Yeni Arayüze Geçiş Yap

Çağ Üniversitesi

Üniversite Adı
Çağ Üniversitesi
Özel

  • İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
  • Fen-Edebiyat Fakültesi

  • Yabancı diller Yüksekokulu

  • Meslek Yüksekokulu

Çağ Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi

Öğrenim Dili:  ingilizce

Akademik personel Sayısı: Tam Zamalı 188 

Öğrenci Sayısı: 7000

Çağ Üniversitesi,1997 yılında  Mersin'de  Bayboğan Eğitim Vakfı Tarfından Kurulmuştur. İstanbul ve Ankara'dan sonra kurulan ilk vakıf Üniversitesidir. Bilimsel, eğitsel, kültürel ve sportif alanlarda her türlü zenginliğe kaynaklık etmekte ve bu yönde çağa uygun açılımlarda bulunmak, inglizce ve ikinci bir yabancı dil bilen, teknolojik alt yapıya sahip üstün nitelikli genç beyinler kazandırmayı kendisine amaç edinmiş butik bir üniversitedir.

Bayboğan Eğitim Vakfı Kurucusu Hakkında: Yaşar Bayboğan, çiftçi bir babanın oğlu olarak 1937 Adana Karaisalı ilçesinde doğmuştur. İstanbul Üniversitesi'nde İktisat eğitimi almış, aynı üniversitede yüksek lisansını tamamlamıştır. Banka müfettişi olarak başladığı iş hayatında Emlakbank müdürlüğüne kadar yükselmiş. Ardından da Türkiye'nin en büyük tekstil kuruluşlarından PAKTAŞ'ın genel müdürlüğünü yapmıştır.1986 yılında Ülkenin gençlerine eğitim imkanları sunulduğu taktirde dünya ile  rekabet edebileceklerine olan inancından eğitim alanında çalışmalara başlamıştır. 1986 yında Anaokulu, İlköğretim Okulu, Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi'nden oluşan Çağ Koleji'ni kurduktan 10 yıl sonra; 1996 yılında Bayboğan Eğitim Vakfı'nı, 1997 yılında Anadolu'nun ilk Vakıf Üniversitesi olan Çağ Üniversitesi'ni kurmuştur.

Neden Çağ Üniversitesi?

Anadolunun ilk vakıf üniversitesi ünvanına sahip olan bu kurumun bünyesinde 3 Fakülte,1Yüksekokul,1 Meslek Yüksekokul,1 Enstitü 12 Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Kuluçka merkezi ile Dünya standartlarında eğitim ve öğretim vererek,araştırmacı, sorgulayıcı, girişimci, Evrensel değerler çerçevesinde topluma ve çevreye duyarlı, sosyal sorumluluk bilincine sahip, etik değerleri göz önünde bulunduran, özgüveni yüksek, kendini ifade edebilen, bireyler yetiştirmektedir.

Çağ Üniversitesi, bir dünya üniversitesi olarak kurulmuş bu iddiasını da akredite edilmiş İngilizce Hazırlık Okuluyla  ve   “AB Diploma Eki Etiketi” ve  “Mükemmeliyet Ödülü” ile ödüllendirilerek ispatlamıştır

Öğrenim dili İngilizce olan Çağ Üniversitesi'nden mezun olan öğrenciler gerek yabancı dil alanındaki, gerekse akademik alanlardaki donanımlarını uluslararası sınavlarda kullanarak başarılar elde ediyorlar. Öğrencilerin talepleri doğrultusunda birçok dünya dili arasından ikinci bir yabancı dil öğretilmektedir.  Almanca, Fransızca, Çince, Rusça vb. gibi  farklı dünya dillerini de öğrencilerinin talepleri doğrultusunda ikinci dil olarak verilmektedir.

Çağ üniversitesi en son teknoloji ile donatılmış laboratuvarlarda üst seviyede bilgisayar eğitimi verilmektedir. Dersler küçük gruplar halinde, modern dersliklerde, çoğu yurt dışında eğitim görmüş yerli ve yabancı öğretim üyeleri tarafından, çağdaş ve global bir perspektif ön planda tutularak bilgisayar destekli olarak verilmektedir.

Alanlarında uzman, nitelikli akademik kadrosu, öğrencilerini iş hayatının dinamiklerine hem teorik, hem de pratik uygulamalarla hazırlamaktadır. Çağ Üniversitesi, sunduğu altı farklı dil eğitim olanağı ile 5 kıtada 100'ün üzerinde üniversireyle yaptığı işbirliği anlaşmalarıyla dünya insanı olma gerekliliklerini sunarak mezuniyet sonrası iş bulmada gerekli olacak tüm donanıma sahip olmanız için çaba sarf etmektedir. Dünya üniversitesi standartlarında eğitim olanağı sunmanmaktadır 

Türkiye'deki Vakıf Üniversiteleri arasında bir ilk olan ve Üniversite kampüsünde bulunan ve özgün tasarımı ile dikkat çeken  "Bilim ve Teknoloji Evi (BİTEV)";2500 m2 lik bir alana sahip ve en son teknolojiyle donatılmış olan kütüphane ve burada Türkiye'de ilk kez başlatılan öğrencilerin kütüphane kartı ile kitap alır gibi laptop alabilecekleri  "raflarda laptop uygulaması"; alanlarında uzman yabancı uyruklu öğretim elemanlarıyla işlenen dersler Çağ Üniversitesi'ni tercih edecek olan seçilmiş özel öğrencilere sunulacak olanaklardan bazılarıdır.

Kampüsün içinde olduğu bölge, tarım ve sanayi potansiyeli sahip;  eski medeniyet ve kültür zenginlikleri ile ünlüdür. Kuzeyinde 10 km, uzaklıkta Toros Dağları, güneyinde Akdeniz, güneybatısında Karabucak ormanları görülebilir ve sadece 30 dakika içinde, Toroslar'ın zirvesinden, sıcak mavi Akdeniz'e inilebilir konumundadır

Burs Olanakları

Üniversite: karşılıksız ve kesintisiz burs olanakları sunmaktadır. Burslar, her yıl yapılan üniversiteye giriş sınavı sonunda, ÖSYM kılavuzunda yer alan burslu kontenjanlara ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilere tanınır. Burs süresi fakültelerde Hazırlık+ 4 yıl, Meslek Yüksekokulunda ise (Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik bölümü hariç) 2 yıldır.

Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs sadece eğitim öğretim ücretini kapsamaktadır. Bunun dışında kalan yemek, barınma, kitap vb. giderler burs kapsamı dışındadır.

Normal eğitim öğretim süresinin sona ermesi, her yarıyıl öğrenim kaydının yenilenmemesi, devamsızlık (NA) nedeniyle öğrencinin dersten başarısız sayılması, Disiplin Yönetmeliğine göre 'Öğrencinin Üniversiteden Uzaklaştırma Cezası' almış olması halinde bursu kesilir. Yaz okulu burs kapsamı dışındadır.

Çağ Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Çağ Üniversitesi kampüs'ü hem akademik hem sosyal olarak üst seviye imkanlar sunmaktadır. Eğitim birimleri, Hizmet binaları, Bilgi ve Teknoloji Merkezi, Kültürel faaliyetlere yönelik alanlar(cep sahne ve cep sinema gibi),Labaratuvarlar (Bilgisayar laboratuvarları, psikoloji laboratuvarı, finans laboratuvarı, ticaret ve lojistik laboratuvarı), Planeteryum Merkezi, Bilişim sistemleri, Modern Kütüphane Modern sanat galerisi, öğrenci kulüpleri için çalışma odaları vb daha bir çok olanaklar mevcut olup iş hayatına atılmadan önceki son kavşakta 21. yüzyıl yetkinliklerini kazandıracak tüm imkanlara sahip bir kampüs hayatı vadetmektedir.

Üniversitenin   Akdeniz bölgesinde kurulu olmasının iklim avantajı ile öğretim yılı boyunca  her mevsim etkinliklere ev sahipliği yapan açık hava amfi tiyatro üniversiten kampusünün merkezinde bulunmaktadır. Tiyatro, müzik, halk oyunları ve dans topluluklarının  periyodik olarak konser ve sunumlarını sergilemelerine hizmet veren amfi tiyatro profesyonel ses ve ışık sistemine sahiptir.

Tabldot ve ızgara çeşitlerinin sunulduğu Garden Cafe, sağlıklı ürünler sunan Meydan Kafe, sadece et ürünlerinden yapılan yiyeceklerin sunulduğu Orman Cafe'nin yanı sıra Starbucks, Burger King ve Express gibi uluslararası markalar da öğrencilere hizmet vermektedir.

Spor Olanakları

Üniversitenin kampüsünde bulunan spor salonu  uluslararası ölçülerde  basketbol, voleybol ve hentbol sahasına sahip olup resmi maçların oynanabileceği donanıma sahiptir. Üniversite takımlarının antrenman ve maçlarının yapıldığı spor salonundan tüm öğrenciler istedikleri her an öğretim görevlileri ve antrenörler nezaretinde çalışma olanağı bulmaktadırlar. 

Üniversitede performans düzeyinde yapılan spor etkinlikleri şunlardır: Badminton, Basketbol, Bilek Güreşi, Futbol, Hentbol, Halk Oyunları, Masa Tenisi, Tenis, Taekwon - do, Voleybol

Akademik yıl boyunca ve her biri kendi branşında uzman eğitmenler nezaretinde düzenlenen tenis, basketbol, voleybol, halk oyunları ve modern danslar branşlarındaki kurslarla öğrencilerine serbest zamanlarını değerlendirme ve becerilerini geliştirme olanağı sağlanmaktadır.

Üniversitede Eğlence, oyun ve kurs amaçlı yapılan spor etkinlikler: Aerobik – step kursları, Dağcılık ve Doğa Yürüyüşleri, Dalma,Tenis, Animasyonlar, Yamaç Paraşütü

Son teknoloji ürünü makinelerin yer aldığı Fitness Center’da, profesyonel antrenörlerin eşliğinde hazırlanan özel antrenmanlar sayesinde, öğrencilerin yaşam kalitelerini arttırmalarına yardımcı olunmaktadır.

Barınma Olanakları

Üniversite öğrencileri, Adana, Tarsus ve Mersin'de bulunan Kredi Yurtlar Kurumu'nun (KYK) yurtları ve özel öğrenci yurtları ile kiralamış oldukları evlerde barınma imkanı bulabilmektedirler. Öğrencilere Adana, Mersin ve Tarsus'tan üniversite servis araçları ile ücretsiz ulaşım kolaylığı sağlanmaktadır. Ayrıca, Adana, Mersin ve Tarsus tren saatlerine göre Yenice İstasyonu’na ring servisler ile Mersin Büyükşehir Belediyesi Otobüslerinin kampüsüne seferleri mevcuttur.

Ulaşım 

Adana, Mersin ve Tarsus'a ulaşımlar, Üniversitenin servisleriyle ücretsiz gerçekleşmektedir. Ayrıca ulaşımlar trenle de sağlanmakta ve Yenice İstasyonu'na ring seferleri yapılmaktadır. Bunların yanı sıra Mersin Büyükşehir Belediye Otobüsleri de öğrencilere şehir merkezlerinden kampüse kadar ulaşım hizmeti vermektedir. Üniversite Adana'ya 20, Mersin'e 35, Tarsus'a ise sadece 15km uzaklıktadır.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. ÜNAL AY

Arıklı, Karayolu Üzeri, Adana - Mersin Otoyolu, 33800 Tarsus/Mersin
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu