Eskişehir Teknik Üniversitesi

Üniversite Adı
Eskişehir Teknik Üniversitesi
Devlet

  • Fen Fakültesi
  • Havacılık ve Uzay Bilimleri
  • Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • Spor Bilimleri Fakültesi

Porsuk MYO

Ulaştırma MYO

Eskişehir Teknik Üniversitesi Hakkında Genel Bilgiler 

  • Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi
  • Akademik Personel Sayısı: 722
  • Öğrenci Sayısı: 11807( 345'i Yabancı Uyruklu)

Eskişehir Teknik Üniversitesi  2018 tarihinde kurulmuş ilde bulunan üç devlet üniversitesinden biridir. Anadolu Üniversitesinden ayrılarak kurulmuştur. Her ne kadar kuruluş tarihi itibariyle yeni bir üniversite gibi görünse de 50 yılı aşan köklü geçmişini,öğrenci merkezli, bütünleşik ve katılımcı yönetim anlayışı ile geleceğe taşıyan güçlü kurum kültürüne sahip bir Üniversitedir

Neden Eskişehir Teknik Üniversitesi?

Eskişehir’in merkezinde yer alan 2 yerleşkede 5 Fakülte, 2 Meslek Yüksekokulu ve 3 Enstitü, 4 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile ’en son teknolojik olanaklarla donatılmış birimlerinde, her biri alanındaki gelişmeleri takip eden ve tüm zamanını öğrencileriyle paylaşan geniş öğretim kadrosuyla, öğrencilerini yaratıcı ve dinamik eğitim ortamlarında, geleceğe en donanımlı ve rekabet edebilir olarak hazırlamak üzere çalışmaktadır.Çok genç bir Üniversite olamasına karşın eğitim, sosyal, yurtdışı, burs, barınma vb olanaklarıyla  öğrenci merkezli bir Üniversitedir.

Eğitim Olanakları: Eskişehir Teknik Üniversitesi, Türkiye’nin dünya ile bütünleşmesinde yabancı dil bilgisinin önemine inandığından, birimlerinin birçoğunda İngilizce Hazırlık Eğitimi verilmektedir. Üniversite öğrencilerini yarınlara hazırlarken, onları en son bilgilerle donanmış, dünyayı tanıyan, en az bir yabancı dili iyi bilen bireyler olarak yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Havacılık ve Uay Bilimleri Fakültesi, kendi bünyesinde tüm hava trafik ve yer hizmetleri ile birlikte uluslararası bir havalimanını, SHY-145 onaylı Havaaracı bakım merkezini ve King Air C90, Cessna 172 ve TB20 tiplerini içeren 15 uçaklık bir filoyu işletmektedir. Uygulamalı eğitimler, 360 derece projeksiyonlu Meydan Kontrol, ACC-APP Radar Kontrol ve FNPTII ve MCC uçuş simülatörleri gibi en son teknoloji ürünü sentetik eğitim araçlarında yürütülmektedir. Bunların yanında öğrenciler 28 tam donanımlı laboratuvar ve atölyede kendi alanlarıyla ilgili olarak pratik eğitim görme imkânına sahiptirler.

 Üniversite pilot, hava trafik kontrolörü, hava yolu ve havaalanı işletmecisi ve uçak bakım elamanlarını sektöre kazandırmaktır. Hava Trafik Kontrol Bölümüne ön kayıt ve özel yetenek sınavı ile, diğer bölümlere ise merkezi öğrenci seçme ve yerleştirme sistemi sınavları (LYS) ile  öğrenci kabul edilmektedir.Türkiye’de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce lisans eğitimi onaylı ilk ve tek üniversite olan Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin Pilotaj Bölümü'nden mezun olan öğrenciler, hava yolları şirketlerinde en az 27 bin lira maaşla ikinci pilot olarak göreve başlıyor. üniversite sınavlarındaki ilk 5 bine girerek tercih yapanlar kabul edilmektedir

Öğrencilerin küresel olarak bir yer edinebilmeleri için,öğrenme kazanımlarını arttıracak şekildedir, bunun en temel unsurlarından birisi olan akreditasyon, Üniversitenin lisans programlarının % 50’sinin (MÜDEK, MİAK, FEDEK vb.) tarafından akredite edilmiştir.

Eskişehir Teknik Üniversitesinde; Mühendislik, Havacılık ve Uzay Bilimleri, Fen, Mimarlık ve Tasarım Fakülteleri ile Meslek Yüksekokulları gibi uygulamalı programlarda staj imkânı bulunmaktadır. 

Üniversitede öğrenciler tarafından yürütülen (Solar Team, Hidroana, İHA) vb. projeleri var, öğrenci kulüplerine verilen destek sonucunda öğrencinin öğrencilik hayatı gayet verimli ve eğlenceli geçmektedir.

Kütüphane Olanakları: öğrencileri Üniversitenin kalbinde araştırma faaliyetleri destek olacak yeterli  materyale ulaşabilmektedir. Merkez kütüphanesinde, 67975 adet dergisi, 130 adet haber bülteni, 17.372 adet raporu, 87.026 adet konferans bildirisi, 1710 adet gazetesi, 90.497 adet kitabı, 129.527 adet kitap serisi, 1.503.676 adet e-tezi ve 32.000 e yakın basılı kaynağı bulunmaktadır

Eskişehir Teknik Üniversitesi öğrencileri Erasmus+ programının yanı sıra  Mevlana Değişim Programı aracılığıyla Güney Kore’den Ukranya’ya yayılan geniş bir coğrafyada eğitim görme olanağına sahiptir. Yurt içinde Farabi değişim programına katılımı da desteklenmektedir

Burs Olanakaları

Alp Havacılık olarak, üniversitenin faaliyet alanına uygun bölümlerde okuyan, başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan  öğrencileri, üniversitenin sahip olduğu “Burs Programı” ile desteklemektedir.Türk Eğitim Vakfı bursu Fen, Mühendislik ve Havacılık ve Uzay Bilimleri fakülteleri öğrencileri verilmektedir Eskişehir Sanayi Odası bursu YÖK Destek Bursu vb. öğrenci burs olanakları mevcuttur.

Eskişehir Teknik Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Eskişehir Teknik Üniversitesi, şehir merkezinin oldukça yakınında yer almaktadır. Üniversite yeşil bir kampüs içerisinde yer alıyor. Büyük bir şehirde eğitim alarak, büyük şehrin tüm imkanlarından faydalanmak; aynı zamanda doğayla baş başa olmak isteyenlerin tercihine uygunlukta. 

Eskişehir Teknik Üniversitesi, laboratuvar, atölye ve spor salonlarıyla sahip olduğu geniş kampüs alanı sayesinde bilim ve teknolojinin yanı sıra kültürel faaliyetlerle de ön plana çıkmaktadır. Uluslararası olimpiyat ve müsabakaların düzenlenebileceği kapasitede spor salonları, stadyumu ve kampüse paralel biçimde uzanan Hasan Polatkan Hava Limanı sayesinde güçlü altyapısıyla ön plana çıkan Eskişehir Teknik Üniversitesi İki Eylül Kampüsü, nitelikli konferans salonlarında; panel, kongre ve sempozyumlara ev sahipliği yapmakta ve 23 öğrenci kulübü olan üniversite öğrencilere hem bilimsel hem de sosyal anlamda eşsiz bir kampüs atmosferi sunmaktadır.

Spor Olanakları

Eskişehir Teknik Üniversitesi Spor Salonu: Basketbol, Voleybol, Hentbol müsabakaları yapılmakta, Okçuluk sporcularının antrenman yapabileceği saha altında bir adet salon bulunmaktadır. Ayrıca Üniversite personeline antrenörler eşliğinde pilates ve yoga dersleri verilmektedir.

 Fitness Salonu Üniversite öğrenci ve personeline alanında bilgi ve donanıma sahip kondisyoner ve antrenörler eşliğinde belirli gün ve saatlerde hizmet verilmektedir.

Spor Bilimleri Fakültesi Spor Tesisinde 11 farklı kapalı spor salonu bulunmaktadır. Bu salonlar; çok amaçlı spor salonu (basketbol, hentbol, voleybol), artistik cimnastik salonu, ritmik cimnastik salonu, badminton salonu, masa tenisi salonu, halk oyunları salonu, bilardo salonu, masaj salonu, fitness-kondisyon salonu ve squash salonundan oluşmaktadır.

Bu salonların yanı sıra IAAF standartlarına uygun atletizm pisti, 12527 kişi oturma kapasitesine sahip futbol stadyumu ve 5025 kişi oturma kapasitesine sahip kapalı spor salonu bulunmaktadır.

Kapalı Atletizm Salonu  tartan zemin ile kaplı salonda, uzun atlama havuzu, olimpik sırıkla yüksek atlama minderi, sırıkla yüksek atlama sehpası, yüksek atlama sehpası, engel, çıkış takozları ve atletizm pisti bulunmaktadır.

Barınma Olanakları

Eskişehir Teknik Üniversitesi kampüsü içinde, yakınında ve ilçelerde bulunan; Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na ait; yurtlar bulunmaktadır.
Eskişehir Teknik Üniversitesi etrafına konumlanmış çok sayıda özel kız ve erkek öğrenci yurtları mevcut, öğrenci bütçesine  uygun bir çok öğrenci apartı da  bulunmaktadır.

 

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Adnan Özcan

Eskişehir Teknik Üniversitesi 2 Eylül Kampüsü, 26555 Tepebaşı/Eskişehir
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu