Yeni Arayüze Geçiş Yap

Erciyes Üniversitesi

Üniversite Adı
Erciyes Üniversitesi
Devlet

 • Diş Hekimliği Fafültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Edebiyat Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Fen Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Havacılık ve Uzay bilimleri Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • İletişim Fakültesi 
 • Mimarlık Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Seyrani Ziraat Fakültesi
 • Spor Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Turizm Fakültesi
 • Veteriner Fakültesi

 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Adalet MYO
 • Halil Bayraktar Sağlık Hizmetleri MYO

Erciyes Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi

Akademik personel Sayısı: 4.500

Öğrenci Sayısı: 65.000

Erciyes Üniversitesi 1978 yılında Kayseri ilin de Kayseri Üniversitesi adı altında kurulmuştur.1982 yılında Erciyes Üniversitesi adını almıştır. Üniversite, adını, şehrin 15 km. güneybatısında yer alan 3916 m. yükseklikteki Erciyes Dağı'ndan almaktadır. Erciyes Üniversitesi;eğitim ve öğretimde çağdaş, bilgi ve teknoloji üreten, ürettiği bilgi ve teknolojiyi daima toplum yararına kullanan, çevreye ve insanlığın temel değerlerine duyarlı ve faaliyet alanlarında öncü olmayı hedef edinmiş bir üniversitedir.

Neden Erciyes Üniversitesi?

Erciyes Üniversitesi bugün toplam 19 fakülte, 1 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu, 7 enstitü, 6 bölüm, 44 araştırma merkezi ve 1350 yataklı gelişmiş bir uygulama hastanesi ile hizmet vermektedir. Gevher Nesibe Hastanesi'ne ek olarak Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi, Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Çocuk Hastanesi ve Kemik İliği Nakil ve Kök Hücre Tedavi Merkezi bölgenin en önemli sağlık kuruluşlarıdır. 

Erciyes Üniversitesi son yıllarda sağlamış olduğu çok önemli gelişmelerle bir mükemmeliyet merkezi olma yönünde büyük aşama göstermiştir. Üniversite bu gelişmelerle güven ve ümit vererek toplumda “Bizim Üniversitemiz” imajının doğmasına yol açmıştır.

Erciyes Üniversitesinin Başarıları

Erciyes Üniversitesi, THE Gelişen Ekonomiler 2021 üniversite sıralamasında Dünyada 251- 300 bandında yer alarak önemli bir başarı göstermiştir. Bu sonuçlara göre Türkiye genelinde 10. sırada, devlet üniversiteleri arasında ise 7. sırada yer almıştır. THE Gelişen Ekonomiler 2021 üniversite sıralamasına katılan Araştırma Üniversiteleri arasında  6. sırada bulunmaktadır.

QS EECA Sıralama sonuçlarına göre Erciyes Üniversitesi’nin en iyi 400 üniversite arasında, makale başına atıf oranı bakımından 17. sırada, doktoralı personel oranı bakımından 74. sırada, web etkisi bakımından 89.sırada, öğretim üyesi başına makale oranı bakımından ise 92. sırada yer alarak özellikle araştırmaya dayalı göstergeler bakımından önemli bir potansiyele sahip olduğu görülmektedir.

Erciyes Üniversitesi İletişim Zirvede: Erciyes İletişim, ‘31. Genç İletişimciler Yarışması’ndan 10 Ödül kazanmıştır

Erciyes Üniversitesi Kadir Has Merkez Kütüphanesi 10400 metrekare kapalı alana sahip 683 sandalyelik oturma kapasitesi 128 kişilik Konferans Salonu ve 50 kişilik özel çalışma odalarının sahiptir. Erciyes Üniversitesinin Kütüphane olanakları ile dünyaya açılan kapı sloganına uygun bir ķütüphane. Sınırsız internet erşimi, en güncel yayınlar ve dünyanın bütün dillerinden kitaplar bulunmaktadır. Kitap salonunda 81.000 adet tıp dışı kitap, Tıp Kitap salonunda 14.000, süreli yayın salonunda 72.000 adet Ciltli ve ciltsiz dergi, günlük 13 adet günlük gazetenin okuyucuya sunulduğu salon bulunmaktadır.

Çift Anadal: Fakültelerde anadal lisans programlarına devam eden başarılı öğrenciler aynı zamanda başka bir bölüm veya birimin eğitim öğretim programına devam ederek ikinci bir lisans diploması alabilme veya aynı birim içinde başka bir lisans programına geçiş yapabilme imkanı sağlanmaktadır. Yandal: Üniversite fakültelerinde lisans programlarına devam eden başarılı öğrencilere kendi birimleri içerisinde aynı puan türü ile öğrenci alan farklı programları yandal olarak seçebilme imkanı verilmektedir.

Burs Olanakları

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan kredi ve burs olanakları dışında üniversitenin girişimleriyle çeşitli kuruluş ve kişiler tarafından öğrencilere burs verilmektedir. Burs vermek isteyen hayırseverlerle öğrenciler karşılıklı buluşturularak burs almaları sağlanmaktadır. Hayırseverler verdikleri bursları direk olarak öğrencilerin hesap numaralarına yatırmaktadırlar. Çeşitli vakıflarca verilen özel bursların duyuruları Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Burs Ofisince yapılmaktadır. Ayrıca Fakülte ve Yüksekokullar kendi bünyelerinde özel burslar vermektedirler. 

Erciyes Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Üniversitenin dört kampüsü bulunmaktadır. Ana Kampüs Talas yolu üzerinde merkezi bir konumdadır. Ulaşım oldukça kolaydır.Ana Kampüse hem otobüsle hem de tramvayla ulaşmak mümkündür. Develi ilçesinde 225.000m2'lik alana sahip Seyrani Kampüsü, Tomarza ilçesinde 5000m2'lik bir alana sahip Tomarza Kampüsü bulunur. Ayrıca 23 Temmuz 2016'da kapanan Melikşah Üniversite Erciyes Üniversitesi'ne devredilmiş ve Melikşah Üniversitesi kampüsüne "Erciyes Üniversitesi 15 Temmuz Yerleşkesi" adı verilmiştir. 

Üniversitede birçok sayıda Ulusal ve Uluslararası Konferans, Sempozyum, Seminer, Sergi, Toplantı, Konser, Çalıştay, Kongre, Tiyatro Gösterimi ve daha çeşitli kategorilerde etkinlikler düzenlenmektedir. Şube Müdürlüğümüze bağlı Öğrenci Kulüp ve Topluluklarının düzenlediği etkinliklerle ilgili salon tahsisi, afiş, davetiye ve daha birçok konuda destek sağlanmaktadır. Öğrenci faaliyetleri Komisyonu ile faaliyetleri sürdüren öğrenciler tarafından oluşturulmuş 10 platform ile toplam 149 kulüp ve topluluk bulunmaktadır.

Öğrencilerin kültürel ve sosyal alanda da kendilerini geliştirmek ve motivasyonlarını artırmak amacını güden bu proje kapsamında Üniversite dışından birçok akademisyen, ünlü yazar-şair ve sanatçı davet edilmiştir. Davet edilen misafirlerin ulaşım, konaklama ihtiyaçları konusunda destek sağlanarak yolluk - yevmiye giderlerinin üniversite tarafından karşılanması işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Resmi törenler, özel gün ve haftalarla ilgili faaliyetler organize edilerek, etkinliklerin üniversite bünyesinde duyurulması sağlanmaktadır.

Erciyes Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında gerek kurum içi(Fakülte, Yüksekokul ve Birimler) gerekse kurum dışı etkinliklerine de yer vererek ev sahipliği yapmakta; kermes, ücretsiz seminerler ve tiyatro oyunları ve daha birçok sosyal-kültürel faaliyetle, öğrencileri ve kayseri halkını buluşturmaktadır.

Marianne Molu Anfisi

Kampüs içinde bulunan, hayırsever işadamı Dr. Sait Molu tarafından yaptırılarak üniversiteye bağışlanan Anfide üniversite öğrenci bahar şenlikleri, yaz konserleri, ve açık hava etkinlikleri düzenlenmektedir.

Spor Olanakları 

Öğrencilerin sportif etkinliklere iştiraklerini sağlamak amacıyla üniversite bünyesinde, "Erciyes Üniversitesi Spor Kulübü " kurulmuştur. Bu çerçevede çeşitli dallarda fakülte ve yüksekokullar arası müsabakalar düzenlenmekte ve her yıl "Rektörlük Kupası" ve BaharŞenliği"adı altında spor şölenleri tertiplenmektedir. Öğrenciler  her alanda, düzenlenen müsabakalara da katılmaktadırlar.

Üniversite öğrencilerinin günün her saatinde spor yapabilme imkanına sahip olduğu çok sayıda kapalı ve açık spor tesisleri bulunmaktadır. Kayseri'de kampus alanı içerisinde 2500 seyirci kapasiteli Süleyman Demirel Spor Salonu Uluslararası standartlarda olup; basketbol, voleybol, badminton, hentbol gibi sporların yapıldığı, Jimnastik, Kondisyon ve Masa Tenisi salonlarından oluşan modern bir spor salonudur.

Kış sezonu boyunca Erciyes Kayak Merkezi' ne hafta sonlarında, otobüs seferleri düzenlenerek öğrencileri bu merkezden yararlanmaları da sağlanmaktadır. Ayrıca, Erciyes Dağı Tekir Yaylası'nda yaptırılan "Yüksek irtifa ve Spor Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi, ilk yardım istasyonu, Yükseklik Fizyolojisi Araştırma Enstitüsü ve 100 yataklı kayak tesisleri öğrencilere hizmet vermektedir.

Barınma Olanakları

Öğrenciler Kredi Yurtlar Kurumu'na ait yurtlardan yararlanmaktadır. KYK yurtlarına yerleştirilemeyen öğrencilere özel yurt sahipleriyle gerekli girişimler yapılarak konaklama imkanı sağlanmaktadır.

Ulaşım Olanakları

Ülkemizde karayollarının önemli bir kavşak noktasında olan Kayseri’ye Türkiye’nin her tarafından ulaşım; karayolu, havayolu ve demiryolu ile kolayca sağlanmaktadır. Üniversite, şehir merkezine ve öğrenci yurtlarına terminalden şirket servisleri, otobüsler ve tramvayla oldukça rahat bir şekilde ulaşılmaktadır. Havayolunu tercih edenler,Erkilet hava alanından, şehir merkezine ve merkez den  6 km lik mesafede bulunan Üniversiteye kolayca ulaşabilmektedirler. Aynı şekilde Demiryolu ile de Kayseri’ye rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilmektedir.

Erciyes Üniversitesi'nin Öne çıkanları

Aydın Doğan Vakfı ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin ortak girişimiyle düzenlenmeye devam eden 31. Genç İletişimciler Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen törende Erciyes İletişim’den 10 proje ödüle layık görüldü. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi geleneği bozmadı, bu yıl da yarışmaya damgasını vurdu. İletişim fakültesi öğrencileri, yarışmada 4 birincilik, 3 ikincilik ve 3 üçüncülük olmak üzere toplam 10 ödül kazanarak büyük bir başarıya imza attı. Yarışmada en fazla ödüle layık görülen üniversite ise Erciyes Üniversitesi oldu.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Fatih Altun

Yenidoğan Mah, Turhan Baytop Sokak No:1, 38280 Talas/Kayseri
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu