Yeni Arayüze Geçiş Yap

Erzurum Teknik Üniversitesi

Üniversite Adı
Erzurum Teknik Üniversitesi
Devlet

  • Edebiyat Fakültesi
  • Fen Fakültesi
  • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  • MÜhendislik ve Mimarlık Fakültesi
  • Sağlık Bilimleri Fakültesi
  • Spor Bilimleri Fakültesi

  • Yabancı Diller Yüksekokulu

Erzurum Teknik Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler

Akademik Personel Sayısı:290

Öğrenci Sayısı:4.477 (22 farklı ülkeden 213 uluslararası öğrenci)

Erzurum Teknik Üniversitesi 2010 yılında Erzurum'da ikinci devlet üniversitesi olarak kurulmuştur. Yapılaşma faaliyetlerini hızla yürüten ETÜ, kampüs alanının büyük kısmını tamamlama çalışmalarına devam etmektedir. Havaalanı yolu üzerinde 4.000 dönüm alan üzerinde yükselen modern fakülte ve idari binaları yeni nesil üniversiteler arasında örnek teşkil etmektedir. İlk olarak 6250 m2’lik merkezi derslikler binasının tamamlanması ile öğrencilerin eğitim standartları ve sosyal donatıları için önemli bir adım atılmıştır. 

Neden Erzurum Teknik Üniversitesi?

İlk öğrencilerini 2012-2013 yılında almıştır. Bünyesinde 6 fakülte 3 enstitü 1 yüksekokul, 8 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Lisans ve Yüksek Lisans düzeyinde eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Ön Lisans programı bulunmamaktadır. Bölge ve ülke ihtiyaçlarını da dikkate alarak AR-GE faaliyetleri yürüten,Ürettiği bilgi ve sunduğu hizmetlerle bölge ve ülke düzeyinde sosyo-ekonomik kalkınmayı ve yanı sıra girişimcilik ekosistemini destekleyen bir üniversitedir.

Erzurum Teknik Üniversitesi Lisans ve Yüksek Lisans Değişim programları kapsamında öğrenciler yurt dışı deneyimi kazanıp farklı bakış açısı kazanmakta Erasmus gibi ikili değişim anlaşmalarıyla Avrupa ve Amerika'da ki anlaşmalı üniversitelerde bir dönem veya bir yıl süreyle eğitim olanağından yararlanabilmekteler. aAyrıca Üniversitede Mevlana değişim Programı ve Farabi Değişim Programı uygulanmaktadır 

Uluslararası yaz okulları: Laureate International Universities’e üye olan Avrupa ve Amerikan üniversiteleri ile yaz okulu programı için anlaşmalar yapılmıştır   Bu çerçevede düzenlen yaz okulları 3 ya da 6 haftalık modüllerden oluşmaktadır. Yaz okulu programlarında öğrenciler tercihlerine göre mühendislik, fen, işletme sosyal bilimlere ilişkin derslerin yanı sıra, İngilizce ve kültür sanat dersleri de alabilir. Bu üniversitelerde yapılacak anlaşmalar çerçevesinde yaz okulunu başarıyla tamamlayan öğrenciler, aldıkları dersleri Erzurum Teknik Üniversitesi’ne transfer edilmektedir.

Erzurum Teknik Üniversitesi Kariyer Merkezinde,öğrenci ve mezunlarına bireysel, akademik ve profosyonel gelişim süreçlerinde kendi yeteneklerini keşfetme, hedeflerini belirleme ve gerçekleştirme yolunda yardımcı olabilecek kaynak ve hizmetleri sunulmakta. Bu sayede öğrenciler işverenlerle bir araya gelerek  staj ve iş imkânlarına sahip olmaktalar  ETÜ Kariyer Merkezi, Üniversite-Sektör işbirliği çerçevesinde yürütülen çeşitli etkinliklerle (teknik geziler, seminerler, sertifika programları vs.) öğrencilerin iş dünyasını tanımalarını, sektörel tecrübelerden faydalanmalarını sağlanıyor. Böylece öğrencilerin teorik bilgilerini pratik bilgilerle takviye etmeleri, edindikleri deneyimlerle kariyerlerine bir adım önde başlamaları ve daha öğrencilik yıllarında iş hayatıyla aynı dili konuşmayı öğreniyorlar.

ETÜ-YUTAM Erzurum Teknik Üniversitesi bünyesinde kurulan Yüksek Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi  ile TÜBİTAK vizyonu 2023 belgesinde yer alan ulusal ve uluslararası kriterlere uygun araştırma ve ölçümleri gerçekleştirilmesini dileği yüksek olan araştırmacıların yetiştirilmesi ve multidisipliner yüksek teknoloji içeren projelerin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir

Erzurum Teknik Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam 

Zengin tarihi eserleri, tabii güzellikleri, dağ ve kış sporları, kaplıca ve ılıcaları, alternatif ve modern tıp merkezleri ile yaşam kalitesi yüksek bu  şehirde bulunan Erzurum Teknik Üniversitesi Merkez Kampüsü Erzurum Şehir Merkezine 10 dakika mesafede doğayla içiçedir. Modern kampüs alanında inşa edilen eğitim binaları LEED sertifikalıdır. Rektörlük Binası, İdari birimler,Eğitim Birimleri, 3.000 metrekare alanda merkezi labaratuvar, Merkezi Kütüphane Sosyal Tsisler Öğrenci Yurdu,Konferans Salonları Öğrenci Yaşam Merkezi İle akademik ve kişisel  gelişimi destekleyen her türlü donanıma sahiptir..

Üniversitede bahar şenlikleri düzenlenmektedir. Kampüs alanın buna imkan verdiğinden dolayı büyük alanlarda, rahat bir şekilde eğlenceli sosyal etkinlikler gerçekleşmektedir. Aynı zamanda fakültelern içerisinde bulunan konferans salonlarında birçok bilimsel yayınlar bulunmakta ve birçok bilimsel konferans da gerçekleştirilmektedir. Erzurum Teknik Üniversitesi’ndeki fakültelerin birbirlerine olan yakınlığı ve aynı zamanda tek bir kampüs bulunmasından dolayı, farklı fakültelerden arkadaşlar rahatlıkla iletişim kurabilmektedir.

Sağlık hizmetleri: Erzurum Teknik Üniversitesi’nin mediko sosyal hizmetleri, Sağlık ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Öğrenciler üniversitenin bünyesinde sağlanan ücretsiz sağlık hizmetleri yanında Doğu Anadolu Bölgesinin merkezi konumunda olan Erzurum’un sağlık alt yapısından da yararlanabilmekteler. Şehir merkezinde, Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Devlet Hastanesi, Üniversite Hastanesi, öğrencilere hizmet vermektedir

Spor Olanakları

Öğrencilerin ders dışı zamanlarını değerlendirebileceği, spor alışkanlığı kazanabileceği, üniversiteye yakın ve erişebilir birçok spor tesisi bulunmaktadır. Türkiye’nin önemli kış sporları merkezi olan Erzurum, 2011 Üniversitelerarası Kış Oyunlarına ev sahipliği yapmıştır. Türkiye’nin önemli ve öncelikli kayak merkezleri arasında yer alan Erzurum, kayak sporu ve kış turizmi açısından uluslararası bir merkezdir. İlde yer alan kayak merkezleri, buz hokey salonları, curling salonu, atlama kulesi öğrencilerin aktif kullanımına açıktır. Palandöken'de ki kış sporları merkezinde üniversite öğrencilerine ücretsiz kıış porları kursu verilmektedir.

Barınma Olanakları

Erzurum Teknik Üniversitesi Kız Öğrenci Yurdu Üniversiteye bağlı bir yurttur.
Üniversite İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine 10 dakika, Merkezi Derslikler Binasına 15 dakikalık yürüyüş mesafesindedir.
Yurdt, çağdaş yönetim anlayışıyla, başarının çalışma şartlarıyla doğrudan bağlantılı olduğunun bilinci içerisinde öğrencilerine rahat, huzurlu, sıcak ve güvenli bir ortam sağlamayı amaç edinmiştir.
Kampüs alanı içinde, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 40.000 m² 'lik alan üzerinde, 7 bloktan oluşan 1500 kişilik yurt bulunmaktadır.

Ulaşım

Tarihin ilk dönemlerinden beri bir yerleşim yeri olan Erzurum, Türkiye’nin ondördüncü ve Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük kentidir. Erzurum uluslararası havayolu, karayolu ve demiryolu hattı üzerindedir. Erzurum Teknik Üniversitesi kampüs alanı, havalimanına ve otogara 5 dakika mesafededir. Bu havaalanından yapılan direkt uçuşlar Erzurum’u Türkiye ve Dünya’ da önemli pek çok noktaya bağlamaktadır. Erzurum İstanbul’ a 1 saat 30 dakika, Ankara’ya ise 1 saat uçuş mesafesindedir.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. BÜLENT ÇAKMAK

Ömer Nasuhi Bilmen, Erzurum Havaalanı Yolu Caddesi D:No:53, 25050 Yakutiye/Erzurum
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu