Yeni Arayüze Geçiş Yap

İstanbul Medipol Üniversitesi

Üniversite Adı
İstanbul Medipol Üniversitesi
Özel

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
 • İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
 • İletişim Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Uluslararası Tıp Fakültesi

 • Sağlık Bilimleri Yüksekokulu

 • Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokul
 • IMU Meslek Yüksekokul
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokul
 • Adalet Meslek Yüksekokul

İstanbul Medipol Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 1.289
 • Öğrenci Sayısı: 37.095 (2830'u uluslararası öğrenci)
 • Öğrenim Dili: İngilizce

İstanbul Medipol Üniversitesi, Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı tarafından 2009 yılında Fahrettin Koca tarafından İstanbul ilinde kurulan vakıf üniversitesidir. Eğitim kalitesi, güçlü kadrosu ve uygulama olanaklarıyla öğrencilere eşsiz bir eğitim fırsatı sunan İstanbul Medipol Üniversitesi, 2019-2020 eğitim-öğretim dönemi itibarıyla 3 yerleşkede 12 fakülte, 4 MYO, 4 Enstitü, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, büyük çoğunluğunu sağlık alanı ile ilgili olan 14 Uygulama ve Araştırma Merkezi ve 35 bini aşkın öğrencisiyle “yaşanası bir dünyaya yön verenlerin üniversitesi” olmaya devam etmektedir

Medipol Üniversitesi, Türkiye’nin en büyük özel sağlık yatırımı olan Medipol Mega Hastaneler Kompleksi ile iş birliği anlaşması yapılmış, bu hastane Üniversite Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Medipol Mega Hastaneler Kompleksi, bir Üniversite Hastanesi olmasının yanı sıra bünyesinde dört ayrı hastaneyi barındırarak yine Türkiye’nin ilk özel sağlık kompleksi olma unvanını taşıyor. Genel, Onkoloji, Kalp-Damar Cerrahisi ve Diş Hastaneleri ile büyük bir sağlık yatırımı gerçekleştiren Medipol Mega Hastaneler Kompleksi, aynı zamanda Türkiye’nin en fazla branş sayısına sahip hastanesi olma özelliğini taşımaktadır.

Neden İstanbul Medipol Üniversitesi?

İstanbul Medipol Üniversitesi, sağlık hizmeti öncelikli olmak üzere, evrensel, çağdaş, nitelikli, özgür, üretken ve geliştiren bir üniversite olarak gençlere yeni fırsatlar sunmak amacındadır.

Üniversitenin eğitim dili Türkçe ve İngilizcedir. 2020-2021 yılında, mevcut olan bölümlerden 3 lisans programının eğitim dili %30 İngilizce, 30 programının ise %100 İngilizcedir. Eğitim dili %30 İngilizce olan bölümler: Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve
Hukuk Fakültesi

Uygulamalı Eğitim Olanakları: Simülasyon Kliniği, diş hekimliği öğrencilerinin eğitimleri sırasında gereken el becerileri ve klinik yetkinlikleri kazanmaları amacıyla 2013 yılında kurulmuştur. Öğrenciler, klinikte önceden belirlenmiş senaryolara göre hazırlanmış yapay hastalar üzerinde tedavi işlemi yapmaktadır. Simülasyon kliniğinde toplam 44 adet yapay hasta yer almaktadır. Öğrenciler, öğretim elemanlarının yapmış oldukları demonstrasyonları, ünitelerinde bulunan LCD monitörler vasıtasıyla canlı olarak izleyebilmektedirler. Merkezde Türkiye’de bir ilk olarak diş hekimliği koltuğunda yer alan yapay hastalar üzerinde eğitim gerçekleşmektedir. Böylece öğrenciler ergonomik çalışma olanağına kavuşmaktadır.

İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü bünyesinde bulunan ve Kavacık Güney Kampüste yer alan Besin Hazırlama ve Pişirme Laboratuvarı, öğrencilere besinlerin içeriği, uygun hazırlama ve pişirme yöntemleri, hazırlama ve pişirme sırasında oluşan kayıplar ile bazı temel ve geleneksel yemek tarifelerinin beslenme ilkeleri esas alınarak laboratuvar ortamında uygulanması konularında bilgi vermek ve beceri kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır. 

Öğrenci laboratuvarları, geleceğin eczacılarına mesleğin uygulamalarını geleneksel ve güncel yaklaşımlarla verebilecek donanım ve eğitim programının yanı sıra uzman personel gözetiminde kendi başlarına araştırma yapabilmelerine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

İstanbul Medipol Üniversitesi, Erasmus+ Programı, Mevlana Değişim Programı ve Farabi Değişim Programı uygulanmaktadır. Erasmus Üniversite Beyannamesi’ne 2012 yılında kabul edilmiştir. Bu akademik yıl itibari ile 51 Erasmus üyesi Üniversitelerle anlaşması mevcuttur ve halen çeşitli Avrupa Yüksek Eğitim Kurumları ile ikili anlaşmalar oluşturmaya devam etmektedir.

Medipol Üniversitesi, Çift Ana dal ve Yan dal Programları ile öğrencilerine ikinci bir diploma ve sertifika edinme imkanı sunmaktadır. Gerekli şartları sağlayarak başvurusu kabul edilen öğrencilerden, süresinde tamamlanan Çift Ana dal Diploma ve Yan Dal sertifika programları için ilave öğretim ücreti almamaktadır.

Gerekli şartları sağlayan başarılı öğrenciler başka bir diploma programından da eş zamanlı olarak ders alıp, Çift Ana dal Programı ile iki lisans diploma programından mezun olabilmekteler.

İstanbul Medipol Üniversitesi laboratuvarları, kampüs geneline yayılan internet ve e-mail erişimiyle, küresel iletişimi sağlayan bilgisayar ağıyla sürekli faaliyettedir. Laboratuvarlar, aynı zamanda temel bilgi teknolojileri ve araçları derslerine de ev sahipliği yapmaktadır. Kampüsteki kablosuz internet kapasitesi ve hızı öğrencilerin bilgiye erişimlerini karşılayacak seviyededir.

Kütüphaneleri yaklaşık 1240 m2 alanda 63.695 basılı kitap, 599.889 e-kitap, 74.856 e-dergi ve 96 dergi ile 3 kampüste 6 kütüphane şeklinde hizmet vermektedir.

İstanbul Medipol Üniversitesi 2021/2022 Yılına Ait Öğrenim Ücretleri

 • Diş Hekimliği Fakültesi: 106.810 TL
 • Diş Hekimliği Fakültesi (İngilizce) 106.810 TL
 • Eczacılık Fakültesi: 96.660 TL
 • Eczacılık Fakültesi (İngilizce) 96.660 TL
 • Eğitim Fakültesi: 48.440
 • Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi: 38.500 TL
 • Hukuk Fakültesi: 69.660 TL
 • İletişim Fakültesi: 39.960 TL
 • İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi: 42.120 TL
 • İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi: 38.000
 • Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi: 55.620 TL
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi: 50.760 TL
 • Uluslararası Tıp Fakültesi: 118.800 TL
 • Tıp Fakültesi: 106.810 TL
 • Sağlık Bilimleri Yüksekokulu: 48.600 TL

İstanbul Medipol Üniversitesi Burs Olanakları

İstanbul Medipol Üniversitesi öğrencileri Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonucuna göre Burslu, %50 ve %25 indirimli olarak eğitim hakkı kazanırlar. Yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs ve indirimler sadece eğitim-öğretim ücretini kapsar ve zorunlu hazırlık sınıfı dahil öğrencinin öğrenim gördüğü sürece geçerlidir. Barınma, beslenme, ulaşım, kitap, eğitim malzemesi vb. konular burs ve indirim kapsamı dışındadır.
İstanbul Medipol Üniversitesinde verilen ÖSYM burs ve indirimleri karşılıksız olup ancak disiplin suçu işlenmesi ve yatay geçiş yapılması durumunda kesilir.

İstanbul Medipol Üniversitesi, Tercih bursu, Üstün Başarı Bursu, Sporcu Bursu, Şehit ve Gazi ailesi bursu, Kardeş İndirimi, Akademik Başarı Bursu, Engelli Öğrenci İndirimi gibi birçok burs olanağı mevcuttur.

İstanbul Medipol Üniversitesi & Kampüste Yaşam

İstanbul Medipol Üniversitesi Kavacık Kuzey, Kavacık Güney ve Haliç Yerleşkelerinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Öğrencilerin uygulama dersleri ve staj eğitimlerinin yapıldığı Bağcılar'daki Medipol Üniversitesi Hastanesi merkezi konumu ve dev bir eğitim kompleksi olması ile öne çıkmaktadır.

Kavacık Kuzey ve Güney Kampüsleri; eğitim, laboratuvar, kız ve erkek yurdu binalarına ev sahipliği yapmaktadır. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Anadolu Yakası ayağında, köprünün hemen çıkışında yer alan Kavacık Kuzey ve Güney Kampüsleri, merkezi konumu ve geniş kurulum alanı ile dikkat çekmektedir. Futbol, tenis ve basketbol sahaları, dinlenme ve sohbet alanları, geniş salonları, derslikleri ve otopark alanları ile öne çıkan Yerleşke, hızla devam eden çevre düzenlemeleri ile her geçen gün daha da öğrenci odaklı ferah bir kampüs halini almaktadır.

Kavacık Güney Kampüste uluslararası ve yerel fastfood zincirleri: Starbucks, Çiğ Köfteci Ömer Usta, Simit Sarayı, Subway, Kahve Dünyası, Etiler Marmaris Büfe ve Casa Riso Pilav öğrenciler için hizmet sunmaktadır. Yine kişisel bakım ürünlerinin satıldığı Gratis Mağazası da kampüs içinde öğrencilere hizmet vermektedir.

Haliç Kampüsü; göz kamaştıran bir alanda, Sur içinde, Haliç’in kenarında yer almaktadır. Kentin en merkezi konumuna sahip olan Kampüs, çevresindeki tarihi ve kültürel zenginlik ile öne çıkmaktadır. Haliç Kampüsü; modern binası, canlı lobisi, bahçeleri ve restoranı ile canlı bir üniversite yaşamına ev sahipliği yapmaktadır. Sağlık Bilimleri Yüksekokulu ile Meslek Yüksekokulu bu Yerleşkede Bulunmaktadır

 İstanbul Medipol Üniversitesi, öğrencilerine akademik eğitim ile birlikte toplumsal, kültürel, bilimsel ve kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla girişimlerine gerekli destekleri vererek tamamı aktif Sinema, tiyatro, müzik, gezi ve fotoğrafın da aralarında olduğu 115 öğrenci kulübüne sahiptir. Öğrenciler kulüp çalışmalarıyla birlikte ekip çalışması, iletişim becerileri, proje yönetimi ve iş ağlarını geliştirme fırsatına sahip olmaktalar.

Barınma Olanakları

Üniversitenin Kavacık yerleşkelerinde 1850 kişilik kız yurdu ve 570 kişilik erkek yurdu olmak üzere toplam 2420 kişilik öğrenci yurtları bulunmaktadır. Kız yurtlarında 3 ve 4 kişilik odalar bulunurken, erkek yurtlarında ise tek kişilik ve 3 kişilik müstakil odalar bulunmaktadır.

Üniversitenin Unkapanı’nda bulunan yerleşkesinde öğrencilere tahsis edilmiş üniversiteye ait yurt bulunmamaktadır. Ancak yerleşkenin bulunduğu Fatih ve çevresi üniversitelerin dolayısıyla özel ve devlet yurtlarının yoğun olarak bulunduğu bir bölgedir. Ayrıca konumu itibariyle İstanbul’un pek çok merkezine kolay ulaşılabilmesi, öğrencilerin konukevleri, misafirhaneler vb. hizmetlerden faydalanabilmesine imkân sağlamaktadır. Tanıtım ve kayıt dönemlerinde öğrenci ve velilere üniversite çevresinde bulunan özel ve devlet yurtları, konukevleri ve misafirhanelerle ilgili hazırlanmış bir dokuman verilmektedir.

Ulaşım

İstanbul Medipol Üniversitesi Kavacık Yerleşkesi Anadolu yakasında Beykoz ilçesi sınırları içerisindedir. Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden önceki Kavacık Kavşağında yer almakta ve toplu taşıma araçları güzergâhında bulunmaktadır.

İstanbul Medipol Üniversitesi Haliç Yerleşkesi, İstanbul şehir merkezinde Fatih ilçesi sınırları içerisinde, Haliç’in batı yakasında Atatürk (Unkapanı) köprüsüne yakın noktada yer almaktadır. Şehrin her yerinden tek vasıta ile ulaşmak mümkündür. Yenikapı-Hacı Osman (M2) metro hattı üzerindeki Haliç istasyonuna yürüme mesafesindedir.

 

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. Ömer Ceran

Göztepe, Kavacık Kavşağı, 34810 Beykoz/İstanbul
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu