Dicle Üniversitesi

Üniversite Adı
Dicle Üniversitesi
Devlet


 

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Edebiyat Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • ilahiyat Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Mimarlık fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Sanat ve Tasarım Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Veteriner Falültesi
 • Ziraat Fakültesi
 • Ziya  Gökalp Eğitim Fakültesi

 

 

 • Atatürk Sağlık Yüksekokulu
 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 • Sivil Havacılık Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu
 • Devlet Konservatuarı

 • Adalet MYO
 • Atatürk Sağlık Hizmetleri MYO
 • Bismil MYO
 • Çermik MYO
 • Çünğüş MYO
 • Sosyal Bilimler MYO
 • Diyarbakır Teknik Bilimler MYO
 • Ergani MYO
 • Kulp MYO
 • Lice MYO
 • Silvan MYO

Dicle  Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi

Akademik Personel Sayısı: 1.861

Öğrenci Sayısı: 33.000

Öğrenim Dili:Türkçe

Dicle Üniversitesi, 1973 yılında Diyarbakır'da Diyarbakır Üniversitesi adı ile kurulmuştur.  Üniversitesinin çekirdeğini oluşturan 1966 yılında Ankara Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulan Tıp Fakültesi'dir bağlantıları değiştirilen Tıp Fakültesi ve bünyesinde kurulan Fen Fakültesi ile Kurulma aşamasını tamamlayan üniversite,1982’ yılıda  adı Dicle Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. Kurulduğu günden itibarın bilgiyi üretme, kullanma, yerel-bölgesel ve evrensel bağlamda insanlığın hizmetine sunmayı görev edinmiştir.

Bugün bünyesinde; öğrencilerin ve akademisyenlerin A’dan Z’ye ihtiyaç duyacakları tüm olanakların olduğu modern yapılara sahip 15 Fakülte, teknik donanımlara sahip 12 Meslek Yüksekokulu, 4 Yüksekokul, 1 Konservatuar, 4 Enstitü, 30 Uygulama ve Araştırma Merkezi,  Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Çocuk Hastanesi, Yanık Merkezi, Ortadoğu’nun en büyük Kalp Hastanesi, tüm Türkiye’ye örnek olan ve ilk kez hastane binasından bağımsız inşa edilen Acil Travmatoloji Kompleksi ile bilimsel ve akademik anlamda uluslararası yetkinlikte bir üniversite olmuştur.

Dicle Üniversitesi Merkez Kütüphanesi, 5000 metrekarelik kapalı alana sahip olup öğrencilerin, araştırmacıların, akademisyenlerin ihtiyaç duydukları, görsel, işitsel, basılı ve elektronik kaynaklara erişim imkânı sunmaktadır.

Dicle Üniversitesi bünyesinde yer alan ve akreditasyon belgesine sahip Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (DÜBTAM), üniversitelerde, devlet kurumlarında ve endüstride çalışan araştırmacılar için bilimsel araştırma, eğitim ve güvenilir bir ölçüm merkezi olarak görev yapmaktadır. Bu merkez bünyesinde ileri teknolojilerin kullanıldığı cihazlar ile her biri alanında uzman kişiler tarafından bilim ve sanayi dünyasının hizmetine sunulmaktadır. Merkezde fizik, kimya, biyoloji, mühendislik bilimleri, sağlık bilimleri, malzeme bilimleri, kalite kontrol ve kalibrasyon alanlarında hizmet verecek çok sayıda laboratuvar bulunmaktadır.

Ayrıca Üniversite bünyesinde yer alan ve 6500 metrekare alana sahip olan Dicle TEKNOKENT,  Ar-Ge inovasyon, yazılım ve akademisyen şirketleriyle verdiği hizmet ile göz doldurmaktadır. hem Öğrencilerin hem de akademisyenlerin doğrudan özel sektöre dolayısıyla ekonomiye katkıda bulunmasını olanak sağlamaktadır.

.Köklü bir üniversite olan Dicle Üniversitesi, adını Mezopotamya ovalarını sulayan Dicle Nehri’nden almıştır. Toplam kullanılabilir kapalı alanı ise 553.052 metrekaredir. Merkez kampüsün yer aldığı Diyarbakır dışında, Diyarbakır’ın Ergani, Çermik, Çüngüş, Bismil ve Silvan, Kulp ve Lice ilçelerinde de Meslek Yüksekokulları mevcuttur.

Dicle Üniversitesi’nin bugün 33 bin öğrenci, 3600 civarında kadrolu akademik ve idari elemanı mevcuttur. Üniversite, sunmakta olduğu öğretim hizmetleri dışında 1500 yataklı Araştırma Hastanesiyle, mevcut hastane kompleksiyle aynı zamanda bölgenin sağlık merkezi konumundadır. Tıp Fakültesi öğrencileri için de araştırma uygulama staj alanı olarak  hizmet vermektadir.

 Dicle Üniversitesi, bölgede ihtiyaç duyulan hemen her alandaki meslek elemanlarını yetiştiren, ulusal ve uluslar arası düzeyde araştırmalar yapan ve bölge ekonomisine yönelik projeler üreten devletimizin bölgedeki en önemli kurumlarından biridir.

Dicle Üniversitesi; Kısa Süreli Öğrenci Değişim Programları, Erasmus+ ve Mevlana değişim programları açısından da bölgenin en aktif üniversitelerinden biri durumundadır.

Burs Olanakları

Dicle Üniversitesi öğrencileri Kredi Yurtlar Kurumu’nun vermiş olduğu burs ve kredilerin yanında vakıf, dernek, özel sektör ve diğer kurumlardan da burs alabilir. Öğrenciler yeni eğitim öğretim yılı başladıktan sonra Dicle Üniversitesi’nin internet sitesindeki duyuruları takip ederek burslardan haberdar olabilir. Ayrıca üniversitenin vereceği burslara fakültenin öğrenci işleri panolarından veya burs ofislerinden takip edebilirler. 

Kısmi Zamanlı (Part-Time) Çalışma:Öğrencilerin, ders saati dışındaki boş zamanlarını ilgi ve yetenekleri doğrultusunda değerlendirmelerini sağlamayı, kişiliklerinin ve becerilerinin gelişmesine katkıda bulunmayı, iş disiplini edinmelerine katkıda bulunmayı aynı zamanda mali kazanç sağlamaları amaçlanmaktadır. Bu kapsamda öğrencileri kısmı süreli olarak fakülte, yüksekokul, enstitü, daire başkanlıkları ve rektörlüğe bağlı bölüm, birim ve müdürlüklerde çalışabilmektedir. Ayrıca başvuru koşullarını sağlayan öğrencilere yıl boyunca yemek bursu verilmektedir bu kontenjanalar her yıl yeniden değerlendiriliyor.

Dicle Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Dicle Nehri’nin suladığı bereketli topraklarda 27.000 dönüm arazi üzerine kurulan ve adını tarihe tanıklık eden Dicle Nehri’nden alan Dicle Üniversitesi sadece bulunduğu şehre değil tüm bölgeye canlılık ve ilim meşalesini yayan çağdaş, yenilikçi ve dinamik bir bilim yuvasıdır. Merkez Kampüs Alanında Rektörlük,İdari Birimler, fakülte Birimleri,Merkezi Kütüphane, Araştırma ve uygulama merkezleri  vb.Akademik olanakların yanında Sosyal, Kültürel Sanatsal,ve Sportif etkinlikler için de her türlü donanıma sahiptir.

Dicle Üniversitesi’nde öğrencilerin ders dışı aktivitelerle kendilerini geliştirmelerini sağlayacak  80’nin üzerinde öğrenci kulübü mevcuttur. Öğrenci kulüplerinin kültür-sanat faaliyetleri ve üniversite takımlarının sportif başarıları, bir taraftan kent yaşamına hareket getirirken  diğer taraftan bu faaliyetler, gençleri üniversiteye özendirerek “modern topluma” geçişte önemli bir işlev görmektedir.

Merkez kampusun dışında Diyarbakır’ın Ergani, Çermik, Çüngüş, Bismil ve Silvan ilçelerinde de Yüksekokulları mevcuttur.

Dicle Üniversitesi, öğrencilerine ve tüm akademik  personeline güçlü bilgi-işlem alt yapısı, modern araştırma laboratuvarları, kütüphanesi, öğrenci yaşam merkezi, kapalı ve açık spor tesisleri ve servis ağlarıyla hizmet sunmaktadır. Bunların yanında akademik takvim dahilinde ulusal ve uluslararası sosyal, kültürel ve bilimsel faaliyetler etkin bir şekilde sürdürülmektedir.

Dicle Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi, dünya standartlarında teknolojik altyapısı, deneyimli kadrosu ve  misafirlerine sunduğu benzersiz hizmet kalitesi ile ulusal ve uluslararası kültür ve kongre merkezidir.

2 Kat ve 20.000 m2 'lik alana sahip olan Dicle Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi, ulusal ve uluslararası kongreler, konferanslar, sempozyumlar, şirket toplantıları, fuarlar, sergiler, konserler, müzikaller, tiyatro ve film galaları gibi her türlü sosyal, kültürel ve profesyonel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Spor Olanakları

Dicle Üniversitesi Kampüsü' nde Tam Olimpik ve yarı olimpik açık ve Kapalı Yüzme Havuzları bulunmaktadır. 2 adet Kapalı Spor salonu bulunmaktadır. Bu salonlar içerisinde 2 adet Voleybol sahası , 2 adet Basketbol sahası bulunmaktadır. Ayrıca kampüs alanı içerisinde 3 adet açık Basketbol sahası da mevcuttur. Kondisyon ve güreş çalışma salonları bulunmaktadır.

Kampüs'te 2 adet kapalı, 4 adet açık  olmak üzere toplamda  6 adet tenis kortu bulunmaktadır.

Sentetik ve toprak olmak üzere kampüs alanı içerisinde toplamda 2 adet Futbol sahası mevcuttur. Bu sahalarda ayrıca atletizm faaliyetleri de yürütülmektedir.

Barınma Olanakları

Dicle Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilerin barınma ihtiyaçları, gerek kampüs alanındaki gerek kampüs dışındaki Kredi Yurtlar Kurumuna ve diğer özel kuruluşlara ait yurtlarla karşılanmaktadır. Öğrencilerin barınma ihtiyaçları ev ortamını ve aile sıcaklığını aratmayacak niteliktedir.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. MEHMET KARAKOÇ

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, 21280 Sur/Diyarbakır
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu