İstanbul Ayvansaray Üniversitesi

Üniversite Adı
İstanbul Ayvansaray Üniversitesi
Özel

 • Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

 • Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

 • Plato Meslek Yüksekokulu

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 284
 • Öğrenci Sayısı: 6.821

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi 2016 yılında Plato vakfı tarafından İstanbul'da kurulmuş vakıf Üniversitesidir. 2009 yılında yönetmen Sinan Çetin ile sanatçılar, iş insanları ve akademisyenler tarafından Plato Meslek Yüksekokulu adıyla kurulan İstanbul Ayvansaray Üniversitesi, 2016 yılında bugünkü adını almıştır. 

4 program (Radyo ve Televizyon Programcılığı, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Basım ve Yayın Teknolojileri) ile eğitim - öğretim hayatına başlayan Ayvansaray Üniversitesi Şu an aktif olarak 16 lisans üstü program, 3 fakülte ile 21 lisans programı,1 Meslek Yüksekokulu 60 önlisans programı ile girişimcilik kültürünü benimsemiş, özgüveni yüksek mezunlar yetiştirmek için çalışmalarına devam etmektedir.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi bünyesindeki Meslek Yüksekokulu"Türkiye'nin En Büyük ve En Çok Tercih Edilen Vakıf Meslek Yüksekokulu ünvanına sahiptir. Türkçe, İngilizce, 1. öğretim, 2. öğretim ve uzaktan öğretim alternatifleri ile Medya, Tasarım, Teknoloji, İletişim, Sağlık ve Lojistik alanlarında, tematik eğitim veren ilk meslek yüksekokulu olarak, İstanbul'da Balat ve Yenibosna’da faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir.

Plato Meslek Yüksekokulu, öğrencilerine sektörle iç içe öğrenme, farklı alanlarda staj yapma ve mezun olduklarında kolayca iş bulabilme imkanı sağlamaktadır.

Özel Yetenek ile öğrenci kabul eden bölümleri aşağıdadır;

• Çizgi Film ve Animasyon
• Grafik Tasarım
• Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Tüm Bölümleri (antrenörlük, rekreasyon. spor yöneticiliği

 Staj ve Kariyer Birimi ile İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Kariyer ve Staj Merkezi HUB, üniversitede öğrenimine devam eden ve mezun olan tüm öğrencileri ile iş dünyası arasında bir köprü kurmayı hedeflemektedir. Bu amaçla, öğrencilerin eğitim – öğretim hayatından çalışma hayatına yapacakları geçişte her türlü desteği sağlamak üzere çalışmalar yapmaktadır.

Kütüphane Olanakları:Üniversite kütüphanelerinde 21.113 adet basılı kitap, 281 adet (3.080 sayı) bilimsel dergi, 867 adet tez, 22.000 adet e-kitap, 34.496 adet e-dergi, 5.103.393 adet elektronik tez ve 47 adet online veri tabanı bulunmaktadır.

“Yükseköğretim için Erasmus+ Beyannamesi”ne sahip olan İstanbul Ayvansaray Üniversites, Avrupa program ülkelerinin sahip olduğu öğrenci hareketliliği olanaklarını öğrencilerine sunmaktadır. Bu kapsamda öğrenciler, Öğrenim ve / veya Staj hareketliliği programına katılıp akademik ve mesleki alanlarda uluslararası standartlara sahip bir eğitim alma şansına sahip olurlar.

Üniversite, aynı zamanda, uluslararası işbirliklerine dayalı değişim faaliyetleri ve yaz/dil okulları gibi akademik etkinlikler yürütülmektedir. Tam zamanlı kabul edilen uluslararası öğrenciler ve bu akademik faaliyetler sayesinde öğrenciler uluslararası bir ortamda öğrenim görme, farklı kültürleri tanıma ve uluslararası kariyer geliştirme fırsatını elde ederler.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Burs Olanakları

ÖSYS Bursu: ÖSYM sınav kılavuzunda belirtilen burslu öğrenci kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere verilen ve öğretim ücretini, üniversite tarafından ilân edilen oranlarda kapsayan karşılıksız burs olup, yabancı dil hazırlık sınıfı dâhil olmak üzere üniversitedeki normal öğrencilik süresince devam eder.

Eğitimde Başarı Bursu: Yaz okulu hariç olmak üzere, lisans düzeyinde bölümlerde ve ön lisans düzeyinde programlarda; ilgili eğitim-öğretim yönetmeliği uyarınca ikinci yarıyılın sonunda bütün derslerden “başarılı” olan kayıtlı öğrencilere, kurum içi ve kurumlar arası yatay ve dikey geçişle gelenler de dâhil olmak üzere, bir sonraki yıl uygulanmak belirtilen  oranlarda burs tahsis edilebilir. Yaz okullarında alınan dersler ancak bir sonraki akademik yılın not ortalamasının hesaplanmasında dikkate alınır

Sporda Başarı Bursu: Türkiye millî takımlarına veya Türkiye’deki profesyonel takımlardan birine ya da üniversite takımına seçilerek uluslararası (dünya, olimpiyat, Avrupa, Akdeniz Oyunları, Balkan şampiyonaları, UNIVERSIAD oyunları vb.) ve ulusal düzeydeki spor organizasyonlarında başarılı olan öğrencilere burs tahsis edilebilmekte.

Gaziler, şehit ve gazi yakınları bursu: Devlet tarafından resmî olarak şehit unvanı tanınmış olan kişilerin eş ve çocukları ile, yine devlet tarafından resmî olarak gazi unvanı tanınmış olan kişilere ve bunların eş ve çocuklarına %10 oranında burs imkânı sağlanır. Yükseklisans Öğrenci Bursu, Kardeş İndirimi. Personel İndirimi gibi burs olanakları da mevcuttur

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Kazliçeşme, Balat ve Yenibosna kampüslerinde öğrencilerinin, meraklı, araştırmacı ve bilgiye heyecan duyan gençler olması için her türlü imkan ve koşulu sağlamaya yönelik çalışmalarını sürdürmektedir.

Şehrin tam merkezinde yer alan, 17.yüzyıl döneminden tarihi dokusu ve nefes aldıran geniş yeşil alanları ile İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Kazlıçeşme Kampüsü, öğrencilere en iyi eğitimi alırken en iyi kampüs atmosferini de vaad ediyor. Mühendislik Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi  bu kampüste yer almaktadır.

Marmaray Kazlıçeşme Durağında konumlanan kampüs şehrin tam anlamıyla merkezinde. Yeşil alanlar, otopark, spor salonları ve sahaları, tarihi ve zengin kütüphaneleri ve kültür sanat alanları yanı sıra kafeterya ve sosyal alanları ile öğrencilerin keyifle vakit geçirecekleri kampüs, boş vakitlerini dışarıda geçirmek isteyen öğrenciler için de
her yere geniş bir ulaşım ağı sunarken, sinema, tiyatro, alışveriş ve iş merkezlerine de yakınlıkta üniversite bölgesinde konumlanıyor.

Balat Kampüsü Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesine ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nin temel hedefi; öğrenci memnuniyetini maksimum seviyede tutmaktır. Bu vesileyle yapılan eğitim yatırımları yanında, öğrenci faaliyetlerinin de önemi bilinmekte ve desteklenmektedir.Bu nedenle, kulüp kurmak ve kulüp yönetimi konusunda öğrenciler, akademisyenler tarafından eğitimler alıp, faaliyetlere teşvik edilmektedir

Üniversite bünyesinde kurulan öğrenci kulüpleri ders dışı sosyal, kültürel, sanatsal ve bilimsel faaliyetlerde bulunabilmeleri için üniversite tarafından desteklenmektedir.Öğrenciler akademik yetkinliğini kazanmanın yanı sıra özgür düşünebilen, sanata ve kültüre önem veren, ekip çalışmasına yatkın, girişimci, sorumluluk yetisi kazanmış bireyler olarak  mezun olmaktalar

Kültürel ve sportif faaliyetlerİstanbul Ayvansaray Üniversitesi desteği ile öğrenciler tarafından yapılmaktadır. Üniversitedeki öğrenciler kendi projesini üreten, yöneten, geliştiren ve uygulamaya koyabilen ortamda öğretimlerini sürdürürler.
Öğrencilerin ilgi alanlarına göre, kulüplerde çalışan öğrenciler tarafından yıl içinde yapılan etkinlikler;

 • Şirketlerle Kariyer Sohbetleri,
 • Ünlülerle Deneyim Paylaşım Söyleşileri,
 • Teknoloji ve AR-GE Yarışmaları,
 • Sosyal Sorumluluk Projeleri,
 • Sergi Ziyaretleri,
 • Sanatsal Faaliyetler,
 • Bahar Şenliği,
 • Konserler Spor Müsabakaları,
 • Film ve Tiyatro Gösterimleri,
 • Kültür Turları,
 • İl İçi ve İl Dışı Gezi Organizasyonları

Barınma Olanakları

İstanbul Ayvansaray Üniversitesi şehir dışından gelen öğrencileri için barınma sorunu bulunmamaktadır,İstanbul Yenibosna’da bulunan Han Yaşam Merkezi, üniversite öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını konforlu ve modern mekanlarda karşılamak üzere kurulmuş olup, yüksek teknolojik imkanlarla donatılmıştır. Ayrıca Han Yaşam Merkezi, alternatif olarak tek veya çift kişilik odalarda barınma imkanı da sağlamaktadır.

Lüks ve konforu bir arada bulunduran Han Öğrenci Evleri olanakları içerisinde; profesyonel restoran, spor salonu ve fitness salonu, kütüphane, 7/24 güvenlik hizmeti ve kamera kayıt sistemi bulunmaktadır.
Erkek öğrencilerin hijyenik ortamlarda huzurla ve uygun fiyatlar ile faydalanabileceği Han Yaşam Merkezi’nin yanı sıra bayan öğrencilerin faydalanabileceği Educa Öğrenci Yurdu ile de anlaşma mevcuttur.

Öğrencilerin en iyi yaşama ve çalışma koşullarına göre dizayn edilmiş; tek, üç ve dört kişilik, farklı seçenekleri bulunan Educa Öğrenci Yurdu; içinde geniş sosyal alanları barındıran modern yerleşkede 7/24 yüksek güvenlik sağlanırken, öğrencilerin giriş çıkışları göz tanıma sistemi ile gerçekleştirilmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Educa Florya Kız Öğrenci Yurdu, ileri güvenlik standardı, hizmet kalitesi, kafeterya ve restoranları, spor, eğlence ve dinlence alanları ile öğrencilerin memnuniyetini kazanmaktadır.

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. OSMAN ÇAKIR

Kazlıçeşme, Prof. Muammer Aksoy Cd. No: 10, 34087 Zeytinburnu/İstanbul
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu