tpuan.combeta

Çukurova Üniversitesi

Çukurova Üniversitesi
Çukurova Üniversitesi
Üniversite Türü
Devlet
Üniversite Fakülteleri

 • Ziraat Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Fen -Edebiyat Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Su Ürünleri Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Ceyhan Mühendislik Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Kozan İşletme Fakültesi
 • Ceyhan Veteriner Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Spor Bilimleri Fakültesi

Üniversite Yüksekokulları

 • Karataş Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu
 • Devlet Konservatuvarı

Üniversite MYO

 • Ceyhan MYO
 • Adana MYO
 • Kozan MYO
 • Abdi Sütçü Sağlık Hizmetleri MYO
 • Karaisalı MYO
 • Yumurtalık MYO
 • Adana Organize Sanayi Bölgesi Teknik Bilimler MYO
 • Pozantı İmamoğlu MYO
 • Tufanbeyli MYO
 • Aladağ MYO

Üniversite Genel Bilgiler

Çukurova Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi

Öğrenim Dili:Türkçe & İngilizce

Akademik Personel Sayısı: 2.297

Öğrenci Sayısı: 54.737 (8.544'ü lisansüstü öğrencisi)

Çukurova Üniversitesi 1973 yılında Adana ilin de kurulmuş bir Devlet Üniversitesi'dir: 1969 yılında Ankara Üniversitesine bağlı olarak kurulan Adana Ziraat Fakülte'siyle, 1972 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesine bağlı olarak hayata geçirilen Çukurova Tıp Fakültesi, Çukurova Üniversitesinin çatısı altına alınan en köklü fakülteleridir. İki fakülte ile eğitim faaliyetlerine başlayan üniversite bilim, teknoloji ve sanat alanlarında yürüttüğü eğitim-öğretim faaliyetleri ve araştırma-geliştirme çalışmaları ile değişime, gelişime açık, bireyler yetiştirmeye ve bilimsel birikimlerini diğer bilim kurumları ve toplum ile paylaşmayı görev ve ilke edinmiştir.

Kent merkezine yalnızca 10 km uzaklıkta olan üniversite, modern alt yapısı ile ülkemizin sayılı üniversiteleri arasında yer almaktadır. İhiyaçlar doğrultusunda büyümeyi ve gelişmeyi sürdüren üniversite 19 Fakülte, 2 Yüksekokul, 11 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı, 4 Enstitü ve 38 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile eğitim-öğretimde kalite odaklı faaliyetlerini sürdürmektedir.

Üniversite tercihinde değerlendirilen ayrıntılar arasında üniversitenin yetkinlği önemli bir detaydır.

Çukurova Üniversitesi'nin yetkinlikleri: Çukurova Üniversitesi, Center for World University Rankings (CWUR) 2020-2021 sıralamasına giren dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında, dünyada 905’inci, Türk üniversiteleri arasında listenin 9’uncu sırasında yer almaktadır.

Çukurova Üniversitesi, US News & World Report sitesinin hazırladığı 2020 yılı Best Global Universities Ranking sıralamasında küresel sıralamada 815. olurken Türkiye’nin en iyi 11. üniversitesi seçilmiştir.

Çukurova Üniversitesi YÖK’ün “Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi” kapsamında belirlenen “Araştırma Üniversiteleri” içinde beş aday üniversiteden biridir.

Akreditasyon YÖK tarafından; Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından belirli bir alanda önceden belirlenmiş akademik ve alana özgü standartların bir yükseköğretim programı ve yükseköğretim kurumu tarafından karşılanıp karşılanmadığını ölçen değerlendirme ve dış kalite güvence süreci olarak tanımlamıştır.

Çukurova Üniversitesi nin eğitim kalitesin çeşitli kuruluşlar tarafında belgelenmiştir. Akredite edilmiş bölümleri, Fen-Edebiyat Fakültesinin Biyoloji,Fizik,İstatistik, Kimya, Matematik ile Türk dili Edebiyat Bölümlerinin Lisans programları FEDEK tarafından, Fen ,Edebiyat,Fen-Edebiyat,Dil,Tarih, Coğrafya, Fakülteleri için Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği Tarfından akredite edilmiştir. İletişim Fakültesi Radyo,Televizyon Sinema bölümü Lisans programı İLAD(iletişim Araştırmaları Derneği) tarafından akredite edilmiştir.Tıp Fakültesi TEPDAD tarafından akredite edilmiştir. Ziraat Fakültesi Gıda mühendisliği Lisans Programı MÜDEK tarafından akredite edilmiştir. Ayrıca Gıda Mühendisliği Lisans Programı EUR-ACE etiketini almaktadır. Avrupa ve diğer ülkelerin üniversiteleri ve özel kuruluşları tarafından tanınmasını sağlamaktadır.

Akreditasyonu yapılmış programlardan mezun olmak, yüksek lisans müracaatında, yurtdışı başvurularında, öğrenci değişim programlarında avantaj sağlıyor.

Çukurova Üniversitesi'nin eğitim olanakları:Çukurova Üniversitesi mezunlarına ücretsiz İngilizce Diploma Eki vermektedir. Diploma Eki Etiketine sahip üniversitenin verdiği diploma ve dereceler Avrupa Birliği Ülkeleri tarafından tanınmaktadır.

Çukurova Üniversitesi mezunları diploma eki sayesinde Avrupa Birliği Ülkelerinde daha fazla eğitim ve çalışma olanağına sahiptirler.

Çukurova Üniversitesi Merkezi Kütüphanesi, 12 bin metrekare kapalı alanda hizmet vermekte olup, 800 okuyucu kapasitesine sahiptir. Türkiye’deki 12 Avrupa Birliği Dokümantasyon Merkezinden birisidir. Konferans  Salonu, Okuma Salonları, Süreli Yayın Salonu,  Yeni  Adana  Gazetesi  Özel  Koleksiyonu, Başvuru  Kaynakları ve  Enformasyon Birimi, CD- ROM  Tarama Birimi,  Serbest  Çalışma  Salonu, Güncel  Yayınlar, Eski ve Nadir Eserler Birimi,  Tezler  ve Akademik Aşama Dosyaları Birimi, Avrupa  Birliği Yayınları  Birimi, İnternet  Erişimli Terminaller, Özel Çalışma Odaları  ve  Sergi  Salonu  ile hizmet  vermektedir.

Üniversitede öğrencilerin derslerini rahat ve sağlıklı bir ortamda izleyebilmelerine olanak sağlayan modern derslikler ve amfiler bulunmaktadır

Üniversitede çift anadal ve yandal programı uygulanmaktadır.

Çift ana dal programının amacı, ana dal lisans programlarını üstün başarıyla yürüten öğrencilerin, aynı zamanda ikinci bir dalda lisans diploması almak üzere öğrenim görmelerini sağlamaktır.

Yan dal programının amacı, ana dal lisans programlarını başarıyla yürüten öğrencilerin ilgi duydukları başka bir dalda bilgilenmelerini sağlamaktır.

Çukurova Üniversitesinde üç farklı öğrenci değişim programı uygulanmaktadır: Avrupa ülkelerindeki yükseköğretim programlarıyla Erasmus değişim programı, Erasmus kapsamı dışında kalan ülkelerdeki yükseköğretim programlarıyla Mevlana değişim programı ve Yurtiçi diğer yükseköğretim programlarıyla Farabi değişim programı.

Üniversite öğrenci ve mezunlarının mesleki yönelim ve gelişimlerini üst düzeyde gerçekleştirmelerine yardımcı olarak, onların iş dünyasına hazırlanmasını ve istihdam olanaklarının genişletilmesini, işgücü piyasası ile bağlantılar kurmalarını oluşturmak amacıyla kariyer danışmanlığı, mesleki kişilik testleri hizmetleri vermekte, yetkinlik geliştirme ve iş yaşam beceri eğitimleri, konferans ve kariyer fuarları düzenlemektedir.

Çukurova Üniversitesi Burs Olanakları

Yüksek Öğrenim KYK, başvuru koşullarına uyan öğrencilere burs ve öğrenim katkı kredisi vermektedir. Ayrıca özel kuruluşlar dernek,vakıf ve şirketler tarafında burs alam imkanı sağlanmaktadır.

Kısmi zamanlı(Part Time) çalişma yöntemi ile ilgi ve yeteneklerine göre üniversitenin çeşitli birimlerinde çalışarak hem iş deneyimi kazanmaktalar hemde mali kazanç sağlamaktalar. Bunu taleb eden öğrenciler Sağlık Kültür ve Spor Dair Başkanlığına müracaat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca Üniversite başvuru koşulları uygun olan öğrencilere yemek bursu sağlamaktadır.

Çukurova Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Çukurova Üniversitesi, Seyhan Baraj Gölü’nün doğu yakasında 20 bin dekar arazi üzerine kurulu Balcalı Kampüsünün insanı kendine hayran bırakan manzarasıyla doğal bir park alanıdır. Kent merkezine yalnızca 10 km uzaklıkta olan üniversite, modern alt yapısı, öğrencilerin ve çalışanların her türlü gereksinimlerini karşılayacak modern tesisleriyle ülkemizin sayılı üniversiteleri arasında yer almaktadır.

Çukurova Üniversitesin'de sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda konferans, seminer, panel, kongre, sempozyum, gösteri sergi, tiyatro, konser gibi çok sayıda kültürel etkinlik gerçekleştirilmektedir.bu etkinliklrede aktif görev alan 70'i aşkın öğrenci külübü bulunmaktadır. Küçük  bir  şirket  modeli ile çalışan kulüpler, öğrencilere  mezun olduktan sonraki  hayatlarında  bir kazanım olarak ayrıcalık sunmaktadır.

Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi  büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Bilimsel ve kültürel etkinlikler için her türlü teknik donanıma sahip,Prof. Dr. Mithat Özsan Amfisi, sergilere de ev sahipliği yapmaktadır. Ziraat Fakültesi Akif Kansu Salonu bilimsel ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yaparken, Afife Jale Salonu döner sahnesiyle 120 kişilik çok amaçlı salon sanat etkinliklerine hizmet vermektedir. Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde de 400 kişilik Hipokrat Konferans Salonu bulunmaktadır. Kampusta yer alan ve çağdaş mimarisiyle dikkatleri çeken 3.500 kişilik Açık Hava Tiyatrosu da başta konserler ve tiyatrolar olmak üzere çeşitli etkinliklerde kullanılmaktadır.

Öğrenciler eğitim-öğretim dönemi süresince Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Bağlama, Halk Bilimi, Halk Oyunları, Üflemeli Çalgılar, Tambur, Ud, Kanun, Piyano, Pop Gitar, Klasik Gitar, Şan, Resim, Süsleme Sanatları, Sanat Tarihi, Deri El Sanatları, Fotoğraf, Tiyatro ve Sinema derslerine ücretsiz alabilirler

Spor Oanakları

Çukurova Üniversitesinde, 3.500 kişi kapasiteli Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı spor karşılaşmalarının yanında konser ve çeşitli organizasyonların gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Özdemir Sabancı Kapalı Yüzme Havuzu, bölgenin en modern tesislerinden biri konumundadır. Kamüste kapalı yüzme havuzunun dışında, spor ve cimnastik salonları; çim ve halı futbol sahaları, voleybol, basketbol sahaları, tenis kortları ve atletizm alanlarıyla, Seyhan Baraj Gölü kıyısında bir de kayıkhane yer almaktadır.

Barınma Olanakları

Çukurova Üniversitesi içinde ve Adana şehir merkezinde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı, 3.810’u kız,2,648’i erkek olmak üzere, toplam 6.458 yatak kapasiteli yurtlar bulunmaktadır. Kampus dışında kent merkezinde öğrencilere yönelik imkânların sunulduğu özel yurtlar da bulunmaktadır.

Ulaşım Olanakları

Adana Ulaşımı çok seçeneklidir. Hem karayolu hem demiryolu hem de havayoluyla kolayca ulaşılabilmekte. Konumu nedeniyle karayoluyla bütün şehirlerden doğrudan ötübüs seferleri düzenlenmektedir.  Çukurova üniversitesi Adana şehir merkezine 10 km. uzaklıkta Balcalı mevkiinde yer almaktadır. Adananın bütün semtlerinden üniversiteye dolmuş, belediye veya halk otobüsleri seferler düzenlemektedir.

 

Üniversite YÖK İzleme Raporu
İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız
Üniversite Rektörü

Prof. Dr. Meryem Tuncel

Üniversite Adresi
Balcalı, Çukurova Üniversitesi Rektörlüğü, 01330 Sarıçam/Adana
Üniversite Konumu

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Kullanılan çerez türleri: Zorunlu Çerezler ve Pazarlama Çerezleri. Çerez politikamızı okumak için buraya tıklayın.