Yeni Arayüze Geçiş Yap

Haliç Üniversitesi

Üniversite Adı
Haliç Üniversitesi
Özel

 • Fen-Edebiyat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • İşletme Fakültesi
 • Mimarlık Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi

 • Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 • Hemşirelik Yüksekokulu
 • Konservatuvar

 • Meslek Yüksekokulu

Haliç Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi

Akademik Personel Sayısı: 503

Öğrenci Sayısı: 10.816

Haliç Üniversitesi, 1998 yılında Beyoğlu/İstanbul'da  Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı tarafından kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. 23 Kasım 1998'de eğitime başlamıştır. Haliç Üniversitesi, 10 bin öğrencisinin devam ettiği 7 Fakülte, 2 Yüksekokul,  1 Meslek Yüksekokulu, Konservatuvarı ve Lisansüstü Enstitüsü ile ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora/sanatta yeterlik programlarında devam eden sağlık, mühendislik, mimarlık spor, sanat gibi geniş bir spektrumda eğitim-öğretim veren, Türkiye’nin öncü Vakıf Üniversitesidir.

Neden Haliç Üniversitesi?

Haliç Üniversitesi çağın gereklerine göre alt yapısını oluşturmuş, öğrenci merkezli üniversite anlalıyışıyla, 21.yüzyılının yetkinliklerini kazandıran eğitim olanaklarıyla yurtdışı anlaşmalarıyla dünya üniversiteleri arasında yer almıştır.

Haliç Üniversitesin başarıları

Times Higher Education’da Sosyal Fayda Alanında İlk 400’de. Üniversite konumunun sunduğu kültürel etkileşimin yanı sıra donanımlı ve farkındalık sahibi bireyler yetiştirmek için oluşturduğu ortamda sosyal fayda yaratıyor olduğu Times Higher Education tarafından da tescillendi. Times Higher Education’ın (THE), 92 ülkeden 1300’ün üzerinde yükseköğretim kurumunu araştırarak yaptığı sıralamada üniversite “Eşitsizliklerin Azaltılması ve Cinsiyet Eşitliği” kategorisinde ilk 200’e, “Sorumlu Tüketim ve Ulaşılabilir Temiz Enerji” kategorisinde ilk 300’e, “Kaliteli Eğitim” ve “Sağlıkta Refah” alanlarında ilk 400’e girerek dünya üniversiteleri arasındaki yerini almıştır.

Haliç Üniversitesi’ni diğer vakıf üniversitelerinden ayıran özelliği, sağlıktan spora, tiyatrodan müziğe, operadan mimarlığa, güzel sanatlardan mühendisliğe uzanan ve daha birçok alanda geniş bir eğitim yelpazesine bir arada ve aynı kalitede sunuyor olması. Gençlerin kendini ve yeteneklerini keşfedememiş olma ihtimalinden ve meslek ile bölüm seçiminde yaşayabileceği kararsızlıklardan yola çıkarak oluşturulan  eğitim modeli sayesinde, öğrenciler hem istediği bölümü okuyabilecek hem de ailelerinin onlar için arzu ettiği eğitimi alarak üniversiteden mezun olabilecekler.

Üniversitede tüm bölümler arasında öğrenci dolaşımı açık. Öğrenciler bu yeni eğitim modeli de Tıp Fakültesi okumak istiyorlarsa ve aynı anda müziğe ilgi duyuyorlarsa Konservatuvardan ders seçebilecek ve bu dersleri transkriptlerine işletebileceklerdir. Yine bir öğrenci Mühendislik okurken spora ilgi duyuyorsa Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundan istediği derslere 14 hafta boyunca katılabilecekler. Öğrencilerin kendilerini yalnızca okudukları alanda değil, ilgi duydukları birçok alanda da geliştirebilecekleri ve sosyalleşebilecekleri imkan sunulmaktadır. Bu eğitim modeli ile öğrencilerin temel alanlarının yanı sıra diğer alanlardan da bilgi sahibi olmasını sağlamayı ve çok yönlü bir birey olmalarını amaçlanıyor..

Haliç Üniversitesi eğitim dili nedir? İşletme Fakültesi’ne bağlı İşletme bölümü, Fen - Edebiyat Fakültesi’ne bağlı Mütercim- Tercümanlık (İngilizce) ve Amerikan Kültürü Edebiyatı bölümlerin eğitim dili İngilizcedir. Bu bölümlerin dışında kalan tüm lisans ve ön lisans bölümlerinin eğitim dili Türkçedir.

Öğrenciler uygulamalı derslerin en az %80’ine, teorik derslerin de en az % 70’ine devam etmek zorundadır. Hazırlık sınıfında derse devam zorunluluğu %85 tir.

Çift Ana Dal veya Yan Dal Programı ile kendi bölümlerinin lisans programlarına üstün başarı ile devam eden ve gerekli koşulları sağlayan tüm öğrenciler; aynı zamanda, ikinci bir dalda da ücretsiz lisans diploması ya da başarı belgesi alma imkânına sahipler

Haliç Üniveritesi, öğrencilere, yurt dışında bir çok üniversitede Avrupa Birliği’nin Erasmus+ Programı çerçevesinde öğrenim, staj ve gönüllülük fırsatları sunmaktadır. Ayrıca başta ABD olmak üzere Avrupa dışındaki üniversitelerle de akademik olarak işbirliği halindedir.Avrupa’da 125 üniversite, Kanada, ABD, Kore, Japonya ve Ortadoğu ülkeleri ile birlikte 150’den fazla anlaşmalı üniversite bulunmaktadı

Erasmus+ Programına Üniversitye kayıtlı olup Avrupa Komsiyonu tarafından belirlenen başvuru şartlarını yerine getiren tüm öğrenciler başvurabilmekte. Başvuru yapacak öğrencilerin Genel Not Ortalaması 2.20 ve üzerinde olmalıdır. Bu şartı sağlayıp başvuru yapan öğrencilerin hepsi yazılı bir sınava girerler. Yazılı sınavdan geçer not alan öğrenciler ise sözlü bir sınava girerek değişim programı şartlarını tamamlarlar.

Haliç Üniversitesi Kütüphanesi:; Sütlüce, Levent ve Şişhane yerleşkelerinde 50.000’i aşkın basılı kitap ve yayın ile uluslararası akademik veri tabanları erişimi, bireysel ve grup çalışma odaları ve tecrübeli kadrosu ile haftanın her günü hizmet veriyor.

Sağlık ve teknik alanlar başta olmak üzere üniversite bünyesinde 65 laboratuvar ve 15 atölye, 2 konferans salonu, 2 okuma salonu bulunuyor

Haliç Üniversitesi Burs Olanakları

Üniversitede Derece Bursu, Akademik Başarı Bursu, Şehit ve Vefat Bursu, Kardeş İndirimi, Sporcu Bursu ve Engelli Bursu gibi çeşitli burs ve indirim imkânları bulunmaktadır.

ÖSYM tarafından yapılan üniversite giriş sınavlarında başarılı olan aday öğrenciler, tercih sıralamasında Haliç Üniversitesi'nin bölümlerini ve programlarını yazdıkları takdirde kaçıncı sıradan yerleşmiş olurlarsa olsunlar, yerleştiği sıralamanın üst sıralarına başka bir vakıf üniversitesi yazmadıkları
takdirde tercih bursu almaktadırlar.

Üniversitenin  ihtiyaç halinde idari birimlerinde destek alınacak öğrencilerin puantaj ve iş devamlılıklarının kontrolü daire başkanlığınca yürütülmektedir. Çalışmak isteyen öğrencilerin daire başkanlığına giderek form doldurmaları gerekmektedir. Doldurulan formlar bilgi havuzunda toplanıp  talep ve uygunluk durumunda ilgili öğrenci işe başlamaktadır.Öğrenciler haftada 15 saate kadar kısmi zamanlı olarak çalışabilmeteler.

Haliç Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Haliç Üniversitesi üç yerleşkesi bulunmaktadır

Üniversitenin Merkez Kampüsü İstanbul - Beyoğlu – Sütlüce’de bulunmaktadır. Tıp, Fen – Edebiyat, Güzel Sanatlar, İşletme, Mimarlık, Mühendislik Fakülteleri ile Sağlık Bilimleri, Hemşirelik Yüksekokulu ile Meslek Yüksekokulu Sütlüce yerleşkesindedir.Akıllı sınıflar, Teknolojik alt yapı ve laboratuvarlar ile Yaşayan kampüs olanaklarına sahiptir.

Levent yerleşkesinde Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) bulunmaktadır.

Şişhane yerleşkesinde ise Konservatuvar programları mevcuttur

İstanbul’un merkezi Haliç’in kıyısında bulunan ana kampüs de öğrenciler ders aralarında ve okul sonrasında ister okulun teras ve sosyal alanlarında, ister Haliç’in kıyısında, isterlerse tek bir ring servisimiz ile ulaşabilecekleri İstanbul’un kültür ve sanat merkezlerinde keyifli molalar veriyorlar

Öğrencilerin yetkinlik ve becerilerini, spor, kültür ve sanat alanlarında güçlendirebilecekleri 50’ye yakın öğrenci kulübü kurulmuştur, öğrencileri isterlerse kendilerine yakın buldukları konularda kulüpler kurabilir, isterlerse var olan kulüplere üye olarak Üniversite yaşamının sunduğu sosyal imkânları değerlendirebilmekteler.​​​​

Amatör veya profesyonel sporcu olan öğrenciler, SKS Daire Başkanlığına sporcu lisansları ve ilgili diğer belgeleri ile başvuran öğrrenciler lisansları ilgili branş antrenörleri tarafından incelenerek, takımlara seçimleri yapılmaktadır.  Bireysel ve takım spor faaliyetleri

 • Kros 
 • Tenis
 • Karate
 • Kick Boks
 • Taekwando
 • Yüzme
 • Erkek Boks
 • Okçuluk
 • Kadın / Erkek Wushu
 • Kadın - Erkek Atletizm
 • Kadın Voleybol
 • Kadın Basketbol
 • Kadın Hentbol
 • Erkek Futbol
 • Erkek Basketbol
 • Erkek Voleybol
 • Futsal (Salon Futbolu )

Barınma Olanakları

Şehir dışından gelecek öğrencileri Üniversitenin anlaşmalı olduğu yurtlara yönlendirilmektedirler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof.Dr. Zafer Utlu

Örnektepe, İmrahor Cd. No: 81, 34445, 34445 Beyoğlu/İstanbul
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu