Yeni Arayüze Geçiş Yap

Işık Üniversitesi

Üniversite Adı
Işık Üniversitesi
Özel

 • Fen Edebiyat Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Fakültesi
 • İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 • Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi

 • Yabancı Diller Yüksekokulu

 • Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

 

Işık Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 562
 • Öğrenci Sayısı: 7.853 (174'ü yabancı uyruklu)
 • Öğrenim Dili: İngilizce & Türkçe

Işık Üniversitesi 1996 yılında İstanbul'da "Feyziye Mektepleri Vakfı" tarafından kurulmuştur. Işık Üniversitesi bugün 5 Fakültede 27 programıyla lisans, 2 Yüksekokulda 27 programıyla ön lisans, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerinde 33 yüksek lisans ve 6 doktora programıyla lisansüstü, Yabancı Diller Okulu, aralarında Sürekli Eğitim Merkezi nin de bulunduğu 7 Uygulama ve araştırma merkezi ile ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeylerinde eğitim olanağı sağlamaktadır.

Neden Işık Üniversitesi?

Araştırma, inovasyon ve girişimcilik alanlarında ülkemizde yeni nesil dünya üniversitesi kavramının öncülerindendir. Sektörlerle iç içe araştırma çalışmalarını sürdürüp ürettiği bilgiyi ve nitelikli insan gücünü toplum hizmetine sunan Işık Üniversitesi  idealist gençlerin adresi olmuştur.

Işık Üniversitesi akademisyenleri bilime yaptıkları hizmetlerle yurt içinde ve yurt dışında adlarından sıkça söz ettirmiş kişilerden oluşmaktadır. Birçok araştırmayı da yurt dışından partner üniversitelerle birlikte yürütürken, öğrencileri de bu araştırmalara dâhil ederek uluslararası ağların parçası olmaları olanağı tanınır.

Işık Üniversitesi öğrenim dili İngilizce dir ancak bazı bölümlerde Türkçe eğitim de verilmektedir.Fen-Edebiyat Fakültesi: İnsan ve Toplum Bilimleri (İngilizce), Psikoloji (Türkçe ve İngilizce) ve Yönetim Bilişim Sistemleri (Türkçe ve İngilizce) lisans programlarına öğrenci kabul edilmektedir. Tezli ve tezsiz, Türkçe ve İngilizce Yüksek Lisans ve Doktora Programları mevcuttur:

FMV Işık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi: Bilgisayar, Elektrik-Elektronik, Endüstri ve Makine Mühendisliği programları MÜDEK akreditasyonuna sahiptir. MÜDEK akreditasyonuna sahip programlarından mezun olan öğrenciler uluslararası geçerliliği olan diplomalara sahip olmaktalar.

Işık Üniversitesi 2005 yılında ilk kez Erasmus Üniversite Beyannamesi'ne (EUC) sahip olmuş ve AB Eğitim Programlarına katılım hakkı kazanmıştır. Günümüzde güçlü uluslararası bağlantıları ve değişim programların yanı sıra ABD, Kanada ve çok sayıda Avrupa üniversitesinin bulunduğu 28 ülkeden yaklaşık 104 kurumla kurumla iş birliği içerisinde de bulunmaktadır. Öğrencileri Erasmus çerçevesinde yurtdışında (3-12 ay arasında) staj yapabilme imkanına kavuşup daha geniş bir vizyon ve tecrübeye sahip olmaktalar.

Işık Üniversitesi olarak öğrenim hayatlarını devam ve mezun olan bütün öğrencilerine kişisel eğitim ve araştırmalarını desteklemek için İstanbul Maslak bölgesi ve Şile’de olmak üzere 60 binin üzerinde basılı kitap ve 520 binin üzerinde elektronik kaynağa sahip olan 2 farklı kütüphane ile hizmet vermektedir, Kütüphane kitap, dergi, gazete gibi basılı kaynakların dışında DVD, Blu-Ray, CD-ROM, videokaset, ses kaseti, slayt gibi kitap dışı yayınları ve çok sayıda elektronik kaynağı da bünyesinde bulundurmaktadır. Üniversite kütüphanesinde öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı 9,66 dır

Işık Üniversitesi Burs Olanakları

Işık Üniversitesi öğrencileri %75 burslu okumaktadır. Eğitim, kültür ve sanat alanlarında başarılı olan öğrencilere burs verilmektedir. Ayrıca olimpik spor branşlarında milli sporcu olanlara, üniversite sporları yarışmalarında aktif olarak sporculuğunu devam ettirenlere üniversite tarafından spor bursu sağlanmaktadır.

Üniversiteye Giriş Bursu: ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme sınav sonucuna göre YKS Kılavuzu’nda yer alan kontenjanlara yerleştirilen öğrencilere verilen burslardır.Tam Burs: Öğrenim ücretinin tamamını,
% 75 İndirim: Öğrenim ücretinin dörtte üçünü,
% 50 İndirim: Öğrenim ücretinin yarısını,
% 25 İndirim: Öğrenim ücretinin dörtte birini kapsar.

Yüksek Onur Bursu: Tam burslu kontenjandan, Merkezi Yerleştirme Sonucu’na göre sıralamada ilk 2000’e girip Işık Üniversitesi'ne yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere verilen burstur.

Onur Bursu: Tam burslu kontenjandan, Merkezi Yerleştirme Sonucu’na göre sıralamada 2001- 10 000 içine girip Işık Üniversitesi'ne yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere verilen burstur.

FMV Işık İndirimi: FMV Işık Liseleri’nden ve/veya Işık Üniversitesi Programları’ndan mezun olarak ilgili sınav ile Işık Üniversitesi’ne ücretli yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere verilen indirim olup, bu öğrencilerden öğretim ücretinin % 50'si alınmaz.

Şile İndirimi: Bu indirim Şile ilçesindeki liselerden mezun olan ve Işık Üniversitesi’ni tercihlerinde ilk üç sırada yazarak üniversiteye ücretli yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere verilen indirim olup, bu öğrencilerin öğretim ücretinin %50’si alınmaz.

Başarı Bursu: Işık Üniversitesi Lisans programlarında her yarıyıl sonunda Yarıyıl ortalaması (SPA) 3,25 (üç virgül yirmi beş) ve üstünde olan Ücretli ve kısmi burslu öğrenciler arasında birinci, ikinci ve üçüncü öğrencilere verilmektedir.

Ayrıca kardeş, şehit ve gazi çocuğu burs ve indirimleri bulunmaktadır.

Bursu olmayan öğrencilerine de Kısmi Zaamlı iş olanağı ile üniversite birimlerinde çalışarak, maddi kazanç sağlama imkanı verilmektedir.

Işık Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Işık Üniversitesi Maslak ve Şile Kampüsü'nde olamak üzere iki kampüste eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Şile Kampüsü: Şile'de deniz kenarında doğanın içinde Çekmeköy'e 20 dakika uzaklıktadır. Şile Kampüsünden ücretsiz shuttle ile günün her saati Çekmeköy'e, ücretli servisler ile de Maslak ve Kadıköy'e ulaşma şansın bulunmakta. Mühendislik Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi ile Mimarlık Fakültesi'nin yer aldığı Şile Kampüsü, gelişmiş laboratuvarlar, spor salonları, atölyeler, müzik stüdyosu, kütüphane, restoran ve kafeleriyle canlı bir öğrencilik hayatı vadediyor. 

Maslak kampüsü: İstanbul’un önemli iş merkezlerinden birinde şehrin temposuyla iç içe 14 bin 275 metrekare kapalı alana sahiptir. Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nun yer aldığı Maslak Kampüsü, Modern derslikler, laboratuvarlar, kütüphanelerin ve sanat merkezleri ile kentin merkezinde sergilere, konferanslara, üniversiteler arası çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapaktadır.

Kampüs içindeki zengin spor alanları ve faaliyetlerinin yanında Kuruluşundan bu yana üniversitenin akademik çalışmaların yanı sıra sanat etkinliklerini de kesintisiz olarak devam ettmektedir.Tiyatro, müzikal, Filarmoni Orkestrası konserleri, sergiler, kültür ve sanat etkinlikleri yıl boyunca öğrencilere ve sanatseverlere hizmet sunarken, öğrencilerin yoğun şekilde sanat etkinliklerinin içinde yer almalarını sağlanmaktadır

Öğrenci kulüpleri ve toplulukları üniversitede eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır. Fotoğrafçılık Kulübü’nden Dans Kulübü’ne, Sosyal Sorumluluk Projeleri Kulübü’nden Hayvan Severler Topluluğu’na üniversite de toplam 50'yı aşkın öğrenci kulübü bulunmaktadır.

Sporla uğraşmanın, akademik başarı üzerinde olumlu etkisi olduğuna inanan Işık Üniversitesi, kampüslerinde öğrencilerin çok çeşitli spor aktivitelerini yapabilecekleri spor alanları oluşturulmuştur. Özellikle Şile Kampüsünün konumu itibariyle öğrenciler, salon sporlarının yanı sıra doğa sporlarını da yapma olanağı bulmaktadırlar. Öğrenciler, spor salonu içinde voleybol, basketbol, hentbol, judo, masa tenisi ve fitness aktivitelerinde bulunabilirken, açık alanlarda bulunan halı saha, tenis sahası, basketbol ve voleybol sahalarında da sportif aktivitelerini yapabilmektedirler.

Işık Üniversitesinde oluşturulan spor takımları: Gerek Üniversite Sporları Federasyonu gerekse kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen spor karşılaşmalarına Amerikan Futbolu, Basketbol, Bisiklet, Eskrim, Futbol, Futsal, Karate, Atletizm, Satranç, Snowboard, Squash, Kayak, Kick-boks, Boks, Voleybol, Tenis, Judo, Halk Oyunları, Dans, Masa Tenisi, Okçuluk, Kürek, Kros ve Yüzme branşlarında katılmaktadır. 

Barınma Olanakları

FMV Işık Üniversitesi Şile Kampüsünde yer alan Öğrenci yurtları, öğrenciler tarafından her geçen yıl daha fazla rağbet görmektedir. 2018-2019 Akademik yılı itibarı ile 9'u erkek 9'u kız öğrenciler için tahsis edilmiş 18 yurt binasında 1, 3 ve 4 kişilik olmak üzere toplam 517 oda bulunmaktadır. Yurtların genel kapasitesi 1563'dur. Engelli öğrencilerin de kullanabileceği 4 oda mevcuttur. Yurtlarda sınırsız internet, günün her saati sıcak su, etüt odaları mutfak, çamaşır odaları vb. öğrencilerin her turlü ihtiyacı düşünülmüş.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman

Meşrutiyet, Işık Ünv., 34980 Şile/İstanbul
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu