Yeni Arayüze Geçiş Yap

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi

Üniversite Adı
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
Devlet

 • Fakülteler
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • İlahiyat Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi

 • Ali Cavit Çelebioğlu Sivil Havacılık Y.O.
 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 • Kemaliye Hacı Ali Akın  Uygulamalı  Bilimler Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu


 

 • Adalet M.Y.O
 • Çayırlı M.Y.O
 • İliç Dursun Yıldırım M.Y.O
 • Kemah M.Y.O
 • Kemaliye Hacı Ali Akın M.Y.O
 • Meslek Yüksekokulu
 • Refahiye M.Y.O
 • Refahiye Sağlık Hiz. M.Y.O
 • Sağlık Hizmetleri M.Y.O
 • Tercan M.Y.O
 • Turizm ve Otelcilik M.Y.O
 • Üzümlü M.Y.O

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi

Akademik Personel Sayısı:1.078

Öğrenci Sayısı :24.491

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, 2006 yılında Erzincanda Erzincan Üniversitesi olarak kurulmuştur. Daha önce Erzurum Atatürk Üniversitesi'ne bağlı bulunan Eğitim Fakültesi,Hukuk Fakültesi Fen Edebiyat Fakülte ve 1 Yüksekokul, 5 Meslek yüksekokulu ve Fırat Üniversitesine bağlı 1 Meslek Yüksekokulunun bağlantıları değiştirilerek Erzincan binali yıldırım Üniversitesine bağlanmıs ve kendi bünyesinde kurulan birimler ile kuruluşunu tamamlamıştır. Uluslararası ölçekte bilim ve teknoloji üreterek bölgenin ve ülkenin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak ve toplumun sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Neden Erzincan Üniversitesi ?

Erzinca Üniversitesi 2018 yılında Erzincan Binali Yıldırım Olarak değiştirilmiştir. En güncel hali bünyesinde  11 Fakülte, 3 Enstitü, 4 Yüksekokul, 12 Meslek Yüksekokulu, 16 Uygulama ve Araştırma Mekezi ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir

Dünya üniversitelerinin değerlendirildiği listede Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Dünyada 971. ve Asya üniversiteleri içerisinde de 238. sırada yer aldı. Türkiye’deki 209 Üniversiteden 46 sının değerlendirilmeye alındığı sıralamada ise 16. sırada yer alma başarısını gösteren üniversite “Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi” özülküsünü gerçekleştirmeye devam etmektedir.

Üniversite uluslararası alana da açılmış ve Avrupa Üniversiteler Birliği (European Universty Association, Karadeniz Üniversiteler Birliği (Black Sea Universities Network), Manga Chatra ve Erasmus gibi programlara üye olmuştur. Ulaştırma Bakanlığı ve Çelebi Holding işbirliğiyle Ali Cavit Çelebioğlu Sivil Havacılık Yüksekokulu 2010-2011 eğitim-öğretim döneminde eğitime başlamış yüksekokulunun bulunduğu Yalnızbağ Yerleşkesinde, Fokker F27 tipi bir uçak bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye'de sadece 2 üniversitede bulunan Raylı Sistemler Programlarından biri de bu üniversitede bulunmaktadır. (Diğeri Eskişehir Anadolu Üniversitesindedir.)

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Merkez Kütüphanesi; üniversite bünyesindeki fakülte, enstitü, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının akademisyen, öğrenci ve idari personelinin eğitim, öğretim, araştırma ve boş zamanlarını değerlendirmeleri için her türlü bilgi kaynağını ve bilgi teknolojilerini toplayıp kullanıcıların hizmetine sunmak hedefiyle Mayıs 2007 de kurulmuştur. Kütüphane 55000 civarında materyali ile Yalnızbağ Yerleşkesi Fen Edebiyat Fakültesi 3.katında hizmet vermektedir.

Üniversitede Merkez kütüphane dışında birim kütüphaneler de  bulunmaktadır. Öncelikle Merkez, Hukuk, Tıp, İİBF, İlahiyat ve Fen-Edebiyat fakülteleri ile MYO ve Kemaliye MYO’nda kütüphane otomasyon sistemine geçilmiştir. Diğer birimler içinde çalışmalar sürmektedir. Üniversitenin 13 adet veri tabanı aboneliği bulunmaktadır.

Burs Olanakları

Yüksek Öğrenim öğrencilerine burs, kredi verilmesine ilişkin yönetmelik gereğince burs verilecek şartları taşıyan öğrenciler Üniversite tarafından tespit edilip, Kredi Yurtlar Kurumuna gönderilerek bu öğrencilerin burs almalarını sağlanmaktadır.

Eğitim Gönüllüleri yardımı, Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı Bursu

Erzincan Kültür ve Eğitim Vakfı gençlere sahip çıkmak verilen burslarla Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi öğrencilerinin yanında olduğunu hissettirmek, motivasyon ve moral değerlerini yükseltmek amacıyla, öğrencilere burs imkânı sağlamaktadır.

Üniversite de öğrenim gören başarılı ve gelir düzeyi düşük öğrencilerin öğle veya akşam yemek ihtiyaçlarının karşılanması için yemek bursu verilmektedir.

Erzincan Binali yıldırım Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Erzincan  Binali yıldırım Üniversitesi merkez kampüsü Yalnızbağ Beldesi mücavir alanında, Erzincan-Sivas karayolunun 12. kilometresinde 1225 dönüm arazi üzerine kurulmuştur  Üniversitenin yeni kampüs alanı, yüksek standartlara sahip olararak sürdürülebilirliği düşünülerek tasarlanmıştır. Rektörlük, İdari Birimler, Fakülte Birimleri  Araştırma Merkezleri, Merkezi kütüphane, Konferans solunu, Spor Tesisleri, Merkezi Yemekhane Öğrenci Yurdu, Sosyal Tesis, Sinema Salonları, Bowling Salonu, Mini Market,Kuaför, Alışveriş Mağazaları vb.öğrencilerin hem akademik hem kişisel ihtiyaçları üst standartlarda karşılanmaktadır

Yalnızbağ Yerleşkesine haricinde bir mini kampus daha oluşturulmuştur. Bu kampüste Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıp Fakültesi gibi sağlıkla ilgili akademik birimler yer almaktadır.

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi öğrencilerinin toplumsal ve kültürel gelişmelerine katkı sağlamak, beden ve ruh sağlıklarını korumak, araştırıcı niteliklere sahip kişiler olarak yetiştirebilmek, dinlenme ve boş zamanlarını değerlendirmesine katkı sağlamak amacıyla eğitim, sağlık, spor, sosyal, bilimsel ve kültürel amaçlı kulüplerin kurulması teşvik edilmekte ve bütçe imkanları dahilinde desteklenmektedir 

Üniversitede halen mevcut bulunan 54 Öğrenci Kulübü, Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından koordine edilmektedir. Öğrenci kulüplerine çalışmalarını yapmaları için Yalnızbağ Yerleşkesinde bir ofis tahsis edilmekte olup, haftanın belirli günlerinde burada çalışma yapabilmektedirler.

Öğrenciler mevcut olan öğrenci kulüplerine üye olabilecekleri gibi Öğrenci Kulüpleri Yönergesinde belirtilen esaslara riayet ederek yeni bir öğrenci kulübü de kurabilirler. 

Spor Olanakları

Üniversitede öğrenim gören lisanslı sporcular yurtiçinde ve yurtdışında yapılan spor müsabakalarına takım halinde veya bireysel olarak katılmaları teşvik edilmekte ve desteklenmektedir.

Ayrıca her yıl yapılan bahar şenlikleri kapsamında Üniversitenin birimleri arasında sportif müsabakalar da düzenlenmektedir.

Açık Spor Tesisleri Alanı: 39.600 m

Öğrencilerin katıldığı sportif etkinlikler Voleybol, Basketbol, Hentbol, Kayak,  Bilek Güreşi, Futbol, Futsal, Batminton, Atıcılık, Atletizm, Kros, Satranç, Güreş, Yüzme, Futbol Tenisi Tekwando, Plaj Voleybolu 
18 TenisKapalı Spor Tesisleri Sayısı: 2 Adet  Kapalı Spor Tesisleri Alanı: 10.800 m2Açık Spor Tesisleri Sayısı: 

Barınma Olanakları

Kredi Yurtlar Kurumuna ait 4’ü ilçe, 4 kız ve 2 erkek yurdu merkezde olmak üzere toplam 9644 kişi kapasiteli 10 yurt bulunmaktadır. Üniversitenin Yalnızbağ Yerleşkesinde de 500 yatak kapasiteli yeni bir yurt binası bulunmaktadır

Ulaşım

Üniversite Rektörlüğü ve Erzincan Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Birimince, Erzincan kent merkezi ile Yalnızbağ Yerleşkesi arasında, ulaşım hizmetleri sorunsuz verilmektedir.

İl içinde ulaşım hizmetleri özel halk otobüsleri ile yapılmakta olup Üniversitenin bütün yerleşkelerine halk otobüsleriyle ulaşmak mümkündür.

Erzincan havalimanı ve yerleşke arası 17 km -20 dak

Erzincan otogar ve Yalnızbağ yerleşke arası 2km

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. AKIN LEVENT

Merkez, Fatih, 726. Sk., 24100 Erzincan Merkez/Erzincan
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu