tpuan.combeta

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
Üniversite Türü
Devlet
Üniversite Fakülteleri

 

 • Bucak İşletme Fakültesi
 • Bucak Teknoloji Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Sanat ve Tasarım Fakültesi
 • Spor Bilimleri Fakültesi
 • Veteriner Fakültesi

Üniversite Yüksekokulları

 

 • Bucak Sağlık Yüksekokulu
 • Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu
 • Gölhisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
 • Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu

Üniversite MYO

 

 • Ağlasun MYO
 • Altınyayla Mhmet Tuğrul MYO
 • Bucak Emin Gülmez Teknik Bilimler MYO
 • Bucak Hikmet Tolunay MYo
 • Burdur Gıda Tarım ve Hayvancılık MYO
 • Burdur Sağlık Hizmetleri MYO
 • Çavdır MYO
 • Gölhisar MYO
 • Gölhisar Sağlık Hizmetleri MYO
 • Sosyal Bilimler MYO
 • Tefenni MYO
 • Teknik Bilimler MYO
 • Yeşilova İsmail Akın MYO

Üniversite Genel Bilgiler

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi

Akademik Personel: 1.035

Öğrenci Sayısı: 30.000 (1.041 uluslararsı öğrenci)

1965 yılında “Burdur Kız Öğretmen Okulu” adıyla eğitim öğretime başlayan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, 19762'de kurulan Burdur MYO, 1977'de kurulan Eğitim Enstitüsü,1989' kurulan Akdeniz Üniversitesi Eğitim Yüksekokulu, 1992'de Kurulan Süleyman Demirel Burdur eğitim Fakültesi, 1992'de kurulan  Akdeniz Üniversitesi Veteriner Fakültesi birimlerini kendi bünyesinde toplayarak kurulmuştur.

50 yılı aşkın geçmişi ile eğitimden sağlığa, tarımdan hayvancılığa, mühendislikten temel bilimlere kadar uzanan geniş bir yelpazede yüksek teknoloji altyapısı ve nitelikli akademik ve idari kadrosuyla sağladığı eğitim ve araştırma faaliyetlerinin yanı sıra sosyal ve kültürel zenginlikleri ile de öğrencilerine mutlu bir yaşam alanı sunmaktadır. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencileri bilgi ve beceri düzeyleri yüksek, girişimcilik ve proje üretme kültürüne sahip bireyler olarak yetiştirmeyi amaçlayan ders programlarıyla, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif amaçlarla kurulmuş öğrenci topluluklarıyla öğrenci merkezli bir üniversitedir

Burdur Mehmet akif Ersoy Üniversitesi kısacası (MAKÜ) bugün itibariyle bünyesinde 12 Fakülte, 4 Enstitü, 5 Yüksekokul,13 meslek Yüksekokul, 1 Türk Müziği Devlet konservatuvarı 24 Uygulama ve Araştırma merkezi bulunmaktadır.1.000' e yakın  eğitim kadrosuyla 32.000'i aşan öğrenci sayısıyla Ürettiği bilgi, gerçekleştirdiği proje ve yetiştirdiği araştırmacı ve girişimci insan kaynağı ile yerel kalkınmaya odaklanmış, bölge ve ülkesinin gelişimine ışık tutan ve katkı sağlayan yenilikçi bir üniversite olarak büyümeye gelişmeye devam etmektedir.

Geleneksel kütüphane hizmetlerini en son teknolojik gelişmeler ile destekleyen MAKÜ Kütüphanesi, kullanıcılarının bilgi ihtiyaçlarını kısa sürede ve maksimum düzeyde karşılayarak, eğitim-öğretim faaliyetlerinin ve bilimsel araştırmageliştirme çalışmalarının alt yapısını oluşturmaktadır. Ülkemizin en modern yapılarından birini oluşturan kütüphane, 10.000 m2 kapalı alana ve 1.500 kişilik oturma kapasitesine sahiptir.

Çift Anadal Çift anadal programı, kendi bölümlerinde lisans programlarını başarı ile sürdüren MAKÜ öğrencilerinin aynı zamanda ikinci dalda lisans diploması almak üzere öğrenim görmesini sağlamaktadır. Yandal Yandal Programları, Anadal lisans programlarını başarı ile yürüten MAKÜ öğrencilerinin ilgi duydukları başka bir dalda (yandal) bilgilenmelerini ve eğitimlerini sağlayan ve sonunda sertifika alma fırsatını sunan sertifika programıdır. 

MAKÜ’nün önemli bir yanı da Erasmus ve Bologna süreçleri, Üniversitelerarası yapılan işbirliği protokolleri ve disiplinlerarası gerçekleştirilen yurtdışı kaynaklı araştırma projeleri gibi çok çeşitli alanlarda bilimsel atılımlar gerçekleştirmesidir. MAKÜ yenilikçi ekseni çerçevesinde yerele hakim, ulusalı iyi bilen ama uluslararası düzeyde de atılımlar yapmış bir üniversite olmayı hedeflerken; öğrenci ve öğretim elemanlarının dünyaya açılabilen bireyler olması için değişim programlarının en yüksek düzeyde kullanıldığı bir üniversitedir. Ayrıca MAKÜ Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere dünya ülkelerinden öğrenci alan uluslararası bir üniversitedir.

MAKÜ’nün, yurt dışındaki ve yurt içindeki çok sayıda üniversiteyle yaptığı anlaşmalar sayesinde bu üniversitelerde misafir öğrenci olarak birkaç sömestr boyunca bulunabilirsiniz. Yapılan anlaşmalara bağlı olarak İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Portekiz, Hollanda, Avusturya, Polonya, Finlandiya, Belçika, Estonya, Litvanya’daki ve diğer Avrupa ülkelerindeki daha bir çok saygın üniversitede bir veya iki sömestr boyunca eğitim alabilirsiniz.

MAKÜ’lüler için bir başka fırsat ise yurt içindeki üniversitelerde bir veya iki sömestr boyunca eğitim alabilecek olmalarıdır. Türkiye’deki büyük kentlerde bulunan üniversitelerde Farabi Öğrenci Değişim Programı çerçevesinde bulunabilir, öğrencilik hayatınıza artı değerler katabilirsiniz. MAKÜ, Farabi Programının işletimi ve öğretim elemanı-öğrenci hareketliliğinde Türkiye’de ön sıralarda yer almış etkin bir üniversite olmanın fırsatlarını öğrencilerine fazlasıyla sunmaktadır.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bünyesinde yer alan Meslek Yüksekokullarında 3+1 uygulamalı eğitim modeli uygulanmaktadır. Bu model ile öğrenciler üç dönem teorik ders ve bir dönem tam zamanlı olarak iş yerinde uygulamalı mesleki eğitim alıp iş deneyimi ile mezun olmaktadırlar. Bu sayede iş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesine de katkı sağlanmaktadır

MAKÜ sahip olduğu nitelikli insan gücünün ve altyapı olanaklarının bölgede ekonomik değer yaratılmasında kullanılması ve akademik bilginin ticarileştirilmesi, yerel ve bölgesel kaynakların değerlendirilmesi, yenilikçi ileri teknoloji ve yazılım geliştirme alanlarında faaliyet gösterecek şirketlere AR-GE çalışmalarını yürütebilecekleri ortam ve desteğin sağlanması hususlarından hareketle Teknokent kurulmuştur

Öğrenci Destek Merkezi (ÖDEMER), yüksek nitelikli bir öğrenci yaşamı geliştirmek amacıyla, öğrenciler ile akademik ve idari bölümler arasında köprü görevi görmektedir. Öğrencilerin sosyal yaşamını ve memnuniyetini artırmak için kurulan merkez, MAKÜ’nün öğrenci odaklı eğitim anlayışına doğrudan katkıda bulunmayı, öğrencilerin, gelişim süreçlerinde karşılaşabilecekleri sorunlara koruyucu ve önleyici çalışmalar yaparak yardımcı olmayı, mevcut problemler karşısında öğrencilerin var olan potansiyellerini kullanmalarını, sağlıklı ve doğru kararlar almalarını sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Burs olanakları

Üniversitede öğrenim gören öğrencilere Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından katkı kredisi ile öğrenim kredisi veya burs verilmektedir. Ayrıca öğrencileriine Türk Eğitim Vakfı ile çeşitli ulusal ve yerel sivil toplum kuruluşlarından özel burs sağlanmaktadır.

Zamanlı (Part-Time) Çalışma Öğrencileri eğitim ve öğretim saatlerinin dışında isterlerse üniversitenin çeşitli birimlerinde kısmi olarak (part-time) çalışabilirler. Her öğretim yılının başında bu şekilde öğrenci çalıştıracak olan birimler kontenjanlarını ve başvuru şartlarını duyurmakta, öğrencilerde kendi ilgi alanlarına göre bu birimlere başvurabilmektedir. Bu şekilde çalışan öğrenciler bilgi ve yeteneklerini geliştirme imkanı bulmalarının yanında bütçelerine katkıda bulunmakta ve en önemlisi iş deneyimi kazanmaktadırlar.

Beslenme Bursu Maddi imkanı yeterli olmayan ve bunu belgelendiren öğrencilerimiz okullarımıza tanınan kontenjanlar çerçevesinde ücretsiz öğle yemeğinden yararlanmaktadırlar. Beslenme yardımından yararlanmak isteyen öğrenciler öğretim yılı başında kayıtlı oldukları okullara başvurmalıdırlar.

 Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Merkez kampüs Antalya burdur yolunun üzerinde istiklal yerleşkesinde bulunmaktadır. Rektörlük ve hizmet birimleri Eğitim Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi , Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İlahiyat Fakültesi, Enstitüler Sağlık Yüksekokulu Yabancı Diller Yüksekokulu Turizm işletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Burdur Meslek Yüksek Okulu, Burdur Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Avşarhan Sosyal Tesisleri, Kütüphane Öğrenci Sokağı,i çinde yarı olimpik yüzme havuzu bulunan Spor Kompleksi, Öğrenci Yurdu, Merkezi araştırma laboratuvarları, Mehmet Akif Ersoy Müzesi, tarihi Burdur Evi ile her türlü akademik ve sosyal büyümeyi kaldırabilecek şekilde tasarlanmıştır.

Üniversitenin ilk yerleşkesi Burdur şehir merkezindedir bu yerleşkede Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Teknik Bilimler MYO Sosyal bilimleri MYO yer almaktadır.

MAKÜ’de hem üniversite mensuplarının hem de Burdur halkının ilgiyle izledikleri pek çok bilimsel, sanatsal ve kültürel faaliyet düzenlenmektedir. Yerleşke ulusal ve uluslararası düzeyde ün yapmış sanatçı ve toplulukların yanı sıra çok sayıda öğrenci topluğunun birbirinden renkli etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu amaçla inşaa edilmiş 600 kişi kapasiteli MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda hemen her gün bilimsel toplantılardan konferanslara, konserlerden sergilere kadar çok sayıda etkinliğe katılmak mümkündür.

MAKÜ 110'nu aşan  öğrenci topluluğu ile Türkiye’nin bu açıdan en zengin üniversitelerinden biridir. Bu topluluklar, öğrencilerine üniversite eğitimleri boyunca geniş bir hobi yelpazesi sunmaktadır. Bilim, kültür ve sanatın hemen her dalında bir öğrenci topluluğuna sahip olan MAKÜ’de, zamanınızı dolu dolu geçirerek bir şeyler üretmek, yeni beceriler kazanmak ve insan ilişkilerinizi geliştirmek mümkün hale gelmektedir.

Spor Olanakları

Uluslararası standartlarda tasarlanmış spor kompleksinde yer alan yarı olimpik yüzme havuzu, tenis kortları, basketbol, voleybol, hentbol ve futbol sahaları, squash, masa tenisi, fitnes, step-aerobikpilates, sauna ve buhar odaları, atletizm ve jimnastik, serbest jimnastik, badminton, uzak doğu sporları, okçuluk, halk oyunları ve kondisyon salonlarından oluşan pek çok birimden eğitim süresince faydalanmaktadır.

Barınma olanakları

MAKÜ, yerleşkelerinde yer alan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 2.288 erkek 2.776 kız toplam 5.064 yatak kapasiteli yurtlar ile öğrencilerine çağdaş yaşam standartlarına uygun olarak tasarlanmış, güvenli, ferah ve konforlu bir yurt ortamı sunar. Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu Yurtlarında iki, üç, dört, kişilik banyo ve tuvaletlerin içerisinde yer aldığı buzdolabının bulunduğu odalar, engelli öğrenciler için özel tasarlanmış odalar, spor salonları, bilgisayar donanımlı internet bağlantılı kütüphane, ücretsiz sınırsız internet, müzik, resim, çizim, bilgisayar, televizyon, ütü, valiz odaları, çamaşır kurutma yerleri, çamaşırhane, kurs ve atölye çalışmalarının yapıldığı derslikler, konferans salonları, satranç odaları, yemekhane ve kantinler bulunmaktadır. Ayrıca kent merkezinde pek çok sayıda özel yurt ve apart bulunmaktadır.

Beslenme

MAKÜ modern bir mutfak kompleksi ile çok sayıda yemek salonunu bünyesinde barındıran bir üniversitedir. Uygun hijyen koşullarında ve diyetisyen kontrolündeki deneyimli bir aşçı ekibi tarafından hazırlanan yemeklerin protein ve kalori değerleri web sitesinde yayınlanmaktadır. MAKÜ yerleşkesindeki öğrenci sokağında yer alan ÜniPark AVM içerisinde öğrencilerin hem beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, hem de zamanlarını geçirebilecekleri çok sayıda restoran ve kafeterya bulunmaktadır.

Ulaşım

Coğrafi konumu ve iklimi ile avantaj sunan Burdur, Güneybatı Anadolu’nun orta noktasında yer alan bir kenttir. Bu anlamda pek çok avantajı bulunan kent, Akdeniz ve Ege Bölgelerinin kesişim noktasında bulunması nedeniyle önemli merkezlere ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Burdur, Ankara, İzmir ve Antalya’ya yeni ve konforlu otoyollarla, büyük şehirlere de havayolu ile bağlıdır. Bununla birlikte, Burdur, Akdeniz ve kara iklimlerinin geçiş noktasındaki konumu ile bunaltıcı sıcaktan ve dondurucu soğuktan uzak ılıman iklimi ile de tercih edilebilir bir kenttir

Üniversite YÖK İzleme Raporu
İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız
Üniversite Rektörü

Prof. Dr. Hüseyin Dalgar

Üniversite Adresi
Antalya Burdur Yolu, 15030 Yakaköy/Burdur Merkez/Burdur
Üniversite Konumu

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Kullanılan çerez türleri: Zorunlu Çerezler ve Pazarlama Çerezleri. Çerez politikamızı okumak için buraya tıklayın.