tpuan.combeta

Çankaya Üniversitesi

Çankaya Üniversitesi
Çankaya Üniversitesi
Üniversite Türü
Özel
Üniversite Fakülteleri

  • Fen-Edebiyat Fakültesi
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
  • Mimarlık Fakültesi
  • Mühenhislik Fakültesi

 

Üniversite Yüksekokulları

Üniversite MYO

  • Adalet MYO
  • Çankaya MYO

Üniversite Genel Bilgiler

Çankaya Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi

Öğrenim Dili : İngilzce & Türkçe

Öğrenci Sayısı: 7.000

Çankaya Üniversitesi, 1997 yılında Sıtkı Alp Eğitim vakfı tarafınfan Ankara'da kurulmuştur. Balgat ve Eskişehir Yolu 29. km’de olmak üzere iki kampüsü bulunmaktadır. Üniversitenin Merkez kampüsünün alanı, 70.000 metrekaresi kapalı alan olmak üzere toplamda yaklaşık 440.000 metrekaredir. Dünya standartlarında kaliteli yükseköğretim hedefini esas alan bir kurumdur.

 Eğitim Vakfının Kurucusu Sıtkı Alp,1938 yılında Erzurum’un Şenkaya ilçesinde doğdu. Eğitim Enstitüsü Fen Bölümü’nden 1960 yılında mezun olmuştur. Mezuniyet sonrası  dört sene boyunca Dershanede Matematik öğretmeni olarak çalışmıştır. Edindiği deneyimler sayesinde 1969 yılında  Ankara’da Özel Arı Dershanesi’ni, 1984 yılında Özel Arı Lisesi’ni kurarak,  Türkiye`de dershanecilikten gelip okul açan ilk eğitimci olmayı başardı. 1985 yılında Özel Arı Koleji’nin ilk kısmını da kurdu.  Bu gelişmeleri  1991 yılında hayata geçen Özel Arı Fen Lisesi takip etti. 1996 yılında eğitimde fırsat eşitliği yaratacak vakıf faaliyetlerini yürütmek amacıyla kurduğu Sıtkı Alp Eğitim Vakfı çalışmalarına başladı. 1997 yılında   Çankaya Üniversitesi’ni kurdu ve halen  Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanlığı görevini yürütmektedir. 

Neden Çankaya Üniversitesi?

İlk öğrencilerini aynı yıl 1997-1998 akademik yılı için kabul etmiştir. Bünyesinde 5 Fakülte, 2 Enstitü,3 Yüksekokul, 8 Uygulama ve arştırma Merkezi bulunmaktadır. Lisans ve Lisansüstü eğitim vermektedir. Çankaya  Üniversitesinin eğitim dili Hukuk Fakültesi, Adalet Meslek Yüksekokulu, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü hariç İngilizcedir. 7.000'i aşkın öğrenci, her biri kendi alanında uzman tam zamanlı öğretim üyelerinden ders almaktalar

Çankaya Üniversitesi öğrencileri, eğitimin her aşamasında üst düzey olanaklara sahip olabilmekteler. Yabanci dil yetkinliğinden yurt dışı deneyimine, dünya standartlarındaki labaratuvarlarda eğitim görmekten iş dünyasına girmenizde bir adım öne geçirecek sertifikalara kadar birçok kazanıma sahip olacaksınız.

Çankaya Üniversitesi kalitesini kanıtlamış bir üniversitedir. University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı, 2009 yılından bu yana Türkiye’deki üniversiteleri akademik performanslarına göre sıralamaktadır. URAP 2019 raporuna göre Çankaya Üniversitesi, Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında 5. sırada, Tıp Fakültesi olmayan devlet vakıf üniversiteleri sıralamasında 11. sırada yer almıştır. Çankaya Üniversitesi Matematik Bölümü Dünyadaki en iyi matematik bölümleri sıralamasında Türkiye’den 151-200 aralığında yer alabilen tek matematik bölümü olmuştur.

Çankaya Üniversitesi, Times Higher Education Ranking (THE) 2021’de Türkiye’deki köklü devlet ve vakıf üniversitelerini geride bırakarak, 401-500 bandına girmiştir. Oxford, Cambridge, Harvard, Yale gibi dünyanın sayılı üniversitelerinin bulunduğu listede, Çnakaya Üniversitesi, “En Yüksek Performans Gösteren Türk Üniversitesi” olarak, TÜRKİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELER ARASINDA 1. SIRADA, Dünya Üniversiteleri Sıralamasında ATIFTA, 1. sırada yer almıştır.

Öğrenciler için çift lisans diploma olanağı: Kendi bölümlerinin yanı sıra uygun olan başka bölümlerde ücretsiz çift anadal ve yandal yapabilir. Lisans öğrencilerinden gerekli koşulları sağlayanlar, anadal bölümlerinin yanı sıra bir başka bölümde çift anadal veya yandal programına katılabilmektedirler. Programlarını üstün başarı ile yürüten öğrenciler çift anadal yaparak ikinci bir dalda öğrenim imkanına ve o bölüme ait lisans diplomasına sahip olabilmektedir. Yandal programının amacı ise anadal programını başarı ile yürüten öğrencilerin ilgi duydukları başka bir dalda bilgilenmelerini sağlamaktır. Yandal programını tamamlayan öğrencilere sertifika verilmektedir.

Uluslararası Öğrenci Değişim Programları ile öğrencileri 16 farklı ülkeden 72 Erasmus+ anlaşması ile bir dönem ya da stajlarını bu üniversitelerde ücretsiz olarak tamamlayabilmektedir.

 Çankaya Üniversitesi 2015’ten itibaren CISCO . (Networking Academy üyesidirCISCO sertifikaları, bilişim endüstrisinde yöneticiler tarafından kalite göstergesi olarak kabul edilen ve en fazla itibar gören network uzmanlık sertifikasıdır.)Bu sertifika almaya hak kazandığınızda ki sahip olduğunuz  yetkinlikler, en basitinden en karmaşığına kadar bilgisayar ağları konusunda gerekli tüm uzmanlığı edinecek, yüz binlerce bilgisayarın aynı anda uyumla çalışabildiği uluslararası ağları yönetebilecek teorik ve pratik uzmanlığa erişeceksiniz. Yerel alan ağları, geniş alan ağları, Internetworking, uzaktan erişim, network güvenliği, network performans yönetimi ve hata analizi gibi kritik konularda deneyim kazanacak, ağa bağlı her türlü farklı sistemin birbirleri ile uyumlu çalışmasını sağlayabileceksiniz.

MÜDEK Akreditasyonu alan Mühendislik Bölümlerinden mezun öğrencilerin diplomaları bütün dünyada tanınmaktadır. Sanayi – üniversite işbirliği çerçevesinde HİDROMEK A.Ş ile imzalanan protokole göre “İş Makinaları Opsiyon Programından” ders alan ilgili Mühendislik Fakültesi öğrencileri HİDROMEK A.Ş firmasının staj ve iş olanaklarından öncelikli olarak yararlanmaktadır. Çankaya Üniversitesi Ankara Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSTİM) kurulmakta olan OSTİM Teknoparkın ortağıdır.

Çankaya Üniversitesi Burs Olanakları

 ÖSYM sınavlarındaki başarılarına göre burslu veya indirimli yerleşme imkânları vardır. ÖSYM tarafından yapılan sınav sonucu üniversiteye burslu veya indirimli olarak kazanan öğrencilerin bursları veya indirimleri hiçbir şekilde kesilmiyor. Çankaya Üniversitesi'nin burslu/indirimli programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs/indirim, sadece burs/indirim oranı kadar eğitim ücretini kapsamaktadır

Yurt bursu: Çankaya Üniversitesi Merkez Kampüsü içerisinde 84 kişilik kız, 84 kişilik de erkek öğrenci kapasiteli modern, ücretli yurtlar bulunmaktadır. Ayrıca Balgat kampüsündeki Özel Petek Kız Öğrenci Yurdundan Çankaya Üniversitesi öğrencilerine özel kontenjan sağlanmaktadır. Çankaya Üniversitesi Tam Burslu programlarına ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrencilerden yerleştirme puanına göre Türkiye genelinde Dil puan türünde ilk 350, Dil puan türü hariç diğer puan türlerinde ilk 7.000 içine giren öğrencilerin tümü üç kişilik odalarda 3 öğün yemek dahil ücretsiz yurt hakkına sahip olmaktadır  ve sıralamasız olarak yurtlara yerleştirilmektedir.

Kısmi Zamanlı (Part-Time) Çalışma:Öğrencilerin, ders saati dışındaki boş zamanlarını ilgi ve yetenekleri doğrultusunda değerlendirmelerini sağlamayı, kişiliklerinin ve becerilerinin gelişmesine katkıda bulunmayı, iş disiplini edinmelerine katkıda bulunmayı aynı zamanda mali kazanç sağlamaları amaçlanmaktadır. Bu kapsamda öğrencileri kısmı süreli olarak fakülte, yüksekokul, enstitü, daire başkanlıkları ve rektörlüğe bağlı bölüm, birim ve müdürlüklerde çalışabilmektedir.
Kısmi zamanlı çalışma ile ilgili işlemler Çankaya Üniversitesi Kısmi Zamanlı Öğrenci Çalıştırma Yönergesi’ne göre yapılmaktadır.

Mali ve Sosyal Yardım: Üniversitede öğrenim gören ve maddi desteğe gereksinimi olan öğrencilerden her akademik yılbaşında başvuruda bulunan öğrenciler arasından seçilenlere verilecek karşılıksız yardımdır. Mali ve Sosyal Yardımdan yararlanacak öğrencilere verilecek yardım tür ve miktarları her eğitim-öğretim yılı için Mütevelli Heyeti tarafından belirlenmektedir. Mali ve Sosyal Yardım ile ilgili işlemler Çankaya Üniversitesi Burs ve Sosyal Yardım Yönergesi’nin 8. Maddesi A- fıkrasına göre yürütülmektedir.

Çankaya Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Eskişehir Yolu 29. Km, Yukarıyurtçu Mahallesi Mimar Sinan Caddesiinde bulunan merkez kampüsünde Fakülteler(fen -edebiyat fakültesi,iktisadi ve idari bilimler Fakültesi,mühendislik fakültesi)Çankaya MYO, Rekrörlük, idari birimler ve Araştırma  merkezleri bulunmaktadır.

Balgat kampüsünde Hukuk Fakültesi, Enstitüler (fen bilimler enstitüsü, sosyal bilimler enstitüsü), Spor merkezi, Sağlık merkezi, Araştırma merkezleri bulunmaktadır.

Çankaya Üniversitesi, Öğrenci Toplulukları sayesinde, öğrencilerin bilimsel, sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklerde yer almalarını, araştırıcı ve yaratıcı niteliklere sahip bireyler olarak yetişmelerini amaçlamaktadır. Gençler, tiyatrodan fotoğrafçılığa, dağcılıktan bilim kurguya kadar farklı alanlarda, 75 öğrenci topluluğunda ilgi duydukları alanlarda çalışma yapabilmektedirler. Merkez Kampüs’te bulunan Kongre ve Kültür Merkezi’nde ise önemli etkinlikler yapılmaktadır öğrenci  külüplerindeki öğrenciler aktif görev almaktadır.

Spor Olanakları

Uzun yıllardır Balgat Kampüs’te hizmet veren yüzme havuzu, basketbol ve voleybol salonların yanı sıra Merkez Kampüs’teki modern spor merkezi öğrenci ve personeline hizmet vermektedir. 23 yılı aşkın bir süredir, Kadınlar Türkiye Basketbol Liglerinde mücadele eden Çankaya Üniversitesi Spor Kulübü ile Türkiye’de spora destek veren nadir üniversitelerden biridir. “Sporda Başarı Bursu” ile öğrencilerin spor ve akademik hayatlarını bir arada sürdürmeleri desteklenmektedir. Balgat ve Merkez Kampüste hizmet veren modern spor tesislerinden öğrenciler ücretsiz olarak faydalanmaktadır.

Barınma Olanakları

Kampüste bulunan kız ve erkek öğrenci yurtları ile Balgat Kampüste bulunan Özel Petek Kız Öğrenci Evi, şehir dışından gelen öğrencilere modern ve konforlu odalarda konaklama imkânı sağlamaktadır. Merkez Kampüs’te bulunan modern, sağlıklı, güvenli ve huzurlu yurtları 84 kız, 84 erkek olmak üzere toplam 168 öğrenciye hizmet verme kapasitesine sahiptir.

Üniversitenin Ulaşım sistemi Semt ve ring servisleri ile 30’un üzerinde noktaya, 70 otobüslük bir filoyla ücretsiz ulaşım imkânı sağlanmaktadır.

Üniversite YÖK İzleme Raporu
İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız
Üniversite Rektörü

Prof. Dr. Hadi Hakan Maraş

Üniversite Adresi
Yukarıyurtçu, Yukarıyurtçu Mahallesi Eskişehir Yolu 29. Km, Mimar Sinan Caddesi No:4, 06790 Etimesgut/Ankara
Üniversite Konumu

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Kullanılan çerez türleri: Zorunlu Çerezler ve Pazarlama Çerezleri. Çerez politikamızı okumak için buraya tıklayın.