Yeni Arayüze Geçiş Yap

Hakkari Üniversitesi

Üniversite Adı
Hakkari Üniversitesi
Devlet

  • Eğitim Fakültesi
  • İktisadi İdari Bilimler Fakültesi
  • İlahiyat Fakültesi
  • Mühendislik Fakültesi
  • Sağlık Bilimleri Fakültesi
  • Güzel Sanatlar Fakültesi

  • Yabancı Diller Yüksekokulu

  • Çölemerik MYO
  • Sağlık Hizmetleri MYO
  • Yüksekova MYO

Hakkari Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi

Akademik Personel Sayısı: 334 

Hakkari Üniversitesi 2008 yılında Hakkaride kurulmuştur. TBMM tarafından çıkarılan yasa ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesine bağlı Fakülteleri (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi )Hakkâri Üniversitesi çatısında toplanmıştır.Kendi bünyesinde kurulan Eğitim Fakültesi, İlahiyat Fakülltasi, Güzel Sanatlar Fakültesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Kaliteli eğitim, araştırma ve hizmet sunumu ile bireye ve topluma katkı sunan,ve teknolojik ilerlemeyi yakından takip eden bir Üniversitedir.

 6 Fakülte 3 Meslek Yüksekokulu, 1 Yüksek Okul, 1 Enstitü, 9 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile ön lisans, lisans ve yüksek lisanas düzeylerinde eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Bölgenin ve Ülkemizin gelişimine katkı sağlayacak Vizyon sahibi bireyler yetiştirmektedir

Hakkari Üniversitesi'nde çift ana dal ve yan dal eğitimi almak isteyen öğrenciler, donanımlarını daha da ileri götürürler, lisans programlarını başarıyla yürüten öğrencilerine ikinci bir dalda lisans diploması almak ya da ilgi duydukları ikinci lisans programında eş zamanlı derslerle sertifika almak üzere öğrenim görmeleri için fırsatlar sunmaktadır

Hakkari Üniversitesinin ikili anlaşma yaptığı Ülkeler/Üniversiteler:

Gürcistan, Ivane Javakhishvili Tbilisi State University
İran,  Amirkabir University of Technology
Kazakistan; Almaty Management University, Atyrau Devlet Üniversitesi, L.N. Gumilyov Eurasian National University
Kırgızistan, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Oş Devlet Üniversitesi
Pakistan, Hajvery University, Mehran University of Engineering and Technology
Tunus, Sfax Üniversitesi
Ukrayna, V.N. Karazin Kharkiv National University

Fas, Abdelmalek Essaâdi University, Sultan Maulay Slimane University

Burs Olankları

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından burs, öğrenim kredisi ve kyk yurt bursu dışında burs olanağı henüz bulunmamaktadır.

Hakkari Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Hakkari Üniversitesi merkez kampüsü Zeynelbey yerleşinde bulunuyor Keklikpınar Mahallesi'nde yaklaşık 50 bin metrekare alana kurulan Zeynel Bey Yerleşkesinin 16 Bin metrekare kapalı alanı bulunuyor.

Birinci etabı2020 yılında  tamamlanan Zeynelbey Yerleşkesinde; mühendislik, iktisadi idari bilimler, ilahiyat, güzel sanatlar ve sağlık bilimleri fakülteleri, sağlık bilimleri meslek yüksekokul, 5 laboratuvar, merkezi derslikler, 40 amfi, 4 konferans salonu, 2 bin kişilik kapalı spor kompleksi, 8 dinlenme ve çalışma alanı, yemekhane ve kafeterya gibi bölümler yer alıyor.

Kütüphane, kültür merkezi ve sosyal yaşam alanlarının yer alacağı Zeynelbey Yerleşkesinin ikinci etap çalışmaları ise devam ediyor.

Sportif Etkinlikler

Hakkari Üniversitesi öğrencilerinin yapma imkanina sahip olduğu Sporlar: Rafting, Dağcılık,  Yamaç Paraşütü,  Dağ Bisikleti,  Doğa Yürüyüşü, Kar Doğa Yürüyüşü, Kayak Üniversite bünyesinde kurulmuş 15 öğrenci kulübü bulunmaktadır. Bu kulüpler önderliğinde Üniversitenin desteği ile bu etkinlikler düzenlenmektedir.

Hakkari Üniversitesi'nde ki Sürekli Eğitim Merkezinde isteyen Öğrencilere Almanca Dil Kursu, İngilizce Dil Kursu,, Farsça Dil Kursu, Arapça Dil Kursu ALES Kursu, Kayak Kursu, Gitar Kursu Koro ve Ses Eğitimi Kursu,  Ebru Sanatı Kursu,  Tıbbi Sekreterlik Kursu,  Türk İşaret Dili Kursu, Temel Fotoğrafçılık Kursu, Heykel Kursu,  Bağlama (Saz) Kursu,  Mozaik Kursu,  Kick Boks Kursu, Matematik Kursu verilmektedir.

Barınma Olanakları

Şehirdeki Üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçları için  2 pansiyon ve kredi ve yurtlar kurumu müdürlüğünün bir yurdu mevcuttur. Pansiyonlardan biri 90 kişilik ve karma olup diğeri 40 kişilik olup sadece bayanlar içindir.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. ÖMER PAKİŞ

Merzan 433. Sok Küçük sanayi Sitesi Arkası, D:51, 30000 Merkez/Hakkari
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu