Yeni Arayüze Geçiş Yap

İstanbul Rumeli Üniversitesi

Üniversite Adı
İstanbul Rumeli Üniversitesi
Özel

 • İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
 • Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
 • Sağlık Bilimleri Fakültesi
 • Sanat ve Tasarım Fakültesi
 • Spor Bilimleri Fakültesi

 • Meslek Yüksekokulu
 • Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

İstanbul Rumeli Üniversitesi Hakkında Güncel Bilgiler

 • Üniversite Türü: Vakıf üniversitesi
 • Akademik Personel Sayısı: 286
 • Öğrenci Sayısı: 6.454
 • Öğrenim Dili: Türkçe
 • Gelmeli, Görmeli, Bilmeli, Rumeli!  

İstanbul Rumeli Üniversitesi, Balcı Vakfı tarafından 2015 yılında İstanbul Silivri'de kurulmuş bir vakıf üniversitesidir.Eğitim-öğretime 2016-2017 akademik yılında İstanbul Silivri’deki 40 bin metrekarelik kapalı alana sahip yerleşkesinde başlamıştır. Yerleşke 1300 metrekare laboratuvar alanıyla ciddi bir araştırma merkezi olma hüviyetini de sağlamaktadır. Kurumun ayrıca Esenyurt ve Maltepe’de iki ayrı uygulama ve eğitim hastanesi bulunmaktadır.

istanbul Rumeli Üniversitesi eğitim-öğretim faaliyetlerine 5 Fakülte, 2 Meslek Yüksekokulu,1 Lisansüstü Eğitim Enstitüsü ile 7 Uygulama ve Araştırma Merkezi ile alanında uzman akademik kadrosu ile başta tıbbi bilimler olmak üzere tüm disiplinlerde evrensel düzeyde eğitim vermektedir.

Neden İstanbul Rumeli Üniversitesi ?

Eğitim Olanakları

İstanbul Rumeli Üniversitesi önlisans eğitimini başarı ile tamamlamayan öğrenciler, üniversitenin uzman akademik kadrosundan almış oldukları eğitim sonrasında Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile dönem uzatmadan lisans eğitimlerini tamamlayabilmektedir.

İstanbul Rumeli Üniversitesi, son teknolojiyi yakından takip etmektedir. Dersliklerde yer alan akıllı tahta sistemi, tüm laboratuvarların son teknoloji ile donatılmış cihaz ve ekipmanlardan oluşması, öğrencilerin uygulama ile teorik derslerinde iletişim kalitesini artırmaktadır.Teorik eğitimini destekleyen alanlardan bazıları; radyo, televizyon ve sinema stüdyosu, aşçılık ve gastronomi mutfakları, çocuk gelişimi drama atölyeleri, sanat atölyeleri, grafik tasarım, bilgisayar mühendisliği ve sağlık meslek yüksekokulu için bilgisayar, tıp ve bilim laboratuvarlarıyla iş hayatına daha iyi hazırlanabileceğin pratik uygulamalı eğitim olanakları ile öğrencilere hizmet vermektedir.

Özel Koşul Gerektiren Bölümler Üniversite bünyesinde bulunan Uçak Teknolojisi , Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri , Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği  programlarına kayıt yaptırabilmek için merkezi puan ile yerleşmenin yanı sıra ÖSYM tarafından belirtilen özel koşullar ile öğrenci almaktadır

İstanbul Rumeli Üniversitesi öğrencileri, eğitim süresi boyunca Sürekli Eğitim Merkezi ile verilen sertifika programları ile desteklenmektedir. Verilecek sertifikalar, mevzuat güncellemelerini takip etmektedir. Sertifika programlarını başarı ile tamamlayan öğrenciler, mezuniyet aşamasında uluslararası alanda ihtiyaç duyulan donanıma sahip olarak, profesyonel iş hayatına geçiş yapmaktadırlar. Bu merkezde Uçuş Okulu da bulunmaktadır. Eğitim-öğretim etik değerleri ışığında, uluslararası standartlarda, üst düzey eğitmenlerle teorik bilgi eğitimini vermek ve en iyi şartlarda uygulama imkanı sağlayarak, uçuş saatlerini tamamlayan, mesleğinin bilimsel ve sosyal sorumluluk bilincine ulaşmış nitelikli pilotlar yetiştirerek Sivil Havacılık sektörüne hizmet vermektedir.

Çift anadal ve yan dal imkânları ile öğrencileri, eğitim gördükleri dönem içerisinde kendilerini geliştirerek, yeterliliklerini diploma ve sertifika ile belgeleyebilmektedir.

Lisans bölümleri ve önlisans programının eğitim dili Türkçe’dir. Ancak “Kariyer İngilizcesi Dersleri ile öğrencilerin eğitimlerine ana dilde devam ederken uluslararası ölçekte kariyer edinebilmeleri için alanlarına özel İngilizce bilgisine sahip olmalarını amaçlar. Öğrencilerin bölümlerindeki alan derslerinde öğrendikleri konuları kapsayan İngilizce yazılmış metinleri okuyup anladıkları derslerdir. Her bölüme özel seçilmiş metinler bölüm hocaları tarafından önerilmiştir. Her alanın sık kullanılan İngilizce kelimeleri ve terminolojisi, okuma metninin içeriğine dayandırılarak öğretilir. Metnin içeriğinin anlaşılmasında yaşanabilecek dil ile ilgili problemler varsa ele alınır. Bu yüzden dersi alacakların Genel İngilizce dil seviyesinin CEFR’e göre en az B1 olması istenir. Derslere her yıl devam eden öğrencilerin alanlarında İngilizce yazılmış kitap ve makaleleri rahatlıkla okuyup anlayabilmesi hedeflenmiştir. 

İstanbul Rumeli Üniversitesi Kütüphanesi; yaklaşık 1000 m2 ’lik bir alanda bilgi kaynakları, bilgi teknolojileri ve tüm olanaklarıyla kullanıcı merkezli bir hizmet sunmaktadır. Hem bireysel hem de grup çalışmalarını destekleyen verimli çalışma ortamları ile kütüphanemiz, gerçek bir yaşam ve öğrenme mekanı olarak tasarlanmıştır.20.000'nin üzerinde basılı kitap 200.000 e-kitap, Üniversite kütüphanesinde öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı 5,56'dır

İstanbul Rumeli Üniversitesi öğrencilerin %82 si çeşitli burs olanaklarından  faydalanmaktadır. Üniversitenin sağladığı burs olanakları:

 • Üniversiteye Giriş Başarı Bursu
 • Üniversite İçi Başarı Bursu
 • Şehit veya Gazi Çocukları Bursu
 • Lise ve Dengi Okulların Birincilerine Verilecek Burslar
 • Spor Bursu

İstanbul Rumeli Üniversitesi & Kampüs'te Yaşam

Üniversite merkez yerleşkesi Silivri Mehmet Balcı Yerleşkesi olup, Çatalca Fikriye Balcı Yerleşkesi, Haliç Uygulama ve Araştırma Yerleşkesi, Bostancı Uygulama ve Araştırma Yerleşkesi olarak da yerleşkeleri mevcuttur .

Fikriye Balcı Yerleşkesi: Çatalca’da yer alan İstanbul Rumeli Üniversitesi Ana Yerleşke proje taslağında; Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Sanat Tasarım Fakültesi, Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Rektörlük Binası, Enstitü Binası, Meslek Yüksekokulu, Sağlık Meslek Yüksekokulu, Eğitim Fakültesi, İdari Birimler Binası, Kütüphane Binası, Misafirhane, Lojmanlar, Sosyal Alanlar, Yemekhane, Amfi Tiyatro, açık ve kapalı yüzme havuzunun yer almaktadır.

Haliç Yerleşkesi: 2020 yılı itibariyle Araştırma- Geliştirme Merkezi olarak konumlanan Haliç Yerleşkesi ile Rumeli Üniversitesi İstanbul’un tam kalbinde eğitim dünyasına yepyeni bir soluk katmıştır.

Rumeli Üniversitesi öğrencileri, Eski Şapka Fabrikası olarak hafızalara kazınan Haliç Yerleşkesinde tarih ve kent ile iç içe mekânlarda eğitim görmekteler ve İstanbul’un her noktasından kampüse kolay ulaşım imkânına sahip olmaktalar.

İstanbul Rumeli Üniversitesi; merkezi konumunun yanı sıra denize olan yakınlığı ve doğal güzellikleri ile öğrencilerin sosyal yaşantılarında keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak imkânlar sunmaktadır. 

İstanbul Rumeli Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri, üniversite yaşamının ayrılmaz parçasıdır. Öğrencilerin bilimsel, sosyal, kültürel, sportif, sanatsal proje ve etkinliklerde bulunmak, kendilerini rahat ifade edebilecekleri ortamı hazırlamak amacıyla kulüp kurmaktadır.

Üniversitenin , misyon ve vizyonu ile paralel yıl içinde 200'ü aşkın faaliyet yürüten, farklı alanlarda 32 öğrenci kulübü ve toplulukları bulunmaktadır. Atatürkçü Düşünce Kulübü, Eğlence Kulübü, İletişim Kulübü, İyilik Kulübü, Kamp, Doğa ve Gezi Kulübü, Klasik Araçlar Kulübü, Mutfak Sanatları Kulübü, Müzik Kulübü, Politika ve Düşünce Kulübü, Radyo Sinema Video ve Fotoğraf Kulübü, Satranç Kulübü,  Spor ve Sağlık Kulübü, Yazılım Bilişim ve Robotik Kulübü faaliyet gösteren başlıca kulüp ve topluluklardır.

Spor Olanakları 

İstanbul Rumeli Üniversitesi öğrencilerine tahsis edilmiş 3000 seyirci kapasiteli futbol sahası, voleybol sahası, halı saha, basketbol sahası (3 adet açık), tenis kortu (3 adet açık), kafeterya, masa tenisi bulunmaktadır. Spor merkezi, öğrencilere gün içerisinde boş zamanlarını kaliteli değerlendirme fırsatı sunmaktadır. İstanbul Rumeli Üniversitesi, öğrencilerin sportif faaliyetlerini desteklemektedir.

Barınma Olanakları

Üniversite kampüs sınırları içerisinde 5000 m2 alan üzerine kurulu 7 katlı binada 1+1 dairelerde konaklama imkânı sağlamaktadır. Üniversiteye 15 metre uzaklıkta bulunan lojman güvenilir, rahat ve huzurlu bir yaşam alanı sunmaktadır.

2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle hizmete açılan lojmanda konaklayan misafirlere hafta sonu dahil sabah kahvaltısı ve akşam yemeği sunulmaktadır. Farklı konsepte sahip misafirhanelerimiz 1+1 daire olarak 3 veya 4 kişilik olarak konumlandırılmıştır.

Kablosuz internet, uydu yayını, 7/24 saat sıcak su, çamaşır makinesi, mini buzdolabı, ortopedik yatak, elbise dolabı, ücretsiz elektrik, su, doğalgaz ve üniversitemize ait spor salonundan ücretsiz olarak yararlanma hizmeti sunulmaktadır

İzleme Raporuna Ulaşmak İçin Tıklayınız

Prof. Dr. HAZİM TAMER DODURKA

Yeni Mah, Mehmet Silivrili Cd. No: 38, 34570 Silivri/İstanbul
PaylaşYorumlar Yorumlar   
Yorum Formu