Yeni Arayüze Geçiş Yap

Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi

Üniversite Adı
Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
Devlet

 • Mühendislik Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
 • Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
 • İnsan ve Tolum Bilimleri Fakültesi
 • Siyasal Bilgiler Fakültesi

 

 • Yabancı Diller Yüksekokulu

Alparslan Türkeş Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Alparslan Türkeş Bilim ve teknoloji Üniversitesi : 2011 yılında Adana'da kurulan yeni nesil Devlet Üniversitesi'dir 

Eğitim Dili: İngilizce

Uygulamalı Eğitim Yapılmaktadır

Akademik Personel sayısı: 366 ( 55 'i doktoralı)

Ögrenci Sayısı: 3049 (55'i doktora 742'si yüksek lisans öğrencisi)

Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversite'si Sarıçam yerleşkesinde 1432  dönümlük arazi üzerinde kurulmuştur. İlk öğrencilerini 2013- 2014 akademik yılında aldi, 6 fakülte, 3 enstitü,1 yüksekokul 6 Uygulama ve Araştırma Merkezi,16 öğrenci kulübü,Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanlığı ve Türk Dili Bölüm Başkanlığı, yüksek donanima sahip son teknolojik cihazlarla donatilmış labaratuvar alt yapisi, Elektronik kütüphanesi ile gelişerek  yoluna devam etmektedir. Sınırlı sayıda kontenjan ile öğrenci almakta, ön Lisans programı yok. Kurum öğrencilerine çap-yandal imkanını da sunuyor. Ayrıca Erasmus+, Farabi değişim programi ve Mevlana değişim programı da var.

Yükseköğretim Kurulu kararları doğrultusunda, üniversitenin Havacılık ve Uzay Bilimleri alanında ihtisaslaşması kararlaştırılmıştır. Bu doğrultuda kampüsün  kuzeybatısına 300 metre uzunluğunda bir insansız hava aracı pisti inşa edilmiştir.

Elektironik kütüphanesi var içesinde , 27.000 üzerinde basılı kaynağın yanı sıra, 66.500 e-dergi,240.000 e-kitap, 23.000 e-sesli kitap bulunmaktadır. 41 adet elektronik veri tabanı ve basılı popüler kültür, sanat, edebiyat ve bilim dergileri koleksiyonu ile öğrencilerin arastırma faaliyetlerine cevap vermektedir.

Öğrencilerine Verdiği Destek

Akademik kadrosu yurtdışı ihtisaslı ve özel sektör deneyimine sahip. Üniversite ve Sanayi işbirliği, uluslararası sertifikaya sahip yabancı dil eğitimi, Ulusal Metroloji Enstitüsü ile kurumsal işletmelerde bir dönem staj olanağı, "İŞKUR" "KOSGEB" Sivil Toplum Kuruluşları ve  Özel sektör işbirliği ile iş garantisi veriyor. Öğrenci projelerini destekleyen, uluslararası üniversitelerle çift diploma imkanı sunmakta. Yurtdışındaki üniversitelerle yapılan anlaşmaya göre son sınıfı yurtdışında okuma olanağı tanıyor.

Öğrenciler, Üniversitenin çeşitli birimlerinde kısmı zamanlı olarak çalışarak hem iş hayatına hazırlanmakta, hem de kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik gelir elde etmektedirler.

"British Council," Birleşik Krallık'ın uluslararası eğitim ve kültürel fırsatlardan sorumlu en büyük organizasyonu. 100'den fazla ülkede faaliyet gösteren  kurumun Türkiye'de belirlemiş olduğu 5 pilot bölgeden biri de Alparslan Türkeş Üniversitesi

Bir diğer yabancı dil desteğide akademik kariyerinize devam etmeniz halinde size kolaylık sağlayacaktır, PTE Acedemic sertifikası  

ÖSYM tarafından YDS eşdeğerliği olan PTE Academic sınavından alacağınız sonuçlarınız ile Bilgisayar tabanlı olan PTE Academic sınavında adayların dinleme, okuma, konuşma ve yazma olmak üzere dört temel dil becerileri değerlendirilir. PTE Akademik sınavını tercih etmenizi sağlayacak bazı avantajları var.

ÖSYM tarafından YDS eşdeğerliği olan PTE Academic sınavından alacağınız sonuçlarınız ile

 • Akademik kadrolara başvurabilir,
 • Lisansüstü programlarda kullanabilir,
 • İngilizce Hazırlık programlarından muafiyet için kullanabilir,
 • Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Avustralya başta olmak üzere yurt dışındaki üniversitelerin lisans, yüksek lisans veya doktora programlarına başvurabilirsiniz.

Yurt olanakları 

Öğrenciler Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı aşağıdaki yurtlardan başvurup kazanmaları halinde faydalanabilirler.
Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu
Sabancı Kız Öğrenci Yurdu
Sümer Erkek Öğrenci Yurdu

Yurtta kalmak isemeyenler için  kampüse yakın 1+1 stüdyo tarzı kiralık evler var.

Kampüs alaninda 1000 kişilik yurt inşaatı henüz  devam ediyor

Merkez Kampüsde Yemekhane ve kafeterya mevcut.

 Ulaşım

Adana Havaalanı bünyesinde her gün İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Trabzon, Van ve Kıbrıs uçuşları düzenlenmektedir. İkincisi üniversiteye olan ulaşımdır. ATÜ Kampüsü içerisinde Adana Büyükşehir Belediyesi'ne ait olan otobüs garajı bulunmaktadır. Bu sayede 116, 121, 124, 144, 151, 155, 160 gibi otobüs hatları ile kampüse ulaşmak mümkündür.5 hatta çalışan 22 otobüs günde 102 sefer yapılıyor.

 

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Mehmet Tümay

Balcalı, Çatalan Cd., 01250 Sarıçam/Adana
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu