteliği esas alarak örnek bireyler yetiştiren; temel bilimlerde öncü, İslami ilimler, sosyal bilimler, mühendislik, sağlık, kültür-sanatspor ve iktisadi alanlarındaki araştırmalarda bölge kaynaklarına ve dinamiklerine öncelik veren, ülkemizde ve bölge ülkelerinde değişime ve gelişime öncülük eden bir üniversite olma hedefine odaklanmıştır.

Neden Bitlis Eren Üniversitesi?

Kampüs yapımı 2009 yılı Haziran ayında başlamıştır. Bünyesinde kurulu 5 fakülte, 3 yüksekokul, 8 meslek yüksekokulu, 16 Uygulama ve Araştırma Merkezi  bulunmaktadır.İnsani değerler temelli eğitim anlayışı ile bilimi, teknolojiyi ve ortak aklı esas alarak ülkemizin stratejik hedefleri doğrultusunda kültür-sanat, sağlık ve spor alanlarında araştırmalar yapmak için  tüm birimlerinde, çağdaş yükseköğretimin gerektirdiği teknik donanım oluşturulmuştur  Birimlerdeki tüm laboratuvar, atölye ve stüdyolar en gelişmiş cihazlarla donatılmış; eğitimde, uygulama için gerekli olan her türlü araç ve malzemeler sağlanmıştır. 

Güçlü Akademik Kadro ile Kaliteli ve Çağdaş Eğitim Anlayışı benimsenilmiş üniversitede Yüksek Lisans ve Doktora Olanakları ile akademiik kariyer edinmek isteyen öğrencilere destek verilmektedir. 

Uluslararası Prestijli Üniversiteler ile İş Birliği Anlaşmaları ve Uluslararası 8 Ülke ile Öğrenci Değişimi programı uygulanmaktadır. Ayrıca Mevlana Değişim programı Ve Farabi değişim programınada destek verilmektedir.

Bitlis Eren Üniversitesi, Türkiye’nin dünya ile bütünleşmesinde geleceğin yöneticilerini yetiştirmede yabancı dil bilgisinin önemi açısından birimlerinin tamamına yakınında İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir. Öğrencileri yarınlara hazırlarken onları çağdaş bilgilerle donanmış, dünyayı tanıyan, en az bir yabancı dil bilen bireyler olarak yetiştirmek hedeflenmektedir.

Burs Olanakları

Kredi ve burslar, Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir.

Üniversitenin Eren Holding ile yaptığı protokol kapsamında istenen şartları sağlayacak öğrencilere burs verilmektdir. Mühendislik-Mimarlık fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler fakültesine ilk sıralarda tercih edip yerleştiklerinde Eren Holding tarafında öğrenim süreleri boyunca boyunca her yıl öğrenim dönemi olan 9 ay boyunca burs alma olanağına sahip olmaktalar.

Ekonomik zorluklar çeken öğrencilere bütçe imkanları nispetinde yemek bursu verilebilmektedir. Bu konuda yardıma ihtiyacı olan öğrencilerin danışman hocalarına müracaat etmeleri gerekmektedir.

Bitlis Eren Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Doğu Anadolu’nun saklı kalmış güzelliklerinden olan Bitlis, tanıtım eksikliği nedeniyle özellikleri çok fazla bilinmeyen kentimiz. Oysaki binlerce yıllık geçmişi ile önemli bir tarih-kültür şehri burası. Bir tarafta kümbetler, camiler, kaleler ve kervansaraylar gibi benzersiz tarihi eserler barındırıyor. Diğer tarafta göller, volkanik dağlar gibi doğal güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Bitlis Eren Üniversitesi şehir merkezinde konumlanmış bir üniversite. 

BEU'de yıl boyunca konferanslar, sergiler, paneller, sempozyumlar, film gösterimleri, festivaller vb. aktiviteler düzenlenmektedir. Afiş, web sayfası ve sosyal medya hesapları üzerinden duyurular yolu ile üniversitenin etkinlikleri hakkında sürekli bilgi edinebilirsiniz. Üniversite de çeşitli klüpler ve öğrenci toplulukları bulunuyor. Genelde halk oyunları ve kış sporları ile alakalı eğitimler veriliyor.

Beslenme

Üniversitenin çevresinde pek çok sayıda öğrencilerin popüler olarak tercih ettiği ve zaman geçirdikleri cafe ve restaurantlar, aperatif yemek yerleri , oyun salonları bulunmaktadır. Öğrenciler genelde buralarda vakit geçirirler. Üniversite yemekhanelerinde, Akademik, İdari personel ve öğrencilere hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun ortamlarda yemek hizmeti verilmektedir. İhale yöntemi ile 3. şahıslardan yemek ve servis hizmeti satın alınmaktadır.

Menüler aylık olarak düzenlenmekte olup, bir öğün ve dört çeşit olarak hazırlanmaktadır. Yemeklerin 1200 - 1800 kalori arasında olmasına özen gösterilmektedir. Yemekler, beslenme konusunda uzman öğretim elemanları başkanlığında oluşturulan denetim komisyonu tarafından rutin bir şekilde denetlenmektedir.
Öğrencileriden cuzi miktarda yemek katkı payı tahsil edilmektedir. Katkı payları manyetik özelliği olan öğrenci kimlik kartlarına yemekhane girişlerine kurulmuş olan yükleme noktalarında yatırılmaktadır.

Barınma Olanakları 

Üniversite Kampüsü içerisinde KYK kız öğrenci yurdu bulunmaktadır. Kampüs alanına yürüme mesfesinde KYK erkeköğrenci yurdu bulunmaktadır. Bitlis Eren Üniversitesi öğrencileri barınma sıkıntısı çekmeyecekleri düzeyde  KYK  yurtları ve özel yurtlarda bulunmaktadır.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Necmettin ELMASTAŞ

Beş Minare Rahva Yerleşkesi Ahmet Eren Bulvarı, 13100 Merkez/Bitlis
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu