tpuan.combeta

İstanbul Okan Üniversitesi

İstanbul Okan Üniversitesi
İstanbul Okan Üniversitesi
Üniversite Türü
Özel
Üniversite Fakülteleri

 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Eğitim Fakültesi
 • Hukuk Fakültesi
 • İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi
 • İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
 • Mühendislik Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
 • Tıp Fakültesi
 • Uygulamalı Bilimler Fakültesi

Üniversite Yüksekokulları

 • Konservatuvar

Üniversite MYO

 • Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Üniversite Genel Bilgiler

İstanbul Okan Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

Üniversite Türü: Vakıf Üniversitesi

Akademik Personel Sayısı: 891

Öğrenci Sayısı: 26.000

İstanbul Okan Üniversitesi, İstanbul'un Tuzla Akfırat'ta Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı tarafından resmi olarak 1999 yılında kurulmuştur. 2003-2004 akademik yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Kuruluşundan itibaren “İş Yaşımına En Yakın Üniversite” sloganıyla kendini tanıtan İstanbul Okan Üniversitesi, sloganına yakışır bir şekilde  öğrencilerine birçok alanda staj olanağı sağladığı gibi sanayi işbirliğine ilişkin olarak da Türk Telekom AŞ ve DEİK ile işbirliği projeleri imzalamıştır.

1999 yılında eğitim hayatına başlayan İstanbul Okan Üniversitesi, bugün 10 Fakültesi, 2 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitüsü ve Konservatuvarı aralarında Ulaştırma Teknolojileri ve Akıllı Otomotiv Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin de bulunduğu 12 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile bünyesinde 250’yi aşkın diploma programı, uzman akademik kadrosu, fiziksel, teknik altyapısı, geniş imkanlara sahip kampüsleri ve modern eğitim anlayışıyla 26.000 öğrenciye ulaşmanın gururuyla eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Neden İstanbul Okan Üniversitesi?

Çünkü; Öğrencileri modern bir akademik eğitimin yanında, iş dünyasına en yakın üniversite olan İstanbul Okan Üniversitesi’nde henüz öğrencilik yıllarında iş dünyasıyla yakın iletişim, ortak projeler ve işbirlikleri ayrıcalığıyla dünyadaki tüm çağdaşları ile rekabet edebilecek mezunlar olarak yetişmektedirler. Ayrıca 4  dilde eğitim fırsatı, yurtdışındaki anlaşmalı üniversitelerle çift diploma ile mezun olma imkanı, mezuniyet sonrası ise, Kariyer Merkezinde öğrencilere yurtdışında iş bulma rehberliği, Üniversite eğitiminde bir ilk olan Happy Life’ ile sosyal gelişim desteği ve daha birçok ayrıcalığıyla öğrenci merkezli bir eğitim anlayışına sahip olmakla birlikte öğrencilerine kendilerini özel hissettiren bie  Yüksek Öğretim Kurumudur. 

Eğitim Olanakları

İstanbul Okan Üniversitesi sağlık alanında önemli yatırımlar yapmaktadır. Diş Hekimliği Fakültesi Eğitim ve Uygulama Hastanesi, İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi (Tuzla), İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Acıbadem Polikliniği İstanbul Okan Üniversitesi Diş Hastanesi (Tuzla)
İstanbul Okan Üniversitesi Diş Hastanesi (Mecidiyeköy)stanbul Okan Üniversitesi Hastaneleri mezuniyet öncesi ve sonrası öğrencilerine, teorik dersler ve klinikte hasta muayene ile tedavi uygulamaları konusunda imkan sağlıyor.

Dört Dilde Eğitim Olanağı: İstanbul Okan Üniversitesi, güçlü bir yabancı dil eğitimi vermek üzere, bir batı, üç doğu dilinde Mütercim Tercümanlık Bölümleri açılan tek vakıf üniversitesidir. Öğrencilerin eğitimleri sırasında İngilizcenin yanında, dünya ekonomisi ve siyasetini etkileyen ülkelerin dillerini Çince, Arapça ve Rusçayı da öğrenmelerini ve mezuniyet sonrası iş hayatında öne geçmeleri sağlanıyor

Çift Diploma Olanağı: Uluslararası alandaki güçlü ilişkileri ve işbirlikleri sayesinde öğrencileri yurtdışında da iyi bir eğitim almalarını imkan tanınıyor. Erasmus programına dahil olan Okan Üniversitesi öğrencileri, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde eğitimlerinin belli bir kısmını tamamlayabilme imkanına sahiptir. Ayrıca Türkiye’den ilk kez üniversitenin dahil olduğu Uluslararası Öğrenci Değişim Ağı (ISEP), öğrencilerine 50 ülkedeki 300’ü aşkın üniversiteden birini seçerek ücretsiz eğitim almalarına imkan tanıyor. Ortak ve çift diploma anlaşmaları kapsamında öğrenciler, Avrupa’daki üniversitelerde de eğitim alarak hem İstanbul Okan Üniversitesi hem de gittikleri üniversitenin diplomasını alabilmektedirler

ISEP’in Amerika Birleşik Devletleri’nde 146, Kanada’da 4, İngiltere’de 12, Fransa’da 23, Almanya’da 8, İspanya’da 9, İtalya’da 4, İsveç’te 7, Finlandiya’da 10, Arjantin’de 4, Brezilya’da 2, Şili’de 3, Japonya’da 8, Güney Kore’de 5, Çin’de 4, Avustralya’da 14,Yeni Zelanda’da 3 üye üniversitesi bulunmaktadır.

İstanbul Okan Üniversitesi'nde Çift Ana Dal ve Yandal Programı var. Çift Anadal, İstanbul Okan Üniversitesi öğrencisinin öğrenim gördüğü lisans ve ön lisans programlarının yanında ilgi duyduğu farklı bir bölümden ikinci bir diploma almasıdır. Öğrencinin bu programa başvurabilmesi için başvurduğu yarıyıla kadar kendi lisans programındaki tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvuru sırasında genel not ortalamasının en az 3.00 olması ve anadal lisans ve ön lisans programlarının ilgili sınıfında başarı sıralamasına göre ilk %20’nin içinde bulunması gerekir. Öğrencilerin istedikleri takdirde yandal yaparak kendilerini farklı bir alanda geliştirebilir ya da çift ana dal yaparak iki diploma ile mezun olabilmekteler

Yan Dal Programı: Öğrencinin bu programa başvurabilmesi için, başvurduğu yarıyıla kadar kendi lisans ve ön lisans programlarındaki tüm dersleri başarıyla tamamlamış olması ve başvuru sırasında genel not ortalamasının en az 2,50 olması gerekmektedir.Çift Anadal ve Yan Dal programları ücretsizdir.

İstanbul Okan Üniversitesi Easmus+ Değişim Programı, Mevlana değişim Programı Farabi Değişim Programları çok başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. 2006-2007 Akademik Yılı’ndan itibaren hızla ilerlemiş anlaşma sayılarını ve kontenjanlarını sürekli yükseltmiştir. 27 Avrupa Birliği ülkesindeki seçkin üniversitelerle farklı bölümlerle yaptığı 500’ü aşkın anlaşmayla öğrencilerine ayrıcalıklı bir eğitim olanağı sunmaktadır. Erasmus programına dahil olan üniversite öğrencileri, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde eğitimlerinin belli bir kısmını tamamlayabilme imkanına sahiptir.

Öğrenciler, yabancı dil hazırlık sınıfındayken zorunlu ders olarak aldıkları “Kariyer ve Yaşam Dersi” ile kariyer planlarını yaparken nelere dikkat etmeleri
konusunda bilgilendiriliyor ve yetenekleri doğrultusunda yönlendiriliyor. “İş Yaşamına Hazırlık Programı” ile ilk yıldan itibaren iş hayatını tanıyan öğrenciler staj ve sertiika programlarıyla yeni beceri ve deneyimler kazanıyor. Türkiye’de ilk kez Okan üniversitesi'nde başlatılan “Girişimcilik Dersi”nde öğrenciler, ülkemizin seçkin iş adamlarından başarı hikayelerini ve tecrübelerini dinliyor. Mezuniyet sonrası ise, Kariyer Merkezinde öğrencilere Türkiye’de ve yurt dışında işbulmaları konusunda destek olunuyor

İstanbul Okan Üniversitesi Burs Olanakları

İstanbul Okan Üniversitesi olarak, %100, %50, %25 burslu kontenjanların yanı sıra farklı burs alternatileriyle de öğrencileri üst düzey kalitede eğitimle buluşturuyor Başarıyı destekleyen İstanbul Okan Üniversitesi’nin toplam öğrenci sayısının yüzde 97’si  çeşitli burs olanaklarından yararlanıyor

İlk üç tercihinde Okan Üniversitesine yer veren adaylar, yüzde 25 oranındaki tercih bursundan yararlanabiliyorlar. Ayrıca Mütevelli Heyeti tarafından belirlenen tutarlarda bursların yanı sıra sporcu ve engelli bursları başarı bursu da veriliyor,

İstanbul Okan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Tıp Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Hukuk Fakültesi ücretli programlarına ilk üç tercihinden yerleşen adaylar %25 indirim elde ederler.

İstanbul Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Uygulamalı Bilimler Fakültesi, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi'nin %50 indirimli programlarına ilk 3 tercihinden yerleşen adaylara +%10 indirim sağlanır. Pilotaj Bölümü’nün ücretli programına ilk tercihinden yerleşen adaylar eğitim ücreti üzerinden  %10 indirim elde ederlerİstanbul Okan Üniversitesi Psikoloji %50 indirimli programında tercih indirimi bulunmamaktadır.

İstanbul Okan Üniversitesi’nin % 100 burslu programlarını tercih ederek yerleşen üstün başarılı öğrencilere; dil puan türü dışındaki puan türlerinde, ilk 1000’den yerleşenlere akademik yıl (8 ay) süresince, 1.000 TL, aylık + yurt bursu (4 kişilik oda), 1001-5000 arasında yerleşenlere sadece 500 TL aylık, dil puan türünde, ilk 100′ den yerleşenlere akademik yıl (8 ay) süresince 1.000 TL aylık + yurt bursu (4 kişilik oda), 101-500 arasında yerleşenlere sadece 500 TL aylık, Mütevelli Heyet tarafından onur bursu olarak verilmektedir. 

İstanbul Okan Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Tuzla Kampüsü, Mecidiye Köy Kampüsü, Kadıköy Kampüsü 3 farklı kampüste eğitim veren ve 4 hastanesi ve 1 polikliniği bulunan İstanbul Okan Üniversitesi 160 bin m2 alana kurulu bir kampüs üniversitesidir.

Tuzla Merkez Kampüs: Formula 1 - İstanbul Park ve Sabiha Gökçen Havaalanı'na komşu olan kampüsü 160 dönümlük bir alana kurulmuştur. İçerisinde eğitim binalarından kütüphanesine, öğrenci yurtlarından, öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri Sosyal Yaşam Merkezine, sinemasından, kapalı ve açık spor salonlarına pek çok yaşam ve aktivite alanı bulunan kampüs, öğrencileri ve çevre halkı için bir çekim alanı oluşturmaktadır.

Tuzla Kmapüs'ü Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi ne ev sahipliği yapmaktadır.

Mecidiyeköy Kampüsü: Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sürekli Eğitim Merkezi, Diş Hekimliği Fakültesi Eğitim ve Uygulama Hastanesine ev sahipliği yapmaktadır.

Kadıköy Kampüsü:  Meslek Yüksekokulu, Sürekli Eğitim Merkezi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, ve  Konservatuvara ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü, 160 bin m2 alana kurulmuştur. Kampüs, içerisinde eğitim binaları, ileri teknoloji ürünü cihazlarla donatılmış laboratuvarları, bilgi işlem merkezi, zengin kütüphanesi, kafeler, restoranlar, sinema salonu, alışveriş üniteleri, kız ve erkek öğrenci yurtlarıyla, futbol sahası, tam donanımlı kapalı spor salonu, yüzme havuzu, tenis kortları ve Eylül 2018’de faaliyete geçen 1550 kişi kapasiteli, 4 katlı kütüphane, sergi alanları, konferans salonları bulunan Kültür, Sanat ve Kongre Merkezi ile öğrencilerin her türlü sosyal ve kültürel etkinliği gerçekleştirebildikleri, derslerde ve ders dışı etkinliklerde teknolojinin tüm olanaklarından faydalanabildikleri çağdaş bir öğrenim ortamı ve mükemmel bir yaşam alanı olarak öğrencilerin hizmetindedir

2008’de hizmete giren; 22 bin metrekare kapalı, 5 bin metrekare açık alana sahip ‘’Okan Yaşam Merkezi’’, Sosyal Merkez ile Sağlık ve Spor Kompleksinden oluşmaktadır.

Sosyal Merkez: Sinema, oyun salonu, eğlence merkezi, süpermarket, kafeteryalar, kuaför, mağazalar, restoran gibi çok çeşitli bölümleri olan Sosyal Merkez, öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılayan bir yaşam alanı sunuyor.

Spor Olanakları

Spor Kompleksi: Sağlık ve Spor Kompleksi ile kapalı spor salonu, kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, plates ve aerobik için stüdyolar, squash salonları, buhar odası, sauna, masaj odaları, koşu alanı ve revirden oluşan kapalı bölümü ile tenis kortları, halı saha, basketbol ve voleybol sahalarından oluşan açık alanıyla her türlü sportif aktiviteye hizmet vermektedir.

İstanbul Okan Üniversitesi, İş Yaşamına Hazırlık ve Girişimcilik Dersleriyle desteklediği öğrencilerini, Kariyer ve Yaşam Programı’yla da sosyal, kültürel ve sportif aktivitelere katılmalarını teşvik ediyor. İstanbul Okan Üniversitesi öğrencileri, mesleki bilgi birikimlerinin yanı sıra sosyo-kültürel alanlarda da kendilerini en iyi şekilde geliştiriyorlar.

Okan’lı öğrenciler ‘Kariyer ve Yaşam Programı’ kapsamındaki ‘Happy Life’ ile Üniversite eğitiminde bir ilk uygulanmaktadır. Golf ten Latin danslarına, tiyatrodan tenise kadar farklı branşlarda yeteneklerini geliştiriyor kariyer hayatında daha da avantajlı oluyor. Öğrencilerin, ‘Kariyer ve Yaşam Programı’ndan başarıyla mezun olabilmeleri için farklı oranlarda puanlara sahip Kariyer ve Yaşam Dersi, İş Yaşamına Hazırlık Programı ve Mezuniyete Hazırlık Dersi’nden toplam 100 puan üzerinden 70 almaları gerekiyor. Öğrencilerin ayrıca, Öğrenci Dekanlığı tarafından yürütülen Happy Life’tan da 100 üzerinden en az 70 almaları gerekiyor. HappyLife’ta Basketbol, Futbol, Voleybol, Masa Tenisi, Tenis, Squash, Golf, Yüzme gibi sporların yanında Dans, Müzik, Tiyatro, Satranç, Resim ve El Sanatları gibi kültür, sanat ve sportif faaliyetlere katılan öğrenciler her bir faaliyet için 20’şer puan kazanıyor. Hazırlık sınıfında başlayıp 3’üncü sınıfın sonunda tamamlanan, 1 kredili bir program olan Kariyer ve Yaşam Programı’nda başarılı olamayan öğrenciler mezun olamıyor.

Barınma Olanakları 

İstanbul Okan Üniversitesi kendi bünyesinde yurt bulunmaktadır. İl dışından gelen öğrenciler için Tuzla Kampüsü içinde yer alan ve 1400 yatak kapasiteli olan yurtları; 3 kız öğrenci yurdu, 2 erkek öğrenci yurdu olmak üzere toplam 5 ayrı binadan oluşmaktadır. Tüm fakülte binalarına 5 dk. yürüme mesafesinde bulunan yurtlarda akşam yemeği hafta içi 5 gün (resmi tatiller hariç) yurt ücretine dahildir.

Yurtlarda, öğrencilere 1-2-3 ve 4 kişilik standartlar arasında değişen odalarda barınma olanağı sunulmakta olup, yurt odaları içerisinde; banyo, wc, mini & midi tip buzdolabı, telefon, çalışma masası, elbise dolapları ve plazma TV bulunmaktadır.

Öğrencileri, tam donanımlı spor merkezimiz ve yüzme havuzumuzdan ücretsiz faydalanmanın yanında, istenilen belgeleri temin ederek, kampüs içi otoparklar dan da ücretsiz faydalanma olanağına sahiptirler.

Öğrencilerin sosyal etkinliklerine dönük sinema günleri, tiyatro gösterileri, yurtlar ortak alanında bulunan futbol, voleybol ve basketbol sahası da öğrencilere ücretsiz verilen hizmetler arasındadır.

Üniversite YÖK İzleme Raporu
İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız
Üniversite Rektörü

Prof. Dr. Mithat Kıyak

Üniversite Adresi
Tepeören Mahallesi Tuzla Kampüsü, İstanbul Okan Üniversitesi, 34959 Tuzla/İstanbul
Üniversite Konumu

Web sitemizde deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Kullanılan çerez türleri: Zorunlu Çerezler ve Pazarlama Çerezleri. Çerez politikamızı okumak için buraya tıklayın.